Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Kujawsko-pomorskie. Prawdziwe piramidy sprzed 5500 lat!

20

W Polsce również mamy piramidy. 6 grobowców znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Nadleśnictwa Koło. Powstały 5500 lat temu.

Kujawsko-pomorskie. Prawdziwe piramidy sprzed 5500 lat!
Polskie piramidy (Lasy Państwowe)

Jak powstały piramidy w Polsce?

Piramidy pochodzą z czasów, gdy na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego zaczęli się pojawiać pierwsi osadnicy, tzw. kultura megalityczna. Przybyli tu z południa, osiedlili się, zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Na niezamieszkałych dotąd terenach pojawiła się pszenica, jęczmień, proso, groch, soczewicę czasem żyto.

Powstały też grobowce - "piramidy" w kształcie trójkąta równoramiennego. Utworzone zostały z wielkich głazów narzutowych i ziemi. Jak przypominają Lasy Państwowe, ich długość waha się od 40 do 125 metrów, a wysokość pierwotnie sięgała od 0,5 m od strony północnej do 4 metrów od strony południowej. W miarę zwężania się grobowca kamienie były mniejsze, dzięki czemu ściany nie obsuwały się i polskie piramidy przetrwały wieki.

Piramidy w Wietrzychowicach i Gaju (województwo kujawsko-pomorskie)

Do dziś zachowało się 6 takich piramid na terenie Nadleśnictwa Koło. 1 znajduje się w Gaju, a 5 w Wietrzychowicach. Odkrycia grobowców dokonał w 1934 r. prof. Konrad Jażdżewski, a w 1936 r. zakończono rekonstrukcję grobowca nr 3 w Wietrzychowicach.

Polskie piramidy - tak samo jak egipskie - miały funkcje grobowców

Co wkładano do grobowców w Polsce 5500 lat temu? "Wyposażenie grobowców, zazwyczaj skromne, z reguły ograniczało się tylko do jednego narzędzia krzemiennego, części naczynia bądź bryły wapiennej, co wskazuje na jego symboliczny charakter - przypominają Lasy Państwowe. - Przejawem troski o losy zmarłego i wyrazem uznania była sama "piramida”, ogrom pracy włożony w zbudowanie, zgodnie z panującym zwyczajem pogrzebowym, potężnego nasypu ziemnego grobu".

W polskich piramidach chowani byli tylko mężczyźni. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaki był ich status społeczny. Są przypuszczenia, że byli to przywódcy wioski, lokalni władcy, kapłani bądź członkowie starszyzny plemiennej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić