Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Zatrucie Odry. Zdjęcia satelitarne nie kłamią

423
Podziel się:

Niemieccy eksperci od dłuższego czasu zajmują się problemem zatrutej Odry. Przeanalizowane przez nich zdjęcia satelitarne wskazują, iż w rzece doszło do zakwitu glonów. Uzyskane dane potwierdzają również, że toksyczne substancje wytwarzane przez rośliny mogły przyczynić się do katastrofy ekologicznej.

Zatrucie Odry. Zdjęcia satelitarne nie kłamią
Przenalizowano zdjęcia satelitarne. Potwierdzono zakwit glonów w Odrze (PAP, Twitter, Brockmann Consult, Lech Muszyński)

Zatrucie Odry to temat, którym żyją nie tylko Polacy, ale i Niemcy. Rzeka graniczna jest w fatalnym stanie. Zakwitem glonów zajęli się pracownicy przedsiębiorstwa Brockmann Consult, które analizuje czynniki środowiskowe. Eksperci przetworzyli dane uzyskane z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2. W analizie brali udział także badacze z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza oraz z Uniwersytetu w Lipsku.

Zatruta Odra. Pokazano zdjęcia satelitarne. Potwierdzono zakwit glonów

Specjaliści obliczyli stężenie chlorofilu w rzece, który służy jako wskaźnik zakwitu glonów. Badanie objęło trzy okresy: 24-25 lipca, 4-6 sierpnia oraz 16-18 sierpnia. W mediach społecznościowych opublikowano wykres obrazujący trzy profile stężeń chlorofilu w Odrze.

Żółty kolor mówi o wysokim stężeniu chlorofilu. Na porównaniu widać, że pod koniec lipca stężenie było na średnim poziomie. Nieco wyższe można było zaobserwować jedynie na południowym odcinku rzeki.

Na początku sierpnia stężenie chlorofilu wyraźnie wzrosło. Około dwóch tygodni później zakwit glonów na rzece obejmował już dużo większy obszar. Spory jej odcinek oznaczono powyżej kolorem żółtym.

Przeanalizowali zdjęcia satelitarne Odry. Pomogą wyjaśnić, co się stało

Badacze podkreślają, że uzyskane dane satelitarne pomogą w dalszych analizach. Mogą także stanowić podwaliny pod wyjaśnianie szczegółowych przyczyn zatrucia Odry. Zaprezentowane ustalenia pozwolą bowiem naukowcom na uzyskanie dodatkowych informacji na temat toksycznego zakwitu glonów z gatunku Prymnesium parvum.

Dzięki badaniu, eksperci mogą pracować nad metodami ograniczenia podobnych zjawisk w przyszłości. Obecnie trwają przekrojowe prace nad połączeniem danych z pobranych próbek wody z tymi uzyskanymi dzięki zdjęciom satelitarnym. Cały czas trwają poszukiwania przyczyny zatrucia Odry.

Obejrzyj także: Opadający poziom Odry odsłonił skarb przeszłości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(423)
Hans
3 miesiące temu
Polska to dzki kraj i dziwne przypadki : choroba filipińska, pomroczność jasna ...., a teraz złote algi .
Bodo71
3 miesiące temu
no i gdzie ta RTEC która wymyślił razem ze swoimi SZKODNIKAMI ten Tusk ??? no gdzie,bo jestem ciekaw,ale ona tam była jak kiedyś inwestor z KATARU,który miał rzekomo kupić stocznie i budować w Polsce Tankowce!!! trolle z po i ko nic nie ugrali i tylko strzelili sobie w stopę tymi bredniami tzw samoboja
po PO
3 miesiące temu
PO zlikwidowało najpierw laboratoria aby zatruć Odrą i życie PiS-owi
szkoła podsta...
3 miesiące temu
Ile krajów zakładów gotuje tę zupę. każdy z normami a w garnku.????
szkoła podsta...
3 miesiące temu
Jak robi się kupę do jednej rzeki nie ma opadów które to zmyją potem wodę odparujemy i podgrzejemy to robi się zupa ? Zupa Gówna. Winni wszyscy.
mario
3 miesiące temu
a to bylo w Polsce? A moze dalej na poludniu?
EKOlog
3 miesiące temu
Ale co ma rtęć do glonów?
OCR
3 miesiące temu
Zatruli wodę , teraz czas na powietrze ; w planie budowa nowych spalarni śmieci , które emitują do powietrza masę szkodliwych substancji . 3 mld dofinansowania do budowy spalarni . Czy zna ktoś zdrowe spaliny ?
Biotechnolog
3 miesiące temu
Moment pojawienia się glonów jest dokładnie na wysokości znanej firmy betoniarskiej. Mają własną kopalnię piachu i są olbrzymią korporacją. Tak to wygląda z satelity . Odra oczywiście płynie więc to może być kopalnia wyżej. Glony same z siebie nie rosną. Miały dogodne warunki (sól), którą ktoś nam wpuścił do Odry. Trzeba odwalić podziały partyjne gdy chodzi o nasze rzeki.Nie dajcie się zwieść,że to natura. Ktos zaruł rzekę.
bronek
3 miesiące temu
ale po co bić pianę w mediach,przecież wiadomo czyja to ,,robota"-czyli Putina,Tuska,iii....być może Czaskin też tam pazury maczał.Ja mam takie zdanie jako prawdziwy soweren,
zez
3 miesiące temu
Czy Wody Polskie przedstawiły spis zakładów nadodrzańskich którym pozwolono zrzucić do Odry swoje nieczystości? Czy nie od tego prokuratura powinna wszcząć dochodzenie? Ukrywanie przestępców jest karalne i nie wystarczy posiadać legitymację PiS by być bezkarnym. Prokuratorzy też powinni schować swoje legitymacje na czas prowadzenia postępowania. Z dotychczasowych informacji wynika, że bardziej interesuje ich kto ujawnił katastrofę niż kto jest sprawcą.
leszek
3 miesiące temu
wbrew faktom i na przekór naukowcom ja i tak wierzyłem , wierzę , i będę wierzył Panu Tuskowi ,kim są jacyś tam naukowcy z koziej wólki przy naszym przyszłym premierze a może nawet przyszłym prezydencie
KKL
3 miesiące temu
Słynny naoczny świadek Gazety Wyborczej zeznał, że tuż przed katastrofą widział nad Odrą Kaczyńskiego z wiaderkiem rtęci...
Donald T
3 miesiące temu
A ja się pytam kto ukradł rtęć z Odry???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić