Nad Polską krążą samoloty, zrzucają pakunki. Nie dotykaj ich

91

Nad Polską pojawiły się samoloty. Krążą nad łąkami, lasami i zbiornikami wodnymi, w dodatku zrzucają specjalne pakunki. Chociaż może się wydawać to podejrzane, tak naprawdę chodzi o wiosenne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Warto jednak zachować ostrożność podczas spacerów.

Nad Polską krążą samoloty, zrzucają pakunki. Nie dotykaj ich
Tajemnicze samoloty nad Polską (Pixabay, zujev4)

Wyglądają podejrzanie i mogą wzbudzać mieszane uczucia. Latają dość nisko i zrzucają niewielkie pakunki. Krążą nad terenami niezabudowanymi: lasami, polami, łąkami, nieużytkami.

Gdy na niebie można zaobserwować samoloty, to znak, że rozpoczęła się akcja zwalczania wścieklizny wśród dzikich zwierząt.

Lisy są puchate, piękne, ale i niebezpieczne. Niejednokrotnie są nosicielami groźnej choroby, jaką jest wścieklizna. Właśnie dlatego szczepienie trzeba powtarzać regularnie, dwa razy do roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zwierzęta przypominają o sprzątaniu lasu. Nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego

Wiosenna akcja szczepienia lisów ruszyła już w kilku województwach, m.in. na Mazowszu, Podkarpaciu, Podlasiu i obszarze wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewodowie uspokajają, ale i przypominają o zachowaniu ostrożności podczas bliskich kontaktów z przyrodą.

Szczepienie lisów: nie dotykajmy szczepionek!

Z samolotów zrzucane są charakterystyczne brunatne krążki, mające zapach ryby i zawierające specjalny preparat. Co istotne, przynęt pod żadnym pozorem nie wolno dotykać!

Nie wolno dotykać rozrzuconych kostek, ponieważ wówczas przejdą one zapachem człowieka i zwierzęta nie będą chciały spożyć przynęty. Ponadto przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, które mogłyby dostać do miejsc, gdzie rozmieszczono preparat – przypominają urzędnicy.

Jeśli dojdzie do przedostania się substancji na błonę śluzową lub uszkodzony naskórek, dla zachowania ostrożności warto jak najszybciej przemyć to miejsce wodą z mydłem, a także zgłosić się do lekarza.

W poszczególnych województwach akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbywa się w różnych terminach. Bieżące informacje na ten temat zamieszcza m.in. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz lokalne media.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić