Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Najbardziej niszczycielska roślina. Rośnie w Polsce

111
Podziel się:

Można ją coraz częściej znaleźć na łąkach czy nasypach kolejowych. Żółte kwiaty dodają jej uroku, przez co wiele osób może doceniać walory estetyczne tej rośliny. Tymczasem nawłoć kanadyjska jest niezwykle groźna dla otoczenia. Wszystko ze względu na jej inwazyjny charakter i niszczycielski wpływ na inną roślinność.

Najbardziej niszczycielska roślina. Rośnie w Polsce
Lepiej uważaj na tę roślinę. Ma niszczycielski wpływ (Pixabay, WikimediaImages)

Nawłoć kanadyjska pojawiła się w Polsce pod koniec XIX wieku, nie jest więc rośliną nową w naszym kraju. Pojawia się przede wszystkim na łąkach, nasypach kolejowych i dzikich terenach, gdzie ma idealne warunki do wzrostu w związku z przenoszeniem się nasion przez wiatr i ptaki. Żółte kwiaty tej rośliny mogą wydawać się ładne, ale eksperci ostrzegają, że ma ona zgubny wpływ na roślinność.

Lepiej uważaj na tę roślinę. Ma niszczycielski wpływ

Żółte kwiaty nawłoci kanadyjskiej można dostrzec przede wszystkim późnym latem i wczesną jesienią. Przez lata roślinę uwielbiali pszczelarze, bo zapewniała ona pszczołom pożytek w końcu sezonu wegetacyjnego rodzimych gatunków.

Jak zwraca uwagę Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, nawłoć kanadyjska nie potrzebuje szczególnych warunków do rozrostu i "dzięki dużej dynamice wzrostu skutecznie konkuruje o światło i składniki odżywcze z rodzimymi gatunkami". To sprawia, że roślina pochodząca z Ameryki Północnej ma niszczycielski wpływ na roślinność w okolicy.

Obecność nawłoci kanadyjskiej powoduje zmiany właściwości gleby, a jej obecność przyczynia się m.in. do zwiększenia pH podłoża, zawartości azotu, węgla i substancji organicznych - czytamy na puls.edu.pl.

Kolejny problem to fakt, że roślina, choć wykorzystywana jest jako pożytek dla pszczół, przyczynia się do ograniczenie liczebności krajowych zapylaczy, szczególnie dzikich pszczół i bzygowatych, odwiedzających kwiaty. Owady wycofują się bowiem z miejsc zajmowanych przez inwazyjne nawłocie. W niektórych rejonach różnorodność zapylaczy (motyle, pszczoły, bzygowate) spadła o 90 proc.

Potwierdzeniem informacji podanych przez Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania są badania Maxwella i magazynu "Nature", który umieściły nawłoć kanadyjską na piątej pozycji wśród tzw. big killers, czyli czynników sprzyjających się wymieraniu innych gatunków.

Nawłoć kanadyjska może osiągać do 150 cm wysokości. Żółte kwiaty tworzą drobne, koszyczkowate kwiatostany. Roślina kwitnie od lipca do października, ale najintensywniejszy okres przeżywa od połowy sierpnia do końca września.

Czy nawłoć może być niebezpieczna dla człowieka? - to jedno z pytań, o które często pytają osoby stykające się z problematyka gatunków inwazyjnych. Także i tutaj nawłoć nie pozostaje bez winy. Może powodować katar sienny u ludzi, zwłaszcza przy suchej i wietrznej pogodzie, kiedy to stężenie pyłku w powietrzu może przeszkadzać wrażliwym osobom - napisano na puls.edu.pl.

Niestety, choć roślina ma negatywny wpływ na środowisko, to w ostatnich latach zyskuje nowe tereny do rozrostu. Jak zauważa Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, "przede wszystkim trzeba chcieć, a wiele osób po prostu nie rozpoznaje tej rośliny, a już zupełnie zaniedbuje jej silny inwazyjny charakter".

Zobacz także: Barbara Kurdej-Szatan o podręczniku do HiT i słowach o dzieciach poczętych dzięki metodzie in-vitro: "To obrzydliwe"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(111)
ojOjo
3 miesiące temu
Brak słów po prostu aż szkoda tego komentować-ta roślina jest tak niebezpieczna jak zioła dla przemysłu farmaceutycznego tyle na temat.
Boobo
3 miesiące temu
Dawniej na każdej między,na każdym nieużytku pasły się krowy,owce,kozy.Odkąt wprowadzono paszporty i kolczyki dla bydła drobni rolnicy zaprzestali chodowli zagrodowej(jedna krówka,dwie owieczki)i oto zaczęła się "inwazja"roślinności o której przedtem nie mieliśmy pojęcia jak wygląda.Kto wiedział jak wygląda mimoza która zaczynała się jesień jak śpiewał Niemen. .
laska
3 miesiące temu
niestety ale wbrew opinia innym ( pewnie nie maja swojej ziemi ) nawłoć kanadyjska to chwast jakich mało, rozrasta sią pod ziemią i zagłusza inne pożyteczne rośliny np. wrotycz tak bardzo ceniony przez zielarzy
Nastka
3 miesiące temu
Wyrwać !! Wytrzebić!! Zabetonować !!! Będzie zdrowiej .
Esme
3 miesiące temu
Ludzie powinni w końcu odkryć, że jak coś mówią w mediach, to zwykle jest na odwrót.
Tom
3 miesiące temu
Nawłoć kanadyjska to naturalny antybiotyk,dobrze że rośnie wszędzie jak i babka lancetowata,zwyczajna,ptasznik,krwawnik,mlecz,pokrzywa i wiele innych,wszystkie są roślinami leczniczymi,ale po co zbierać,suszyć,przechowywać,jak można tabletek się nałykać.pozdrawiam,dużo zdrowia życzę
Anetta
3 miesiące temu
Od dzieciństwa ją pamiętam i rosła w wybranych miejscach a dziś po 20 latach dowiaduję się,że to jakiś"pasożyt"!Tylko znajdż ją dzisiaj...
fakt
3 miesiące temu
a ile w naszym otoczeniu jest takich ludzi ,jak nawloc kanadyjska 🤣👍
czytelnik
3 miesiące temu
Nikt nie każe wąchać rośliny. Zapomnieli napiasać że ma również właściwości lecznicze, podobnie wrotycz, krwawnik ,babka lancetowata i wiele innych roślin. Nasze prababki i babki dobrze o tym wiedziały. W aptekach również można było kupić dużo lekarstw, gdzie składniki tych roślin były wyokorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Wszystko zgodnie z prawem. Obecnie pozostaje nam Bigfarma i wszystkie jej syntetyczne "wynalazki" rozprowadzane na cały świat. Ktoś w końcu musi być monopolistą i zarabiać tylko on.
Emeryt
3 miesiące temu
To co faktycznie nam zagraża w uprawach rolnych to wstrętne turkucie,to drutowce,te są pod ochroną i nie ma możliwości ich tępić chemicznie,bo nie ma środków,stonka,były skuteczne środki działające przy wysokich temperaturach,to już wycofane te które są dostępne na stonkę nie działają,ale człowiek się otruje
Daria
3 miesiące temu
Co za bullshit. Zlikwidujmy wszystko co naturalne i szprycujmy się chemia. Na pewno zdrowiej.
babcia
3 miesiące temu
Piękniejszego widoku jaki ja mam na swojej działce nie widziałam .Moi sąsiedzi przestali uprawiać swoje działki a moja jest w środku .I z jednej i z drugiej strony mam żółte łany nawłoci oddzielone od mojego warzywniaka zielonymi pasami trawnika .Widok przepiękny ! Niech sobie tam rośnie i nadal cieszy me oko !
chłop z Wólek
3 miesiące temu
dawniej w N. Sączu wypalali te mimozy wokół Dunajca, teraz za spalenie tego żarłocznego potwora,- mandat od straży tej z sikawką i tej z pałka (co jeździ po Sączu ... ha ha ha, samochodami ze złomowiska)
truteń
3 miesiące temu
Mam kilka ha nieużytków przy pasiece. /nie moje grunty/ Wyrosła na nich sama, ja i moje pszczółki, bardzo sobie ją chwalimy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić