aktualizacja 

Mutacja koronawirusa. Już ponad 200 osób zakażonych

6

W Danii wykryto nową mutację koronawirusa przenoszoną przez norki. Rząd szybko podjął kroki, by zapobiec zakażeniom. Ponad 200 osób zakaziło się przez kontakt z norkami.

Mutacja koronawirusa. Już ponad 200 osób zakażonych
W Danii podjęto decyzję o uboju wszystkich norek. (Getty Images)

Koronawirus, jak każdy inny mutuje. Do tej pory naukowcy odnotowali już 285 mutacji COVID-19 i choć większość z nich niesie za sobą te same konsekwencje, co standardowy koronawirus, ta, która pojawiła się w Danii, mrozi krew w żyłach. Okazało się, że koronawirus przenoszony jest przez norki.

Rząd Danii od razu podjął kroki w tej sprawie. Podjęto decyzję o uboju wszystkich norek w kraju. 15 milionów zwierząt zostanie zabitych, by nie rozprzestrzeniać epidemii. Zakażone norki zlokalizowano w 207 gospodarstwach.

Rejonem dotkniętym nową epidemią jest Jutlandia Północna. Z tego powodu obowiązują tam rygorystyczne obostrzenia. Rejon został całkowicie zamknięty, nie działa również komunikacja miejska i czy promy. Wstępnie lockdown półwyspu ma potrwać do 3 grudnia.

Tymczasem okazuje się, że ponad 200 osób jest już zakażonych nowym wirusem. WHO przygotowuje ocenę ryzyka przypadków koronawirusa związanego z norek w Danii. Wstępne informacje podane przez Independent wskazują na to, że mutacja nie stwarza większego zagrożenia, niż było do tej pory.

Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za naszą własną populację, ale w obliczu mutacji, którą teraz wykryto, mamy jeszcze większą odpowiedzialność za resztę świata - powiedziała na środowej konferencji premier Danii Mette Frederiksen.

Dania to największy producent norek na świecie. Według szacunków rządu ubój 17 milionów norek w tym kraju może kosztować nawet 5 miliardów koron.

Zobacz także: Koronawirus w Danii zmutował. Część kraju z nowymi restrykcjami
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić