Najstarsza ofiara rekina. Szkielet ma kilka tysięcy lat

8

W Japonii natrafiono na szkielet, który nosi niemal 800 śladów po obrażeniach rekina. Dzięki licznym badaniom naukowcom udało się zrekonstruować atak sprzed ponad 3 tys. lat.

Najstarsza ofiara rekina. Szkielet ma kilka tysięcy lat
Szkielet pochodzi z czasów przed naszą erą. (Kyoto University)

Odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy zajmują się tematyką przemocy w starożytnej Japonii. Szkielet został znaleziony w okolicach japońskiego Morza Wewnętrznego na początku XX wieku, jednak przyczyna powstania tak licznych obrażeń pozostawała tajemnicą aż do teraz.

Ofiara rekina sprzed 3 tys. lat

Szkielet należy do mężczyzny. Na kościach klatki piersiowej, ramion i głowy znaleziono niemal 800 różnych obrażeń. Jednocześnie naukowcom nie udało się znaleźć żadnego śladu po próbach leczenia.

Początkowo byliśmy skonsternowani, nie wiedząc, co było powodem co najmniej 790 głębokich ran. Mężczyzna doznał tylu obrażeń, a jednak został pochowany na terenie, na którym tamtejsza społeczność grzebała zmarłych. Rany znajdują się przede wszystkim w okolicach rąk, nóg, klatki piersiowej i brzucha – opowiadają naukowcy.

Po licznych badaniach udało się wykluczyć kilka rodzajów śmierci m.in. przez atak drugiego człowieka. Naukowcy porównali obrażenia z obrażeniami, jakie nosiły szkielety osób zaatakowanych przez rekina i dzięki temu ustalili, jaka była przyczyna zgonu. Udało się także stworzyć rekonstrukcję ataku.

Mężczyzna stracił obie nogi, a jego lewa ręka została poszarpana. Rekin, który go zaatakował, to prawdopodobne żarłacz tygrysi lub żarłacz biały. Nie udało się jednak ustalić, w jakich okolicznościach doszło do tego ataku. Szczątki pochodzą z lat 1370-1010 p.n.e.

Zobacz także: Odkrycie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Woda odsłoniła ludzkie kości
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić