Wróć na
Mateusz Nieścierowicz
|

Ludzki włos tępi stal? Naukowcy byli w szoku, gdy to odkryli

18
Podziel się

To oczywiste, że ludzki włos jest o wiele mniej wytrzymały od stali. Pomimo tego faktu jest jednak w stanie spowodować, że twarde ostrze po kilku goleniach stanie się tępe. Naukowcy już wiedzą dlaczego.

Ludzki włos tępi stal? Naukowcy byli w szoku, gdy to odkryli
Ostrze maszynki do golenia miększe od ludzkiego włosia? (Pexels)
bCYDWTTp

Mężczyźni regularnie golą swój zarost, do tego celu często używając popularnych "jednorazówek" z dyskontów. Te maszynki do golenia tępią się jednak błyskawicznie. Mało kto się nad tym zastanawia, ale to dość dziwne. Przecież maszynki są wykonane ze stali, a ich zadaniem jest skracanie o wiele miększego od nich ludzkiego włosia. Dlaczego więc się tępią?

Jak informuje "Daily Mail", inżynierowie z Instytutu Technologii w Massachusetts postanowili przyjrzeć się temu zjawisku. W laboratorium wykonali serię eksperymentów, które miały wykazać powód szybko niszczącej się powłoki ostrza, które traci swoje walory.

bCYDWTTr

Eksperymentowi przewodniczył C. Cem Tasan, który stwierdził, że wyniki prac jego zespołu mogą przyczynić się nie tylko do produkcji lepszej jakości jednorazowych maszynek do golenia. Wyniki mogą także poprawić wytrzymałość choćby ostrzy kuchennych.

Powodem tępienia się ostrza jest zły kąt nachylenia

Wyniki badań nie są póki co jednoznaczne, a eksperymenty wciąż trwają, ale wiadomo już, że przyczyną tępienia się ostrza jest m.in. kąt nachylenia go względem włosia. Działają tutaj prawa fizyki. Złe nachylenie powoduje mikropęknięcie ostrza, które następnie, po napotkaniu na swojej drodze kolejnego włosa, postępuje dalej. Mikropęknięcia są przyczyną krótkiej żywotności ostrza.

Zamieszki na Białorusi. W ruch poszły armatki wodne

Być może właśnie zmiana ułożenia kąta ostrzy w maszynkach wpłynie na przedłużenie ich żywotności. W uproszczeniu - jak pokazał mikroskop elektronowy - gdy ostrze znajduje się względem włosia prostopadle, wówczas na jego powierzchni nie pojawiają się odpryski.

bCYDWTTx

Jeśli natomiast włos będzie ustawiony pod innym kątem, istnieje duża szansa na odprysk. To dlatego o wiele mocniejszy materiał, z którego zrobiona jest maszynka, ostatecznie przegrywa w zetknięciu się z ludzkim włosiem, około 50 razy słabszym niż stal.

Wyniki badań zespołu C. Cem Tasana są obiecujące. Być może faktycznie wpłyną na sposób produkcji maszynek do golenia i noży na całym świecie.

bCYDWTTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
rl)Z
miesiąc temu
Ale komu zależy na poprawie jakości jednorazówek (i w ogóle czegokolwiek)?
gggggg
miesiąc temu
W dzisiejszych czasach ważna jest ilość a nie jakość.
malpidia
miesiąc temu
Planowane zużycie produktu, nic więcej.
bCYDWTTT
Wxr
miesiąc temu
Tak bo koncerny z kilkudziesięcio letnia historia produkcji maszynek o tym nie wiedzą i zależy im że jednorazówki używało się jak najdłużej i nie trzeba było kupować nowej - przecież sprzedaż to tylko kłopot dla nich. Dobrze że jest pan naukowiec.
Wenturoo 44
miesiąc temu
Dlatego wybieram produkty firmy W. gdzie na jednym ostrzu przy bardzo twardym zaroście spokojnie golę się 6 tygodni. Wilki koncern ma wielki budżet na reklamę, ale to nie znaczy, że produkty są doskonałe.
Najnowsze komentarze (18)
Banita
miesiąc temu
Niczego wielkiego nie odkryli Kat natarcia kat przyłożenie to już dawno zostało odkryte!
Ogolony
miesiąc temu
Panowie, dlatego golimy się pod prysznicem, zarost zmiekczony,maszynka mi starcza na 2-3 tyg, brak zaciec, zmieniam jednorazowke z przyzwoitosci, a nie że jest tempa. Gladsza skóra, w tyg gole się co dzień zwykły gilete Blue 2. Pozdrawiam gładko ogolonych.
Pawel
miesiąc temu
Ale co oni tu odkryli to normalne maszynki do golenia się tępią to co tu za zdziwienie te naukowcy to chyba z Uk
Darwin
miesiąc temu
kiedyś będę bogaty, a wtedy jednorazowej maszynki do golenia nie będę używać więcej niż jeden raz
Jaco
miesiąc temu
Złe nachylenie jest celowe po to by kupować i kupować . Proste a ci naukowcy to pajace którzy tego nie rozumieją. W fabrykach są działy by optymalizować produkt pod kątem rentowności produkcji i sprzedaży
max
miesiąc temu
Gdyby ostrza w tych maszynkach się nie tępiły, to nie byłyby to jednorazówki... jak sama nazwa wskazuje że taka maszynka powinna być użyta raz i do kosza.
krzysztof1988
miesiąc temu
Bardzo dziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Tydzień temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł przez Internet, więc już mnie raczej nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i poczytać). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
Debiliniesie
miesiąc temu
Ja bynajmniej nie używam jednorazówek z DYSKONTÓW, co to ma być?
bCYDWTTL
Gość
miesiąc temu
To może jakiś króciutki paper Know- How manual z obrazkiem wzorcowym do maszynki
Moni
miesiąc temu
Ameryka.. Jak ktoś się goli to wie że maszynka użyta max 3 razy jest już tempa.. Nie trzeba być naukowcem..
muchozol
miesiąc temu
Przez długi czas używałem (jednorazówek) różnych firm. Od ponad roku używam klasycznych żyletek i maszynki niemieckiej firmy która mieści się w mieście Solingen. Nigdy więcej jednorazówek. Chociaż kupno klasycznych żyletek w sklepie to dziś problem. W internecie można kupić bez problemu
Fub
miesiąc temu
Ustawiając ostrze pod kątem prostym nie da rady się ogolić panowie naukowcy.
Wxr
miesiąc temu
Tak bo koncerny z kilkudziesięcio letnia historia produkcji maszynek o tym nie wiedzą i zależy im że jednorazówki używało się jak najdłużej i nie trzeba było kupować nowej - przecież sprzedaż to tylko kłopot dla nich. Dobrze że jest pan naukowiec.
Menszczyzna
miesiąc temu
Ja jednorazówką golę się co najmniej 10 razy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić