Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ksiądz Natanek stanie przed sądem. Rodzice nie wytrzymali

437
Podziel się:

Kontrowersyjny ksiądz Piotr Natanek ma w styczniu stanąć przed sądem za zniesławienie. Prywatny akt oskarżenia złożyli rodzice, których dzieci przyszły na świat dzięki in vitro. Ksiądz porównał dzieci poczęte w taki sposób do zwierząt i powiedział, że "są produktem, a nie bytem".

Ksiądz Natanek stanie przed sądem. Rodzice nie wytrzymali
Ks. Piotr Natanek (Wikimedia Commons)

W Wielkanoc tego roku ksiądz Piotr Natanek podczas kazania w Pustelni Niepokalanów w Grzechyni w kontrowersyjny sposób wypowiedział się o dzieciach poczętych metodą in vitro. Zdaniem duchownego, takie dziecko jest "produktem, a nie bytem".

Wiem, że wielu z was oburzą te słowa, ale zapowiadałem, że padną tu ciężkie słowa dotyczące waszego bytu, waszej ludzkiej istoty. Ilu z was przeżyło dramat, kiedy usłyszało wyjaśnienie w naszych orędziach Pana Boga na temat 10 przykazań, z których jasno wynikało, że dziecko poczęte z próbówki, poza Bogiem, jest produktem, a nie bytem? Nie istotą. Jest zwierzęciem - powiedział.

"Produkt, a nie byt"

Mimo że pustelnia księdza to teren zamknięty i dostęp ma tylko wybrana grupa ludzi. Fragment mszy, podczas której padły kontrowersyjne słowa trafił jednak do sieci. I narobił przy okazji sporo zamieszania. Dotknięci poczuli się rodzice.

Rodzice zwrócili się do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych z prośbą o pomoc w doprowadzeniu Natanka do sądu. Ośrodek reprezentuje w sądzie rodziców, którzy złożyli prywatny akt oskarżenia. Jego przedstawiciele nie dziwią się, że takie zachowanie duchownego oburzyło rodziców.

To obrzydliwa stygmatyzacja i to z ust duchownego - mówi "Gazecie Krakowskiej" Konrad Dulkowski z OMZRiK.

Ksiądz odpowie za zniesławienie

Pierwsze, pojednawcze posiedzenie odbyło się 3 grudnia 2021 r. Natanek na nim się nie stawił. W styczniu 2022 r. odbędzie się kolejne posiedzenie przed Sądem Rejonowym w Suchej Beskidzkiej, gdzie ma się pojawić kontrowersyjny duchowny.

Za popełnione przestępstwo z art. 212, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jednak jak informuje "Krakowską", ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, nawet skazujący wyrok w tej sprawie, nie jest podstawą do wydalenia ks. Natanka ze stanu duchowego.

Został suspendowany, ale nadal prowadzi działalność kapłańską

Natanek w 2011 roku został suspendowany przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Jednak nie zaprzestał działalności kapłańskich. Zdaniem duchownych, grupa, którą skupia wokół siebie Natanek, nosi znamiona sekty i nie ma aprobaty kościoła katolickiego.

Odprawianie przez niego mszy świętej wbrew zakazom jest niegodziwe i świętokradzkie, a jego spowiedzi są nieważne. Kara ta została mu wymierzona za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo i głoszone słowa niezgodne z nauką Kościoła - podkreślił ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z KAI.

W 2020 roku "Gazeta Krakowska" informowała, że były ksiądz postawił sanktuarium we wsi Grzechynia koło Makowa Podhalańskiego (województwo małopolskie). Tam Natanek prowadzi swoją działalność.

Zobacz także: Wyszedł ze studia TVP. Składa jasną deklarację
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(437)
Becia
2 miesiące temu
Ksiądz uzasadnia ten pogląd merytorycznie wieloma argumentami jako kapłan i teolog. Sąd nie ma prawa wypowiadać się w sprawach duszy. Ludzie przeciwni Natankowi prócz wrzasku nie mają nic.
Robert
5 miesięcy temu
Ośrodek Gawła niech lepiej poszuka , bo zdaje się w pierdlu założyciel powinien przebywać.
Paweu9965
5 miesięcy temu
Po prostu fundamentalny katolicyzm. W prawdziwym chrześcijaństwie, takie dziecko niczym nie zawiniło i tylko rodzice mają grzech.
Pewniak
5 miesięcy temu
Rozprawa jutro się nie odbędzie, została odwołana.
Polak Katolik
7 miesięcy temu
Tylko Polacy i Katolicy mogą zabierać głos w Polsce,inni niech się wypowie o swoim kraju (jeśli go wgl mają, i o swoich przywódcach duchowych, od naszych z daleka.
Matka
7 miesięcy temu
Prawda o invitro jest taka, że podczas tego "zabiegu" zabijane są inne zapłodnione komórki jajowe - dzieci rodziców, którzy starają się o potomstwo. Coś takiego nie może być dobre.
Eskim0s
7 miesięcy temu
Duchy, kryptydy są faktem. Śmierć nie stanowi końca. Eskim0s potwierdza.
Margret555
7 miesięcy temu
Bezczelność i chamstwo kleru nie zna granic. Ja gdybym była w rzadzie kazałabym wystrzelić wszystkich duchownych w kierunku Watykanu a w kościołach urządzić dyskoteki.
Mch
7 miesięcy temu
Dzieci z probówki to produkty cywilizacji.niestety.
Seniorka
7 miesięcy temu
To nie jest ksiądztylko szaman, przywódca sekty. Silna osobowość. Trzyma w ryzach swoje ,,wojsko"!
Tajemnicza
7 miesięcy temu
Ja wiem, że ta romansuje tu i tam, rozgrzeszenie dam, na tacy nam. I pojadę tu i tam.
Ludzie
7 miesięcy temu
Wiesz jacy oni są. Ja wiem co zrobił sąsiad. Obwąchuję go. Idzie do spowiedzi, rozgrzeszam go. Na tacę da, to u cielca ciszy się haha.
Aaron
7 miesięcy temu
Nie ma 10 przykazań. Prawo ustalą ludzie. Zasady walki MMA. Sędzia piłkarski. Biznesy, lekcyjna 45 minut, a może 35 lub 50. Przerwy, przepisy, człowiek. Wiesz jacy ludzie są Panie Boże.
Polus
7 miesięcy temu
Ma racje to jest genetyka
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić