Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie

283
Podziel się

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice w okolicach Sępolna (woj. wielkopolskie) na drzewach sosny pojawiły się ogromne ilości boreczników. Te szkodniki potrafią zjeść dosłownie wszystkie igły zaatakowanej sosny. Leśnicy pokazali porażające nagranie.

Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie
Gradacja boreczników nagrana w Nadleśnictwie Bolewice (Facebook, Nadleśnictwo Bolewice)
bELxEtph

Leśnicy z uwagą przyglądają się borecznikom, które zjadają igły sosen, przyczyniając się do osłabienia kondycji, a nawet śmierci drzew. W lasach na terenie woj. wielkopolskiego pojawiło się ich bardzo dużo w ostatnim czasie.

Są miejsca w naszym nadleśnictwie, gdzie jest ich naprawdę sporo, a igły sosen są zjedzone niemal w 100 proc. Na przykład okolice Sępolna w leśnictwie Bolewice - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Bolewice.
bELxEtpj

Leśnicy pokazali szokujące nagranie

Pod nagraniem, na którym widać ogromną ilość szkodników na drzewie internauci zwrócili się z zapytaniem do leśników "dlaczego jest ich tak dużo?"

Zjawisko gradacji owadów, czyli pojawiania się ich w ogromnych ilościach na dużych obszarach lasu, powtarza się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Co do przyczyn takiego zjawiska to poglądy są różne. W naszym przypadku borecznikom sprzyja duży zwarty kompleks borów sosnowych i pogoda w tym roku. Liczymy na to, że w przyszłym roku gradacja się załamie z przyczyn naturalnych, ale czy tak będzie rzeczywiście? Oby... - tłumaczą leśnicy.
bELxEtpp

Leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice dodają także, że nie mają pewności, czy drzewa da się jeszcze uratować. "Trudno powiedzieć. Obserwujemy sytuację" - podkreślają w komentarzach.

Lasy Państwowe przypominają, że owady odżywiające się liśćmi i igłami to foliofagi. Uszkodzenia mogą polegać na całkowitym zjadaniu, wygryzaniu brzegów, wygryzaniu dziur w liściach, szkieletyzowaniu, minowaniu. Do tej grupy owadów należą najpoważniejsze szkodniki naszych drzewostanów (szkodniki pierwotne sosny).

bELxEtpq
Zobacz także: Opiekun zaraził koronawirusem goryle w zoo. "Może przeskoczyć na inne stworzenia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxEtpK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(283)
sygnały dnia
miesiąc temu
Mogą nawet zabić ofiarę...cóż za dramatyczny wciągający tytuł a chodzi tu o drzewko.
jot23
miesiąc temu
Gradacja szkodników sama wygaśnie - co za idiota nie leśnik to napisał. Skoro patałachy nie dopilnowali, nie zauważyli na czas, "do cywila", a ponad to są opryski. Rokrocznie IBL bada ilość zimujących szkodników w ściółce, co pozwoli gradacje przewidzieć. A GŁÓWNIE - gdzie PTAKI?, bo w lesie ich nie ma!, ile leśnicy ostatnio powiesili budek lęgowych dla ptaków? = ZERO bo te co są to jeszcze z czasów komuny, DZIKI - największy sprzymierzeniec lasu! wyjadający zimujące w ściółce owady = wytępione niemal do zera, dlaczego sadzi się wbrew naturze i zasadom monokultury!?, ... A typowo rabunkowa gospodarka pozyskania drewna w LASACH PAŃSTWOWYCH -to temat rzeka.
Hamburger
miesiąc temu
Na kotlety do fastfoodów, tydzień i wszystkie schrupane 😂
bELxEtpL
łon
miesiąc temu
W maślakach też je widziałem.
Osły
miesiąc temu
Butla z gazem i palnik.....tak robię z mrówkami. Ale, zaraz się jakaś ostaszewska znajdzie, obrończyni....
Wojciech
miesiąc temu
Deweloper w akcji.wyciąć las wybudować domy
Senior
miesiąc temu
Oj czyżby znowu Kórnik trzeba natychmiast wyciąć? Leśnicy to szkielet w tych sprawach!, już kiedyś zawiezli słoik Korników do Brukśeli, co się nie robi dla kasy?.
WiejskiStół
miesiąc temu
Na filmiku możemy zaobserwować wiprzków dopychających się do korytka.
Donek
miesiąc temu
Przekaz jeden- "dziś mówimy to, jutro na odwrót, wczoraj katoli piłować, dziś kochać, bo wiemy, że nasz wyborca to idiota, łyknie wszystko- jeśli powiem to ja, Tusk
Mirpol
miesiąc temu
Gates zrobi szczepionkę. Pis to zamelduje z P. Duda.
Lubiący las
miesiąc temu
To te robale są Lisowskiej czy jakieś inne?
Hello
miesiąc temu
Wygląda to tak, jakby ktoś wysypał dużą ilość robali pod drzewem, a one znowu wspinają sie na górę. Może to być pretekst do wycinki chorych drzew jak to było w przypadku korników ministra Szyszko. Pranie mózgu PIS.
Jp100 %
miesiąc temu
Trzeba pamiętać że może za pisu cos tam wycieli ale to po chcialo sprywatyzowac lasy państwowe a wtedy dopiero zaczęła by się wycinka. Komorowski już miał na biurku ustawę w tej sprawie. Chcieli to załatwić po cichu ale min.dzieki ludziom z pis ale nie tylko nie udalo im się
bELxEtpD
Ciekawy
miesiąc temu
I po co robić z tego temat do jałowej dyskusji. Nie ma to rady w postaci środków chemicznych, lub po prostu spalenia?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić