oprac. Violetta Baran| 

Nawałnica na Lubelszczyźnie. 350 podtopionych domów, ewakuowani ludzie, gmina bez prądu

25

Ponad 80 strażaków wciąż zmaga się ze skutkami nawałnicy, która przeszła nad gminą Modliborzyce na Lubelszczyźnie. Z najnowszych danych wynika, że podtopionych zostało około 350 posesji, 18 osób strażacy ewakuowali łodziami. Mieszkańcy nie mają prądu i wody pitnej.

Wierzchosławice o poranku. Woda opada, ale wciąż wiele gospodarstw jest zalanych.
Wierzchosławice o poranku. Woda opada, ale wciąż wiele gospodarstw jest zalanych. (OSP KSRG Potok Wielki)

Od środowego popołudnia w gminie Modliborzyce koło Janowa Lubelskiego trwa akcja ratownicza. Silna nawałnica wywołała tam tzw. powódź błyskawiczną. Zalane zostały drogi, pola i posesje w trzech miejscowościach: Wierzchowiskach Pierwszych, Wierzchowiskach Drugich oraz Pasiece.

- Na skutek spływania wody z pól oraz wystąpienia z brzegów rzeczki Sanna zalanych zostało około 80 gospodarstw rolnych - informował TVN24 rzecznik rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

Na miejscu wciąż pracuje ok. 80 strażaków, którzy zajmują się wypompowywaniem wody i ratowaniem dobytku. Jest także 80 żołnierzy z Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej z agregatami prądotwórczymi. Prewencyjnie w zalanych miejscowościach wyłączono prąd. Są także problemy z wodą pitną. Władze gminy podstawiły cysterny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W związku z powodzią powołano sztab kryzysowy, który swoją siedzibę ma w strażnicy OSP w Wierzchowiskach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

- W tej chwili woda opada. Ewakuowane osoby były wynoszone przez strażaków na rękach, a następnie zostały przewiezione łodziami w bezpieczne miejsce. Kiedy woda wróci do koryta rzeki, rozpoczniemy wypompowywanie wody z piwnic i domów. Na razie nie włączamy energii elektrycznej, bo niektóre domy zostały zalane do wysokości pierwszego piętra. Każdy z tych budynków musi zostać sprawdzony przez służby energetyczne - cytuje relację Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, starszego brygadiera Grzegorza Alinowskiego portal wyborcza.pl.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek informował, że niektóre z zalanych domów zostały poważnie zniszczone. Uszkodzeniu uległy też drogi, w tym oddana w ubiegłym roku do użytkowania droga powiatowa.

Według informacji strażaków, akcja na miejscu potrwa jeszcze wiele godzin. Do Wierzchowskich ma przyjechać w czwartek komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski.

Źródło: gazeta.pl, kurierlubelski.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić