aktualizacja 

Naukowcy alarmują. Przekroczyliśmy punkt, z którego nie ma już odwrotu

150

Ekstremalne temperatury w oceanie już dawno przekroczyły "punkt bez odwrotu" - alarmują naukowcy. Najnowsze badania wykazały, że w niektórych miejscach upały utrzymują się nawet przez 90 proc. czasu. Obecnie najbardziej dotknięte wysokimi temperaturami są wybrzeża USA, Kanady, Somalii i Indonezji.

Naukowcy alarmują. Przekroczyliśmy punkt, z którego nie ma już odwrotu
Przekroczyliśmy punkt, z którego nie ma już odwrotu (© 2021 Bloomberg Finance LP)

Najnowsze badania wskazują, że wysokie temperatury w oceanach na świecie przekroczyły "punkt bez powrotu" w 2014 roku i stały się nową normą. Naukowcy przeanalizowali temperatury wody w ciągu ostatnich 150 lat i odkryli, że to, co sto lat temu występowało w 2 przypadkach na 100, od 2014 roku występuje w co najmniej połowie.

"Zmiany klimatu już się wydarzyły"

Ponadto, jak wykazały badania, w niektórych miejscach ekstremalnie wysokie temperatury występują przez 90 proc. czasu, poważnie wpływając na mieszkańców oceanu i całego świata zwierząt.

Pokazaliśmy, że zmiana klimatu nie jest czymś niepewnym i może nastąpić w odległej przyszłości – to coś, co jest faktem historycznym i już się wydarzyło – powiedział Kyle Van Houtan, jeden z członków zespołu badawczego.

57 proc. oceanu ma do czynienia z upałami

Ekolodzy chcieli ocenić, w jaki sposób ekstremalne temperatury są powiązane z wyginięciem lasu u wybrzeży Kalifornii. Po zbadaniu wody w oceanie w tym rejonie początkowo nie stwierdzili ekstremalnych temperatur, więc rozszerzyli swoją pracę na cały świat.

Z badania wynika, że do 2019 r. aż 57 proc. wód światowego oceanu ma do czynienia z ekstremalnymi upałami. I, jak twierdzą naukowcy, ten procent będzie tylko wzrastał. Wysokie temperatury były szczególnie dotkliwe w niektórych częściach oceanu. Przykładowo, południowy Atlantyk przekroczył punkt bez odwrotu już w 1998 roku.

Kluczowe znaczenie dla zmian klimatu

- To było 24 lata temu – zdumiewające, że przez tyle lat nikt nic z tym nie próbował zrobić – mówi Van Houtan. Dodaje, że obecnie najbardziej dotknięte wysokimi temperaturami są obszary u północno-wschodnich wybrzeży USA i Kanady, u wybrzeży Somalii i Indonezji oraz na Morzu Norweskim.

Profesor John Abraham z Uniwersytetu w Minnesocie w rozmowie z "The Guardian" powiedział, że temperatury wody w oceanie ma ogromne znaczenie dla globalnego klimatu, ponieważ wpływa na pogodę na całym świecie i na rozwój ekosystemów.

Oceany mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian klimatycznych. Zajmują one około 70 proc. powierzchni planety i pochłaniają ponad 90 proc. globalnego ocieplenia - mówi Abraham.
Zobacz także: Olbrzymi humbak potrzebował pomocy. Niesamowite nagranie z Hawajów
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić