Barbara Jaros| 

Nieprawdopodobne odkrycie. Natknęła się na skarb wikingów

163

Kath Giles zajmuje się tropieniem cennych przedmiotów za pomocą wykrywacza metali. To, co znalazła na brytyjskiej Wyspie Man, z pewnością wynagrodziło jej długie godziny jałowych poszukiwań. Angielka natrafiła na skarb Wikingów!

Nieprawdopodobne odkrycie. Natknęła się na skarb wikingów
Na skarb wikingów natknęła się detektorystka Kath Giles. (YouTube)

Na skarb składa się 87 monet, 13 fragmentów srebrnych bransolet na ramię, a także inne drogocenne przedmioty - podaje BBC. To już trzeci duży zbiór pieniędzy i biżuterii znaleziony na tej wyspie w ciągu mniej niż pół roku i drugi odkryty przez byłą policjantkę Kath Giles.

Jak poinformowała dr Kristin Bornholdt-Collins, która zajęła się badaniem skarbu, monety zostały wybite w Irlandii, Anglii i Niemczech. Datowane na lata 1020-1030 mają "dobrze pokazywać, jakie pieniądze były w obiegu w później epoce wikingów".

Wstępnie ustalono, że srebrne ozdoby pochodzące z lat 1000-1035 zostały celowo zakopane przez właściciela, który w ten sposób zabezpieczył je przed kradzieżą. Jak widać, bardzo skutecznie.

Skarb wikingów kopalnią wiedzy o epoce

Na średniowiecznych monetach można dostrzec wizerunki ówczesnych władców. Widzimy na nich króla Dublina (989–1036) Sigtrygga II Olafssona zwanego Jedwabnobrodym, króla Danii (1018–1035) Knuta Wielkiego, króla Anglików z lat 978-1016 Ethelreda II Bezradnego i cesarza rzymskiego Ottona II (973–983).

To wspaniałe znalezisko pogłębia naszą wiedzę na temat zadziwiająco złożonej gospodarki epoki wikingów na Wyspie Man i w regionie Morza Irlandzkiego - mówi Allison Fox z Manx National Heritage.

Nie wiadomo, czy właściciel skarbu był mieszkańcem Wyspy Man, czy tylko przebywającym na niej czasowo kupcem prowadzącym działalność w okolicach Morza Irlandzkiego. Relatywnie niedaleko miejsca, w którym zakopał cenne obiekty, Giles znalazła w lutym kolekcję złotej i srebrnej biżuterii, również z epoki wikingów.

Zobacz także: Tajemnica Świętego Graala. Czy słynny kielich Jezusa może kryć się na Mazurach?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić