Maleńki dron kontra czołg, wynik mógł być tylko jeden. Cios dla Rosjan

Rosyjskie czołgi mają w Ukrainie wielkiego pecha. Wszyscy się na nie uwzięli, a zagrożenie czyha niemal na każdym kroku. To zdradziecki traktor zaatakuje pod osłoną nocy, to znów nadleci dron i narobi hałasu. Albo jeszcze gorzej, co pokazały Siły Zbrojne Ukrainy. Jaki mógł być wynik starcia niewielkiego drona z potężnym czołgiem T-90M?

Maleńki dron kontra czołg, wynik mógł być tylko jeden. Cios dla Rosjan
Kolejny rosyjski czołg T-90M poszedł z dymem na froncie po ataku drona (Facebook)

Na początku wojny musiały się mieć na baczności, bo raz za razem były porywane przez zdradzieckie ukraińskie traktory. Potem było jeszcze gorzej. I nie chodzi o to, że wróg do nich strzelał i że starał się je zniszczyć za wszelką cenę. Chodzi o to, że robił to na tyle wymyślnych sposób, że ciężko było wszystkie przewidzieć.

I ciężko było się uchronić, prawda? Rosyjskie czołgi nie mają łatwego życia na froncie, bo w gruncie rzeczy są maszynami delikatnymi i wrażliwymi, zwłaszcza na ataki z powietrza. A tych jest podczas walk sporo, droniarze polują na ciężkie maszyny z wielką pasją. Zniszczyli dotąd 4436 rosyjskich czołgów. I nadal nie mają dość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozje na Krymie. Świadkowie nagrali pocisk Storm Shadow

Na nagraniu z linii frontu - wszystko działo się w okolicach niedawno zdobytej przez ZSU miejscowości Urożajne - widzimy, jak dwa drony bojowe atakują rosyjski czołg T-90M, czyli chlubę armii Władimira Putina. Uderzenie przeprowadzili żołnierze jednego z batalionów brygady prezydenckiej im. Hetmana Bohdana Chmielnickiego.

Gdy na polu walki namierzono rosyjski czołg, do akcji wkroczyły drony bojowe. Pierwszy uderzył w okolicach wieżyczki czołgu i w ten sposób unieruchomił maszynę, być może czyniąc straty także wśród załogi. Pojawiło się sporo dymu, ale dopiero drugi dron doprowadził do anihilacji rosyjskiej maszyny. Po jego ataku pojawił się słup ognia.

Nierówna walka została zakończona, czołg i tym razem nie miał żadnych szans.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

A przecież T-90M waży bagatela 50 ton, a dron jest nieco tylko większy i cięższy niż bochenek chleba (nie wliczamy tu oczywiście wagi pocisku, który uwiązano pod bezzałogowca). Cóż, nie masa ma jednak kluczowe znaczenie na polu walki, prawda?

Siły Zbrojne Ukrainy polują na cenne instalacje wroga. Szacuje się, że Ukraina wyszkoliła nawet 10 tysięcy operatorów dronów rozpoznawczych oraz bojowych, dzięki czemu może skutecznie przeczesywać pole walki i likwidować rosyjski sprzęt. Każda taka akcja jest niezwykle ważna, ułatwia pracę jednostek i ratuje życie żołnierzy.

Rosjan z kolei bardzo boli nie tylko to, że stracili już niemal 4500 czołgów, ale też fakt, że wiele z nich to nowoczesne i tak chwalone w Moskwie T-90M. To najlepsze maszyny, jakimi dziś dysponuje rosyjska armia.

Na polu walki czołgi produkowane w Niżnym Tagile i Czelabińsku są jednak bezwzględnie ośmieszane przez Siły Zbrojne Ukrainy, które niszczą jeden za drugim. Co ważne, taki czołg kosztuje nawet 4,5 miliona dolarów.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić