Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie

286
Podziel się:

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice w okolicach Sępolna (woj. wielkopolskie) na drzewach sosny pojawiły się ogromne ilości boreczników. Te szkodniki potrafią zjeść dosłownie wszystkie igły zaatakowanej sosny. Leśnicy pokazali porażające nagranie.

Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie
Gradacja boreczników nagrana w Nadleśnictwie Bolewice (Facebook, Nadleśnictwo Bolewice)

Leśnicy z uwagą przyglądają się borecznikom, które zjadają igły sosen, przyczyniając się do osłabienia kondycji, a nawet śmierci drzew. W lasach na terenie woj. wielkopolskiego pojawiło się ich bardzo dużo w ostatnim czasie.

Są miejsca w naszym nadleśnictwie, gdzie jest ich naprawdę sporo, a igły sosen są zjedzone niemal w 100 proc. Na przykład okolice Sępolna w leśnictwie Bolewice - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Bolewice.

Leśnicy pokazali szokujące nagranie

Pod nagraniem, na którym widać ogromną ilość szkodników na drzewie internauci zwrócili się z zapytaniem do leśników "dlaczego jest ich tak dużo?"

Zjawisko gradacji owadów, czyli pojawiania się ich w ogromnych ilościach na dużych obszarach lasu, powtarza się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Co do przyczyn takiego zjawiska to poglądy są różne. W naszym przypadku borecznikom sprzyja duży zwarty kompleks borów sosnowych i pogoda w tym roku. Liczymy na to, że w przyszłym roku gradacja się załamie z przyczyn naturalnych, ale czy tak będzie rzeczywiście? Oby... - tłumaczą leśnicy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice dodają także, że nie mają pewności, czy drzewa da się jeszcze uratować. "Trudno powiedzieć. Obserwujemy sytuację" - podkreślają w komentarzach.

Lasy Państwowe przypominają, że owady odżywiające się liśćmi i igłami to foliofagi. Uszkodzenia mogą polegać na całkowitym zjadaniu, wygryzaniu brzegów, wygryzaniu dziur w liściach, szkieletyzowaniu, minowaniu. Do tej grupy owadów należą najpoważniejsze szkodniki naszych drzewostanów (szkodniki pierwotne sosny).

Zobacz także: Opiekun zaraził koronawirusem goryle w zoo. "Może przeskoczyć na inne stworzenia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(286)
faja 43
3 dni temu
Tu się dalej łzy toczy za przegrane wybory .
Emeryt.
1 tyg. temu
Niech czekają,obserwują ,aż w końcu z drzew zostaną suche pnie-wtedy będą mogli je wyciąć i sprzedać!!!!!!Gąsienice zeżrą następne!!!!
ztk
5 miesięcy temu
Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy.Może powinni fotografować Harvestery pracujące na okrągło i rabunkowo wycinane lasy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta.Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszsystko jest możliwe.
sygnały dnia
8 miesięcy temu
Mogą nawet zabić ofiarę...cóż za dramatyczny wciągający tytuł a chodzi tu o drzewko.
jot23
8 miesięcy temu
Gradacja szkodników sama wygaśnie - co za idiota nie leśnik to napisał. Skoro patałachy nie dopilnowali, nie zauważyli na czas, "do cywila", a ponad to są opryski. Rokrocznie IBL bada ilość zimujących szkodników w ściółce, co pozwoli gradacje przewidzieć. A GŁÓWNIE - gdzie PTAKI?, bo w lesie ich nie ma!, ile leśnicy ostatnio powiesili budek lęgowych dla ptaków? = ZERO bo te co są to jeszcze z czasów komuny, DZIKI - największy sprzymierzeniec lasu! wyjadający zimujące w ściółce owady = wytępione niemal do zera, dlaczego sadzi się wbrew naturze i zasadom monokultury!?, ... A typowo rabunkowa gospodarka pozyskania drewna w LASACH PAŃSTWOWYCH -to temat rzeka.
Hamburger
8 miesięcy temu
Na kotlety do fastfoodów, tydzień i wszystkie schrupane 😂
łon
8 miesięcy temu
W maślakach też je widziałem.
Osły
8 miesięcy temu
Butla z gazem i palnik.....tak robię z mrówkami. Ale, zaraz się jakaś ostaszewska znajdzie, obrończyni....
Wojciech
8 miesięcy temu
Deweloper w akcji.wyciąć las wybudować domy
Senior
8 miesięcy temu
Oj czyżby znowu Kórnik trzeba natychmiast wyciąć? Leśnicy to szkielet w tych sprawach!, już kiedyś zawiezli słoik Korników do Brukśeli, co się nie robi dla kasy?.
WiejskiStół
8 miesięcy temu
Na filmiku możemy zaobserwować wiprzków dopychających się do korytka.
Donek
8 miesięcy temu
Przekaz jeden- "dziś mówimy to, jutro na odwrót, wczoraj katoli piłować, dziś kochać, bo wiemy, że nasz wyborca to idiota, łyknie wszystko- jeśli powiem to ja, Tusk
Mirpol
8 miesięcy temu
Gates zrobi szczepionkę. Pis to zamelduje z P. Duda.
Lubiący las
8 miesięcy temu
To te robale są Lisowskiej czy jakieś inne?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić