Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Kujawsko-pomorskie. Prawdziwe piramidy sprzed 5500 lat!

14
Podziel się:

W Polsce również mamy piramidy. 6 grobowców znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Nadleśnictwa Koło. Powstały 5500 lat temu.

Kujawsko-pomorskie. Prawdziwe piramidy sprzed 5500 lat!
Polskie piramidy (Lasy Państwowe)

Jak powstały piramidy w Polsce?

Piramidy pochodzą z czasów, gdy na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego zaczęli się pojawiać pierwsi osadnicy, tzw. kultura megalityczna. Przybyli tu z południa, osiedlili się, zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Na niezamieszkałych dotąd terenach pojawiła się pszenica, jęczmień, proso, groch, soczewicę czasem żyto.

Powstały też grobowce - "piramidy" w kształcie trójkąta równoramiennego. Utworzone zostały z wielkich głazów narzutowych i ziemi. Jak przypominają Lasy Państwowe, ich długość waha się od 40 do 125 metrów, a wysokość pierwotnie sięgała od 0,5 m od strony północnej do 4 metrów od strony południowej. W miarę zwężania się grobowca kamienie były mniejsze, dzięki czemu ściany nie obsuwały się i polskie piramidy przetrwały wieki.

Piramidy w Wietrzychowicach i Gaju (województwo kujawsko-pomorskie)

Do dziś zachowało się 6 takich piramid na terenie Nadleśnictwa Koło. 1 znajduje się w Gaju, a 5 w Wietrzychowicach. Odkrycia grobowców dokonał w 1934 r. prof. Konrad Jażdżewski, a w 1936 r. zakończono rekonstrukcję grobowca nr 3 w Wietrzychowicach.

Polskie piramidy - tak samo jak egipskie - miały funkcje grobowców

Co wkładano do grobowców w Polsce 5500 lat temu? "Wyposażenie grobowców, zazwyczaj skromne, z reguły ograniczało się tylko do jednego narzędzia krzemiennego, części naczynia bądź bryły wapiennej, co wskazuje na jego symboliczny charakter - przypominają Lasy Państwowe. - Przejawem troski o losy zmarłego i wyrazem uznania była sama "piramida”, ogrom pracy włożony w zbudowanie, zgodnie z panującym zwyczajem pogrzebowym, potężnego nasypu ziemnego grobu".

W polskich piramidach chowani byli tylko mężczyźni. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaki był ich status społeczny. Są przypuszczenia, że byli to przywódcy wioski, lokalni władcy, kapłani bądź członkowie starszyzny plemiennej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
GajowyMarucha
rok temu
To raczej piramidka , taka na miarę naszych możliwości .
Obywatel RP
2 lata temu
Piotr nie dziw się przecież ci ludzie nie maja zielonego pojęcia o Piramidach .Cały ten o2 to beznadziejny portal
Temprens
2 lata temu
Ciekawy artykuł,ale,jak widzę ye komentarze....wszyscy najmądrzejsi. Zgroza.
koza
2 lata temu
JAKI KRAJ TAKIE PIRAMIDY
joda
2 lata temu
A mnie ciekawi dlaczego KK wymazał całą nasza historię sprzed 966r. Dlaczego instytucje państwowe nic z tym nie robią. Dlaczego w szkołach o tym nie uczą. Czyżby niczego przed tym rokiem na tych terenach nie było. Przywieźli nas w teczkach jak niektórych polityków czy spadliśmy z księżyca ??
Ryan
2 lata temu
To są kurhany, a nie żadne piramidy. Nie piszcie bzdur.
Barbarzyńca
2 lata temu
Owa "kultura megalityczna" to kultura pucharów lejkowatych. I nie była to ludność z południa. Wręcz odwrotnie miejscowi (dotąd myśliwi-zbieracze) w skutek kontaktów z rolnikami przejęli ich styl życia nieco go modyfikując (dostosowując do warunków Niżu Europejskiego). W ten sposób powstała wspomniana kultura.
Mały
2 lata temu
Sarnowo jeszcze som grobowce w kujawsko pomorskim
qaqa
2 lata temu
Piramidy to nie grobowce... później otrzymały taką funkcję. Cała prawda o piramidach na yt polecam
Piotr
2 lata temu
Żadna z piramid w Gizie nie pełniła funkcji grobowca... Nie znaleziono w nich ani jednej mumii. Polecam autorowi tekstu zasięgnąć nieco wiedzy zanim następnym razem coś napisze.
Pir
2 lata temu
Piramidy ? Gdzie ?
kartofel
2 lata temu
ale mieli rozmach ci starozytni budowniczowie. taka majestatyczna struktura. kto byl pierwszym polskim faraonem? gdzie polski sfinks? i starozytni kosmici, co te piramidy zbudowani? a tak powaznie, to wyglada jak kopiec na kartofle. zalosne
Marcin
2 lata temu
Co... Nie prawda , no pokaz gdzie sprawiłeś mapy i komputer wygrywają cinienie...?
lll
2 lata temu
ale bzdury
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić