Beata Bialik
Beata Bialik| 
aktualizacja 

Lokalizacja dzwoniących na numer 112 od kiedy w Polsce? Padł termin

7

Od 2027 roku w Polsce ma zostać uruchomiony system, który umożliwi dokładne lokalizowanie osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z precyzją do pięciu metrów. Inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, wdrażająca usługę Advance Mobile Location (AML), jest w stanie uratować życie kilkudziesięciu osobom rocznie. Technologia ta już od kilku lat jest wykorzystywana w większości krajów Unii Europejskiej.

Lokalizacja dzwoniących na numer 112 od kiedy w Polsce? Padł termin
Centrum Powiadamiania Ratunkowego/ zdjęcie ilustracyjne (PAP, Marcin Bielecki)

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej pracują nad implementacją systemu, który pozwoli na automatyczne przesyłanie dokładnych danych lokalizacyjnych do służb ratunkowych. Ma to wesprzeć działania ratunkowe.

Obecnie do lokalizacji wykorzystywane są dane pochodzące z sieci operatorów komórkowych, tzw. BTS, jednak dokładność takiego pomiaru nie jest zadowalająca, co wydłuża czas dotarcia z pomocą, a często uniemożliwia zlokalizowanie osoby potrzebującej.

AML zmienia tę sytuację, umożliwiając lokalizację z precyzją do kilku metrów. Możliwe jest to dzięki temu, że wraz z połączeniem wysyłane są dane lokalizacyjne z GPS - mówi Tomasz Opolski, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji MC cytowany przez PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ponad 100 km/h w terenie zabudowanym i 7 osób w aucie. Groźna sytuacja na trasie w woj. mazowieckim

Dzięki AML lokalizacja urządzenia dzwoniącego będzie możliwa z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy osoba wzywająca pomoc nie może określić swojego położenia, np. w lesie, górach czy na autostradzie.

Jednym z wyzwań związanych z wdrożeniem AML jest ochrona prywatności użytkowników. Dr n. med. Jacek Wawrzynek, rzecznik Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach zauważa, że współpraca z prywatnymi dostawcami nawigacji satelitarnej może budzić wątpliwości.

Aby korzystać z AML, nie będzie potrzebna dodatkowa aplikacja, ponieważ funkcja ta ma działać automatycznie podczas połączeń z numerami alarmowymi. Jak przypomina Opolski, "wszystkie smartfony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2022 r. muszą umożliwiać wykorzystanie usługi AML".

Uruchomienie funkcjonalności AML w Polsce planowane jest na 2027 r. Dane Komisji Europejskiej mówią, że skrócenie czasu interwencji o 30 sekund może uratować 800 istnień ludzkich rocznie w Unii Europejskiej.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić