aktualizacja 

Krym. Masowe skargi Rosjan do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

Krewni zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy na czasowo okupowanym Krymie masowo zwracają się do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w związku z naruszeniem praw wojskowych - donosi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednak Rosjanie takie skargi ignorują.

Krym. Masowe skargi Rosjan do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy główną przyczyną skarg krewnych zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy na Krymie był brak rotacji i urlopów dłużej niż 6 miesięcy i perspektyw na nie w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.

Krewni skarżą się na warunki

Ponadto żołnierze skarżyli się bliskim na "brak jedzenia" lub "złe warunki żywieniowe" i problemy z higieną, przez co bliscy zmuszeni są do ciągłego przysyłania mobilizowanym żywności i rzeczy osobistych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To był błąd Zachodu. "Mogliby je dziś dostawać dziesiątkami"

Ukraińcy opisują też przypadki, w których oficerzy rosyjskich sił okupacyjnych wykorzystują stanowiska służbowe do wzbogacenia się. Oferują oni żołnierzom "krótkie wakacje" za łapówkę w wysokości 1 tys. dolarów. Sztab Generalny podkreśla, że Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w żaden sposób nie reaguje na apele obywateli.

Zmobilizowani odmawiają udziału w ofensywie

W związku z tym, jak twierdzi ukraiński sztab, zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie. Przez to zmobilizowani mężczyźni z okupowanej części ukraińskiego obwodu donieckiego są odsyłani na poligony. Tam przez dwa tygodnie przechodzą szkolenie i formowane są z nich grupy szturmowe mające być wykorzystane na odcinku awdijiwskim.

Ukraińcy wskazują również, że dla uzupełnienia strat w ludziach, dowództwo rosyjskie werbuje do działań wojennych m.in. więźniów. Zgodnie z doniesieniami ukraińskiego dowództwa na okupowanych terytoriach w obwodzie donieckim Rosjanie powołują chłopców, którzy dopiero w tym roku stają się pełnoletni.

Mobilizują niepełnosprawnych

Są też doniesienia o mobilizowaniu osób niepełnosprawnych - pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w sierpniu ubiegłego roku. Jest to niezgodnie nawet z prawem rosyjskim - informowało wówczas Centrum Narodowego Sprzeciwu dodając, że praktyki takie stały się powszechne na okupowanych terenach obwodu ługańskiego.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić