Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Marynarka Wojenna RP chwali się filmem z ORP Kaszub. To robi wrażenie

Marynarka Wojenna RP w swoich mediach pokazała korwetę ORP Kaszub. Na kilkudziesięciu sekundowym filmie możemy zobaczyć, jak spisuje się polski niszczyciel łodzi podwodnych. Ten mimo 37 lat służby wciąż wygląda solidnie, choć nie brak słów krytyki w kierunku tego okrętu.

Marynarka Wojenna RP chwali się filmem z ORP Kaszub. To robi wrażenie
ORP Kaszub w akcji (Twitter, Marynarka Wojenna RP)

W sobotę, 6 kwietnia na koncie Marynarki Wojennej RP w social mediach pojawiło się nagranie wystrzeliwanych z ORP Kaszub rakiet. Prawdopodobnie jest to materiał archiwalny z organizowanych co jakiś czas ćwiczeń strzelniczych, w których czasie realizowane są różne scenariusze akcji morskich przeprowadzanych przez marynarkę.

Nie można jednak wykluczyć, że wykorzystując dobre warunki pogodowe, zdecydowano się na zorganizowanie tego typu ćwiczeń właśnie teraz. Są one bardzo ważne, ponieważ pozwalają na przećwiczenie wielu złożonych taktycznie metod obrony kraju na morzu. Warto bowiem zauważyć, że zdecydowana ich większość wymaga rozumienia się nawzajem kilku różnych załóg marynarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Izrael strzela sobie w stopę. "Budują elektorat propalestyński"

Szkolenia odpowiedzią na rosnące napięcie

Nie jest tajemnicą, że w ostatnim czasie coraz częściej Marynarka Wojenna RP wraz z innymi flotami sojuszu NATO odbywa szkolenia na morzu. Jednymi z nich były rozpoczęte w połowie lutego manewry, które zaangażowały sporą część polskich okrętów wojennych. Jak się jednak okazało, ORP Kaszub w nich nie uczestniczył.

Nie można się temu dziwić. Pomimo niedawnego remontu niszczyciel łodzi podwodnych nie jest pozbawiony wad. Dotyczą one głównie technologii, która w ciągu 37 lat służby ORP Kaszub zmieniała się diametralnie. Niestety, nierzadko czyniąc z okrętu nieprzystosowany do obecnych warunków.

Takich przykładów nie trzeba daleko szukać, ponieważ po ostatnim remoncie ORP Kaszub, internauci bardzo szybko wychwycili jeden szczegół. Mianowicie, prawdopodobnie z braku możliwości zakupienia nowoczesnych systemów, zrezygnowano całkowicie z przestarzałej stacji radiolokacyjnej wykrywania celów powietrznych.

Oceniając obecne możliwości korwety ORP "Kaszub" można podsumować jednym zdaniem: "gotowa do działania, ale tylko wtedy gdy przeciwnik nie będzie używał lotnictwa, dronów oraz rakiet przeciwokrętowych". W czasie faktycznego konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską na takie warunki jednak liczyć nie można. Oznacza to, że testowany obecnie po remoncie okręt tak naprawdę nadaje się jedynie do parad i prezentowania polskiej bandery w czasie pokoju. - czytamy na stronie Defence 24.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić