aktualizacja 

Niemiecki Kościół przeprasza. Przyznali to po 400 latach!

654

Do nietypowej sytuacji doszło w mieście Eichstätt w Bawarii. Gregor Maria Hanke, biskup lokalnej diecezji, zabrał głos na temat serii tragedii, jaka miała miejsce kilkaset lat wcześniej. Zapowiedział, że te zdarzenia zostaną upamiętnione, a także wyraził żal, że Kościół brał w nich czynny udział.

Niemiecki Kościół przeprasza. Przyznali to po 400 latach!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Johannes Simon , Staff)

Biskup Hanke wyraził współczucie dla osób, które 400 lat wcześniej poniosły śmierć w wyniku tzw. polowań na czarownice. Miały one miejsce m.in. na terenie Eichstätt, a ich ofiarami padały głównie kobiety. W konsekwencji podejrzeń o uprawianie czarnej magii poddawano je torturom w celu wymuszenia zeznań, a później palono na stosach lub wieszano. Część umarła w trakcie próby skłonienia ich do przyznania się do winy.

Niemcy – Kościół Katolicki przeprasza za polowania na czarownice

Według ustaleń Independent w wyniku polowań na czarownice tylko na terenie Niemiec śmierć poniosło około 25 tysięcy niewinnych osób. Biskup Hanke zapowiedział, że zmarli zostaną upamiętnieni m.in. poprzez zamieszczenie tablicy pamiątkowej w katedrze w Eichstätt.

Biskup nie tylko oficjalnie przeprosił za to, że Kościół Katolicki przyczynił się do dramatu tysięcy niewinnych osób. Wezwał także innych duchownych, aby oddali hołd osobom, które w wyniku oskarżeń o czary poniosły tragiczną śmierć.

To krwawiąca rana w historii naszego kościoła – podkreśla biskup Gregor Maria Hanke (Independent).
Zobacz także: Zobacz też: Krew świętego nie skropliła się. Kościół ostrzega: to zły omen

Do działań bawarskiego biskupa odniósł się Wolfram Kastner. Artysta i zarazem badacz historii diecezji Eichstätt wyraził zadowolenie z faktu, że duchowny przeprosił za udział Kościoła Katolickiego w polowaniach na czarownice. Jednocześnie Kastner uważa, że instytucja powinna podjąć więcej działań w kierunku rozliczenia się z przeszłością.

Dobrze, że coś zrobili, ale to oczywiście wciąż za mało – stwierdził Wolfram Kastner (Independent).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić