Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Możesz to znaleźć na podwórku. Leśnicy tłumaczą, co to jest

16
Podziel się:

Leśnicy z RDLP w Radomiu opublikowali mało przyjemnie wyglądające zdjęcia. W ten sposób postanowili wytłumaczyć, jak poznać, czy w okolicy przebywa sowa.

Możesz to znaleźć na podwórku. Leśnicy tłumaczą, co to jest
Wypluwka to zlepek niestrawionych części pokarmu, takich jak sierść czy kości, wypluwany przez niektóre gatunki ptaków, w tym sowy. (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu)

Jak rozpoznać, czy naszego podwórka nie odwiedza przypadkiem sowa? Na przykład po wypluwkach. Co to takiego?

Wypluwki to niestrawione resztki pokarmu (sierść, pióra, chitynowe części owadów, kości ssaków i ptaków) w postaci zwartych klusek usuwane z żołądka ruchami wymiotnymi - informują leśnicy Lasów Państowych.

Wielkość i kształt wypluwek są specyficzne dla poszczególnych gatunków. Oznaczenia gatunku sowy po wypluwce można dokonać po jej kształcie, wielkości i szczegółowej analizie zawartego materiału kostnego ofiar. Różni się on ze względu na sposób zabijania i spożywania pokarmu.

Mieszkańcy wsi mogą natrafić na wypluwki uszatki. Uszatka lubi bowiem tereny rolnicze - informują leśnicy. To niezbyt wielka sowa, o długości ciała do 37 cm i rozpiętości skrzydeł do 98 cm. Jest smukła i ma charakterystyczne, długie sterczące uszy. Jej upierzenie jest koloru miodowobrązowego z marmurkowym wzorem.

Najczęściej można ją spotkać przy otwartych terenach – zamieszkuje obrzeża lasów (przeważnie sosnowych), pobliża pól uprawnych, ale też zadrzewienia w zabudowie wiejskiej, parki miejskie i cmentarze. Lubi gniazdować wysoko na drzewie, najbardziej na sośnie lub świerku. Prowadzi raczej osiadły tryb życia. Żywi się głównie nornikami i małymi ptakami. Jest aktywna o zmierzchu i w nocy. W Polsce uszatka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Leśnicy opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia wypluwki uszatki i resztki niezjedzonej przez nią zdobyczy.

Puchacz z kolei upolowane gryzonie połyka w całości, w przeciwieństwie do puszczyka, który przed połknięciem rozrywa swoje ofiary na części. Po zebraniu większej ilości wypluwek można dokonać analizy ich zawartości, posługując się metodą polegającą na namoczeniu wypluwek w wodzie, rozdrobnieniu i oddzieleniu materiału kostnego przydatnego do oznaczania ofiar: zębów, żuchw, kości długich, górnych elementów czaszek, dziobów.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Janusz Powsze...
2 tyg. temu
Wygląda jak topka marihuaniny
Art
2 tyg. temu
Całkiem smacznie wygląda, muszę spróbować
Teresa
2 tyg. temu
Szpinak
Japończyk
2 tyg. temu
Chyba mam coś takiego na podwórku.
san
2 tyg. temu
Przed niektórymi knajpami po analizie pawi na chodniku można wiedzieć co dają do żarcia a w środku widać menu na obrusie o ile jest albo na blacie stolika
Emil
2 tyg. temu
Widzi mi się że to przypomina chasz🤔
Edek
2 tyg. temu
Konopia indyjska, marihuana, zioło, rozżucają zioło będzie wesoło wszyscy naćpani i Polacy jednocześnie ogłupiani.
Profesor
2 tyg. temu
Ja wlasnie zrobilem kupe na chodniku i ogladam ja uwaznie czy czasem ni ma raczydla w jelicie grubym. Ale chyba nie ma. Kolor ok, zapach ok, cieple jest, teraz zaniose somsiadowi do skrzynki na listy i bede wachal reke po drodze. Lubie zapach kupy na rece takiej zaschnietej jeszcze. Potem po bulki do biedronki. Trzeba namacac ktore najswiezsze
Ekspert
2 tyg. temu
Ja kiedyś wyplułem płuca jak musiałem wbiedz po schodach... I co jest ważniejsze? Co jest ważniejsze? Resztki szczura wyyplute przez ptaka? Czy resztki raka, wyplute przez człekokształtnego?
Hahaha
2 tyg. temu
A jak ktoś mieszka w dżungli to co ma robić? 🤣 Pielęgnować czy odśnieżać?
Thc
2 tyg. temu
Myślałem że to okropnej jakości topy xd
KOWIDIAN
2 tyg. temu
to nowa odmiana KOWIDA
ja ze wsi
2 tyg. temu
Sowę można oswoić . Gdy byłem mały i mieszkałem na wsi wieczorem do drewutni przylatywała sowa . Nosiłem jej kawałeczki mięsa które najpierw pozostawiałem tam gdzie ją widywałem a po jakimś czasie jadła mięso z ręki . W rogu uwiła sobie gniazdo , przyciągnęła partnera i wykluły się małe sowy ! Najciekawsze co pamiętam , gdy małe sówki zaczynały latać sowa z trzema małymi (a były cztery) przyszła pod wieczór pod drzwi mieszkania . Dostały kawałeczki mięsa i w nocy odleciały . Więcej już ich nie widziałem . Potem rodzice mówili że sowy przyszły się pożegnać .
bbb
2 tyg. temu
Mój pies i kot takie wypluwki robią, gdy się objedzą trawy...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić