Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Niemieccy "Zieloni" protestują przeciwko atomowi w Polsce. "Demony się obudziły"

81
Podziel się:

Intensyfikacja polskich starań o budowę elektrowni atomowej budzi sprzeciw niemieckich "Zielonych". Straszą, że potencjalny incydent nuklearny w elektrowni odbiłby się na zdrowiu setek tysięcy Europejczyków. Eksperci mówią o manipulacji i wywoływaniu psychozy strachu.

Niemieccy "Zieloni" protestują przeciwko atomowi w Polsce. "Demony się obudziły"
Elektrownia (Pixabay)

Raport, na podstawie którego partia "Zielonych" straszy polską elektrownią atomową opisał portal BiznesAlert.

Celem raportu, jak opisuje BiznesAlert, ma być ocena międzynarodowego, ponadgranicznego oddziaływania radioaktywności związanej z potencjalną katastrofą w elektrowni jądrowej, która w Polsce ma powstać "w regionie Żarnowiec-Kopalino, około 70 km od Gdańska". Badaniem objęto wpływ na kraje sąsiadujące z Polską: Niemcy, Obwód Kaliningradzki, Litwę, Łotwę, Czechy, Słowację, Ukrainę i Białoruś.

Badanie opisuje incydent, którego konsekwencją byłoby powstanie radioaktywnej chmury, która - jak opisuje raport - w największej mierze dotknęłaby kraje Europy, a w mniejszej - Polskę.

Zobacz także: Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

Demony się obudziły

Spodziewałem się, że jeśli wejdziemy w poważną fazę realizacji projektu to obudzą się wszystkie możliwe demony. No i się obudziły. Będziemy musieli się z tym borykać. "Zieloni" wywołali pewną atmosferę zagrożenia, a świat polityki trochę temu uległ - mówi o2 Paweł Poncyljusz, były wiceminister gospodarki.

Dodaje, że w jego ocenie protestów będzie więcej: tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. I przekonuje, że sam jest sceptyczny wobec budowy elektrowni atomowej w Polsce. W jego ocenie, lepszym pomysłem byłoby postawienie na mix energetyczny odnawialnych źródeł energii i gazu, a w przyszłości zastąpienie tego wodorem.

Nierzetelny raport?

Aktywista i działacz na rzecz energetyki atomowej, Jerzy Lipka ze stowarzyszenia "Tak Dla Atomu" dodaje, że niemiecki raport łatwo obalić i uznać za nierzetelny.

Dawki promieniowania, które zawarto w tym raporcie, od 1 do 6 milisiwertów są porównywalne z promieniowaniem tła, z takim spotykamy się całe nasze życie. A najwyższa dawka, 20 milisiwertów to dawka, na jaką wystawieni są ludzie, pracujący przy urządzeniach nuklearnych - mówi o2.

Aktywista przekonuje, że publikacja raportu wiąże się z kampanią wyborczą, jaka ma miejsce w Niemczech. I ubolewa, że Niemcy nie kontaktowali się z Polakami i nie zważają na nasze protesty przy budowie Nord Stream II.

Boli, że Niemcy chcą nam narzucać politykę energetyczną - dodaje Lipka.

Ekspert: Skażenie manipulacją

Podobnie ocenia raport branżowy portal Energetyka24.pl, który powołuje się analizę, dokonaną przez pracownika Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Z analizy raportu wylania się kilka poważny wad: nieznany przebieg i rodzaj awarii. Ekspert przekonuje, że ilość radionuklidów, która miałaby wg autorów raportu dostać się do atmosfery w wyniku hipotetycznej awarii polskiej elektrowni byłaby wyższa, niż w przypadku katastrofy w Fukushimie.

Co ciekawe, sugerowany przez niemiecki raport poziom skażenia mógłby być osiągalny, zakładając... że polski reaktor w ogóle nie miałby obudowy bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
Atom
rok temu
Największy truciciel w europie to niestety Polska, śmieci w lesie ..itp itd.... o smogu nie wspominam.
Elo
rok temu
Skąd weźmiecie Uran do tych Elektrowni? Światowe zapasu uranu praktycznie już nie istnieje
Misiek
rok temu
Niemcy maja, my nie mozemy. Za to wciskaja nam pseudoekologiczna fotowoltaike, a polaczki lykaja jak pelikany. Niemcy zarabiaja i zacieraja rece.
JAR
rok temu
NIEMCY NIECH SOBIE PROTESTUJĄ,MY TEZ PROTESTUYJEMY W SPRAWIE NOST STREAM 2 I NIC Z TEGO.W NASZYM KRAJU MAMY PRAWO ROBIĆ CO CHCEMY I WARA NIEMCOM OD NAS.
Pan Paweł
rok temu
Wielotysiącletnia zasada wzajemności w relacjach między plemionami sprawdza się zawsze. Odetnijcie się od nordstream, który grozi odcięciem Polski od energii a Polska odetnie się od elektrowni atomowej. Na razie niemęccy zieloni i spd chodzą na sznurku Kremla, biorą od nich przelew, wiec cicho ...
harcerzyk
rok temu
Ale tak powaznie o el. jadrowej: 1. musimy kupic technologie z zagranicy. 2. musimy kupic specjalistow od budowy i eksploatacji z zagranicy. 3. musimy kupic paliwo z zagranicy. 4. musimy oplacic zagranice zeby odebrali od nas toksyczne odpady. Czy nam sie to oplaca? niech sobie kazdy sam na to odpowie.
eFFFF
rok temu
boja sie niemiaszki ,ze Polska bedzie miała kapsuły ..oj boją
mlewy
rok temu
lokalizacja musi być przy granicy z Niemcami do 50 km. Zieloni nie się skupią na swoim Nort S... i byłm kanclerzu
Szlag
rok temu
Niemieccy zieloni drą japy tylko jak im coś nie leży po polskiej stronie. Ruski za to może robić co chce w Kaliningradzie alias Królewcu, Czech może, Białorusin może. Ożesz kurła Fryce jedne. Zdecydujcie się w końcu!
Jerry
rok temu
Bąbardować Niemcy co 50 lat.
PL!
rok temu
Jakie to oczywiste, że PO oszukała Polaków w temacie Elektrowni atomowej. Tusk ze Schetyną nawet nie mieli zamiaru jej wybudować, choć zarząd jej powstał i zgarnął ponad 200 milionów złotych wynagrodzenia!
10000
rok temu
to hektar... przykro mi ale praca kosztuję idę ściągać procenty.. nawet nie dodaję... daokładnie znam wynik jak każdy kto zobaczy algorytm a plik kontrolny nie ma innej drogi
LOPI
rok temu
TO CZYSTA HIPOKRYZJA.Niemcy mieli trzy katastrofy w swoich elektrowniach,podobnych w skutkach do rosyjskiego Czarnobyla(tam skutki tego wybuchu ,byly bardzo zawyzone,wrecz falszywe), o niemieckich nikt prawie nie slyszal,mimo ,ze te polskie elektrownie beda budowane w bardzo nowoczesnej i bezpiecznej technologi,tamte ,niemieckie byly budowane 40 lat temu.....??
Prwda
rok temu
Niech Niemcy zlikwidują u siebie elektrownie jądrowe to wtedy pogadajmy o skutkach.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić