, 
aktualizacja

Niepokój na Bałkanach. Serbia zaprezentowała broń z Chin

Serbia zaprezentowała system rakiet przeciwlotniczych, które w ubiegłym miesiącu dostarczono z Chin. Rozbudowa potencjału wojskowego tego kraju wzbudza obawy na Zachodzie oraz wśród bezpośrednich sąsiadów, m.in. w Kosowie, które wciąż nie jest uznawane przez Serbię za autonomiczne terytorium.

Niepokój na Bałkanach. Serbia zaprezentowała broń z Chin
Zaprezentowano system rakiet przetransportowany z Chin (mod.gov.rs, Darimir Banda)

W sobotę 30 kwietnia Serbia zaprezentowała chiński system rakiet przeciwlotniczych. Zaawansowany system HQ-22 został dostarczony pod koniec kwietnia sześcioma wojskowymi samolotami transportowymi Y-20. To jedna z największych takich dostaw do Europy.

Serbia otrzymała broń z Chin

Jak przekazuje agencja AP, takie zbrojenie Serbii może stanowić potencjalne zagrożenie dla stabilności na Bałkanach. Szczególnie zagrożone są stosunki z Kosowem, które nie jest uznawane przez Belgrad.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić wygłosił z tej okazji przemówienie. Podczas pokazu zorganizowanego na lotnisku wojskowym w pobliżu Belgradu zapewnił, że nie ma powodów do obaw. Powiedział, że chińskie rakiety, podobnie jak inny niedawno dostarczony sprzęt wojskowy, nie są zagrożeniem i stanowią jedynie "potężny środek odstraszający" przed potencjalnymi agresorami.

Nie pozwolimy już, żebyśmy byli dla kogoś workiem treningowym – powiedział Vucić.

Chińskie systemy rakietowe HQ-22 są porównywane do amerykańskich kompleksów Patriot i rosyjskich S-300, chociaż mają mniejszy zasięg niż bardziej zaawansowane S-300. Choć Serbia oficjalnie ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, uzbraja się głównie w broń rosyjską i chińską, w tym czołgi bojowe T-72, myśliwce MiG-29, śmigłowce szturmowe Mi-35 i drony. W 2020 roku oficjalne ostrzeżono Belgrad przed kupowaniem takich systemów rakietowych i zapowiedziano, że jeśli Serbia naprawdę chce przyłączyć się do UE i innych sojuszy, musi dostosować swój sprzęt wojskowy do zachodnich standardów.

Vucić powiedział, że Serbia negocjuje również zakup francuskich odrzutowców Dessault Rafale, a także brytyjskich myśliwców Eurofighter Typhoon. To jednak nie zmniejszyło obaw. Serbia głosowała za rezolucjami ONZ potępiającymi rosyjskie ataki w Ukrainie, ale odmówiła przyłączenia się do międzynarodowych sankcji. Przez lata była w ścisłym sojuszu z Moskwą.

Trwa ładowanie wpisu: facebook
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Czy wiesz, jak działa państwo? Ta łamigłówka to zweryfikuje
Wietnam. Kara śmierci dla szefowej firmy nieruchomościowej utrzymana
Starożytność i średniowiecze. Jak dobrze znasz tamte czasy?
Już się zaczęło. Sam możesz wybrać drzewko
Zamordowali ukraińskich koszykarzy. Nastoletni oprawcy usłyszeli wyrok
Jest nowy dowódca wojsk USA w Europie. Jako ostatni opuścił Afganistan
"Nikt nie wie". Ukraińcy czekają w Kursku na powrót Trumpa
"Tenis ma problem z lekami". Posłużył się przykładem Igi Świątek
"Sklep tymczasowo zamknięty". Biedronka zaatakowana przez gryzonie
Długość serdecznego palca a spożycie alkoholu. Naukowcy znaleźli połączenie
Janusz Palikot nadal w areszcie. Jak będzie wyglądała jego wigilia?
Naprawiał swoją ciężarówkę. Polski kierowca stracił życie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić