Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Nielegalna wycinka drzew w woj. lubelskim. Starosta podjął kroki

6
Podziel się:

Starosta bialski powiadomił prokuraturę w sprawie nielegalnej wycinki 16 hektarów lasu w gminie Rossosz. Co ciekawe, zarzuca mieszkańcom brak interwencji w tej sprawie. Ci z kolei uważają, że sam zawinił, a szuka "kozłów ofiarnych".

Nielegalna wycinka drzew w woj. lubelskim. Starosta podjął kroki
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie bada sprawę nielegalnej wycinki lasów w gminie Rossosz. Wyszła ona na jaw, gdy inwestor zapowiedział, że postawi tam 8 dużych kurników, a w każdym z nich ma się znaleźć 72 tys. kurcząt. Na to z kolei nie zgadzają się mieszkańcy.

Wyniki lustracji potwierdzają, że w granicach analizowanych działek dokonano wyrębu drzewostanu – powiedziała "Dziennikowi Wschodniemu" kilka tygodni temu Anna Sternik, p.o. rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Starosta bialski Mariusz Filipiuk zawiadomił w tej sprawie prokuraturę. Zwolnił też pracownika, który od kwietnia 2019 roku pełnił nadzór nad tym obszarem leśnym.

Zarzuty wobec mieszkańców

Ubolewam, że od 2018 roku nikt nie zawiadomił starostwa, że tam ktoś dokonuje nielegalnej wycinki. Ja dowiedziałem się o tym w momencie, gdy media zaczęły o tym mówić – zaznacza.

Mieszkańcy uważają jednak, że starosta szuka "kozłów ofiarnych". Przyznają, że widzieli, że lasy są wycinane, ale nie rozliczali gminy z tego, ile drzew może zostać wyciętych. W ich ocenie urzędnicy mogą obecnie nałożyć na właściciela obowiązek ponownego zalesienia działek.

I tu pojawił się problem. Bo nielegalnej wycinki dokonała firma, a inwestor, który chce postawić kurniki, to już kolejny właściciel tej działki. Inwestor do czasu rozstrzygnięcia postępowania Lasów Państwowych zawiesił procedurę w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Jack
rok temu
Starosta tyle wie, ile chce wiedzieć. Jakie to prawdziwe, aż trudno uwierzyć.
Mama
rok temu
Panie Starosto! Więc zawiadamiam Pana że leśnicy tną lady nie zważając nawet ze jest strefa ochronna chroniaca rzadkie gatunki ptaków/bielik,bocian czarny i inne/a także rośliny .A przy tym niszczą nasze drogi gminne/często jedyne dojazdy do domostw/i śmieją sie w twarz że to drogi publicze.,a na swoje nie pozwalają wjeżdżać.Samorzady nie są w stanie ciągle je naprawiać bo budżety nie są z gumy.Są to pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto.Coś trzeba z tym zrobic!
konserwacja
rok temu
Absurd goni absurd. Za rządów PiS wycina się POCHOPNIE i za dużo cennych, zdrowych obszarów leśnych (Puszcza Białowieska, Piska, Białą, Karpacka, Bukowa, Nadleśnictwo Czerniejwo) i sprzedaje nasze narodowe! dobro do Chin, które wypuściły wirusa, i nie wykorzystuje do szlachetnych celów nawet już sciętego drzewa, bo PiS rozleniwił jeszcze gorzej polskie społeczeństwo. Np. w małych miastach i wsiach ludzie bezdusznie niweczą swoje zabytkowe domy idąc po najmniejszej linii oporu i wstawiają plastikowe okna i drzwi w miejsce starych (plaga w Polsce- zbrodnia), często zdobionych. Bezduszność i grzech! Podczas gdy często nawet jeszcze taniej jest uszczelnić stare drewniane okno, pomalować, zakonserwować drzwi. Przez to brak dziś szklarzy, coraz bardziej też stolarzy, renowatorów, szewców, ale i wyrobnictwa. Przykre, że tak tracimy nasze dobro. Niedługo Polska będzie paskudnym, plastikowym polem... Koszmar. Nie kultywuje się piękna.
Dorcia
rok temu
Przyjedcie na Mazury jak koszą lasy i jaki bałagan to powinien rząd i prokurator się tym zająć to jest dewastacja lasów, a jaki bałagan. To jest okradanie Polaków z swierzego powietrza, a potem się dziwią że pogoda się zmienia. To wina każdego polityka, a dla ministra lasów i gospodarki zamiast wypłaty to kajdanki bo się nie interesuje co się dzieje
Wolny czlowie...
rok temu
Przecież jest przepis właściciel mógł wyciąć drzewa ale nie może sprzedać działki pod działalność w okresie chyba 10 lat
Anka
rok temu
To dopiero początek barbarzyńskiej wycinki lasów pod tzw."działalność "....jest tyle obszarów do rekultywacji, są stare budynki po różnych fabrykach, są wielkie betonowe place...które można odkupić bądź wydzierżawić. Kto wpadł na kretyński pomysł aby wycinać lasy pod inwestycje??? Chyba, że później ktoś przejmie za bezcen taki leśny teren.Ekologia to w naszym kraju puste słowo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić