Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie

510

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice w okolicach Sępolna (woj. wielkopolskie) na drzewach sosny pojawiły się ogromne ilości boreczników. Te szkodniki potrafią zjeść dosłownie wszystkie igły zaatakowanej sosny. Leśnicy pokazali porażające nagranie.

Mogą nawet zabić ofiarę. Leśnicy pokazali porażające nagranie
Gradacja boreczników nagrana w Nadleśnictwie Bolewice (Facebook, Nadleśnictwo Bolewice)

Leśnicy z uwagą przyglądają się borecznikom, które zjadają igły sosen, przyczyniając się do osłabienia kondycji, a nawet śmierci drzew. W lasach na terenie woj. wielkopolskiego pojawiło się ich bardzo dużo w ostatnim czasie.

Są miejsca w naszym nadleśnictwie, gdzie jest ich naprawdę sporo, a igły sosen są zjedzone niemal w 100 proc. Na przykład okolice Sępolna w leśnictwie Bolewice - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Bolewice.

Leśnicy pokazali szokujące nagranie

Pod nagraniem, na którym widać ogromną ilość szkodników na drzewie internauci zwrócili się z zapytaniem do leśników "dlaczego jest ich tak dużo?"

Zjawisko gradacji owadów, czyli pojawiania się ich w ogromnych ilościach na dużych obszarach lasu, powtarza się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Co do przyczyn takiego zjawiska to poglądy są różne. W naszym przypadku borecznikom sprzyja duży zwarty kompleks borów sosnowych i pogoda w tym roku. Liczymy na to, że w przyszłym roku gradacja się załamie z przyczyn naturalnych, ale czy tak będzie rzeczywiście? Oby... - tłumaczą leśnicy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice dodają także, że nie mają pewności, czy drzewa da się jeszcze uratować. "Trudno powiedzieć. Obserwujemy sytuację" - podkreślają w komentarzach.

Lasy Państwowe przypominają, że owady odżywiające się liśćmi i igłami to foliofagi. Uszkodzenia mogą polegać na całkowitym zjadaniu, wygryzaniu brzegów, wygryzaniu dziur w liściach, szkieletyzowaniu, minowaniu. Do tej grupy owadów należą najpoważniejsze szkodniki naszych drzewostanów (szkodniki pierwotne sosny).

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Opiekun zaraził koronawirusem goryle w zoo. "Może przeskoczyć na inne stworzenia"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić