Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Ludzie bali się, że zerwie im dachy. To nie była trąba powietrzna

10
Podziel się:

W województwie opolskim zaobserwowano zjawisko do złudzenia przypominające trąbę powietrzną. Mieszkańcy bali się, że dosięgnie ich domów i wyrządzi szkody. Specjaliści wyjaśnili, na czym polega nietypowe zjawisko.

Ludzie bali się, że zerwie im dachy. To nie była trąba powietrzna
To wbrew pozorom nie była trąba powietrzna. (Twitter, Martyna Gieroń, Obserwatorzy.info)

Mieszkańcy woj. opolskiego najedli się strachu. Z powodu częstych w ostatnich dniach burz widzieli już wiele lejków kondensacyjnych, które na szczęście nie dotykały ziemi i nie stawały się tym samym trąbami powietrznymi. W pewnym momencie zobaczyli lej, który najprawdopodobniej miał kontakt z ziemią.

Mieli prawdziwe szczęście. Lejek był już bardzo blisko zabudowań, ale ostatecznie je ominął. Ludzie obserwowali go, bojąc się zniszczonych domów i zerwanych dachów.

Wbrew pozorom nie była to jednak trąba powietrzna. Portal twoja.pogoda wyjaśnia, że zaobserwowany w woj. opolskim lej to tzw. trąba lądowa. To szczególny rodzaj tornada. Rzadko się go obserwuje, niestety nie ma sposobu na przewidzenie go i ostrzeganie mieszkańców danego regionu.

Przede wszystkim do powstania nie potrzebuje mezocyklonu, a więc i superkomórki burzowej, a jedynie bardzo dużych kontrastów termicznych między chmurą a powierzchnią ziemi. Dzięki temu jej pojawienia się w żadnym razie nie poprzedza nadejście czarnych chmur, błyskawic czy ulewy – tłumaczy twoja.pogoda.

Meteorolodzy tłumaczą, że warunki do powstania trąby lądowej były tego dnia idealne. Nad południową częścią Polski płynęła chwiejna masa polarno-morska z dużym wewnętrznym zróżnicowaniem temperatury.

Lej trąby lądowej różni się od leja w trąbie powietrznej tym, że ma wyraźnie zarysowane brzegi, bywa też przeźroczysty, jak trąba wodna. Często też dzieli się na dwa leje, jeden mniejszy (niczym ogonek) u samej podstawy chmury, a drugi większy poniżej – wyjaśnia portal.

Trąba lądowa jest bardzo niebezpieczna. Z dwóch powodów. Po pierwsze, może być praktycznie niewidoczna w pierwszej fazie rozwoju, kiedy nie zaciągnie jeszcze wystarczająco dużo pyłów, dzięki którym jest widoczna dla ludzi.

Po drugie, nie ma możliwości ostrzegania przed nią. Jej przewidywalność jest znikoma, ponieważ nie powstaje na superkomórce burzowej, więc trudno ją odnaleźć na radarze dopplerowskim i ewentualnie ostrzec ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
heh
4 miesiące temu
"Wbrew pozorom nie była to jednak trąba powietrzna. Portal twoja.pogoda wyjaśnia, że zaobserwowany w woj. opolskim lej to tzw. trąba lądowa. To szczególny rodzaj tornada." - a trąba powietrzna od tornada różni się:...
heh
4 miesiące temu
Dlaczego ludzie boją się zniszczonych domów, obserwując go? "Ludzie obserwowali go, bojąc się zniszczonych domów "
Icek
4 miesiące temu
Kiedyś gdy Polska była w rosyjskiej strefie wpływów (zabory, demokracja ludowa), mieliśmy wpływ pogody syberyjskiej ( mroźne, śnieżne zimy , gorące lata). Teraz jesteśmy bantustanem w strefie wpływów amerykańskich to mamy też wpływ pogody amerykańskiej z tornadami i trąbami powietrznymi.
😂😂😂😂😂😂
4 miesiące temu
Coś z Polski?Nie tylko Rosja i zdrowie Putina?
Czechy?
4 miesiące temu
Takie najgorsze
natalazolnier...
4 miesiące temu
A trąba lądowa może porwać dachy domów ?
baca
4 miesiące temu
a czy mogłaby tak zassać rządzących i wysypać u ruskich?
ANTYMASON
4 miesiące temu
TO JEST NOWE ZJAWISKO = ZLOSLIWA TRABA TUSKA
anonim
4 miesiące temu
CZY DAWNIEJ BYLY JAKIES TORNADA TRABY POWIETRZNE NIE BYLO NORMALNIE
Ghjj
4 miesiące temu
Pytiniaka niech wyciągnie na powierzvchni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić