Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Najmłodsza osoba z Alzheimerem w historii. Trudno uwierzyć w wiek pacjenta

18

Mężczyzna z Chin został najmłodszą osobą w historii, u której prawdopodobnie stwierdzono chorobę Alzheimera. Pacjent nie ma jeszcze nawet 20 lat. Z powodu diagnozy chory był zmuszony rzucić szkołę.

Najmłodsza osoba z Alzheimerem w historii. Trudno uwierzyć w wiek pacjenta
19-latek zachorował na Alzheimera (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Przypadek Chińczyka to wyjątek w światowej medycynie. Nastolatek przez dwa lata miał zaniki pamięci i problemy z koncentracją w szkole. W końcu po serii badań lekarze stwierdzili, że spełnia kryteria diagnostyczne Alzheimera. 19-latek to najmłodsza osoba w historii, u której wykryto tę chorobę.

Sytuacja 19-latka jest bardzo poważna. Przez ostatnie miesiące choroba utrudniała mu codzienne funkcjonowanie. Miał problem z przypominaniem sobie wydarzeń i miejsc. Nie pamiętał, gdzie zostawiał swoje rzeczy osobiste, ani czy skonsumował już posiłek. Problemy pojawiły się również w szkole, gdzie wcześniej osiągał ponadprzeciętne wyniki w nauce.

Nie mógł sobie przypomnieć wydarzeń sprzed zaledwie jednego dnia ani miejsc, w których znajdowały się jego rzeczy osobiste. Miał również trudności z czytaniem i reagowaniem. (...) Nie pamiętał, czy jadł, czy nie (...) Nie był w stanie ukończyć edukacji i musiał przerwać naukę w szkole średniej, mimo że osiągał ponadprzeciętne wyniki w nauce, zanim zaczął doświadczać znacznego pogorszenia funkcji poznawczych dwa lat wcześniej - napisano w raporcie na temat stanu jego zdrowia, opublikowanym w "Journal of Alzheimer’s Disease.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Nie wiadomo, skąd Alzheimer wziął się u tak młodej osoby. W rodzinie 19-latka w przeszłości nie było żadnych przypadków tej choroby. Ponadto brakowało również oznak, że nastolatek może być szczególnie narażony na choroby neurologiczne.

19-latek zachorował na Alzheimera

Choroba Alzheimera najczęściej występuje u osób po 65. roku życia. Naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie całego genomu 19-latka. Okazało się, że nie ma dowodów na żadną mutację genetyczną, która wyjaśniałaby objawy w tak młodym wieku. 

Testy poznawcze ujawniły, że pamięć nastolatka była "znacząco osłabiona". Obrazowanie mózgu wykazało zmiany w hipokampie i płacie skroniowym, a próbki płynu mózgowo-rdzeniowego pacjenta miały podwyższone poziomy biomarkerów. Z drugiej strony nie znaleziono blaszek białka amyloidu-β i splotów białka tau, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera w mózgu.

Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jak zrobić tradycyjne uszka z grzybami? Prosty przepis
Tragiczny finał rodzinnych wakacji w Turcji. Nie żyje 20-letni turysta
Ostatnia szansa na wykonanie badań. Ważny program dobiega końca
Ojciec nagle padł na ziemię. 12-latek zadziałał natychmiast
Ekspert ostrzega. Nadużywanie smartfonów skraca życie dzieci
Duży kryzys FC Barcelony. Hiszpanie wskazują na Lewandowskiego
Czy można upić się piwem bezalkoholowym? Wypił dwa litry, by sprawdzić
Crawly zapowiada pozwy. Mówi o cenzurze i "wyrażaniu siebie"
ONZ wstrzymuje dostawy żywności do Strefy Gazy. "Nie była bezpieczna"
Kim jest Sarah Poniatowski? Polska księżniczka zrobiła karierę we Francji
Na co idą pieniądze z kolędy? Ksiądz błyskawicznie wyjaśnia temat
Parkujesz pod Lidlem lub Biedronką? Tutaj za nic nie zostawiaj auta
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić