o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Barbara Jaros
|

Nieprawdopodobne odkrycie. Natknęła się na skarb wikingów

103
Podziel się

Kath Giles zajmuje się tropieniem cennych przedmiotów za pomocą wykrywacza metali. To, co znalazła na brytyjskiej Wyspie Man, z pewnością wynagrodziło jej długie godziny jałowych poszukiwań. Angielka natrafiła na skarb Wikingów!

Nieprawdopodobne odkrycie. Natknęła się na skarb wikingów
Na skarb wikingów natknęła się detektorystka Kath Giles. (YouTube)
bEsffxiZ

Na skarb składa się 87 monet, 13 fragmentów srebrnych bransolet na ramię, a także inne drogocenne przedmioty - podaje BBC. To już trzeci duży zbiór pieniędzy i biżuterii znaleziony na tej wyspie w ciągu mniej niż pół roku i drugi odkryty przez byłą policjantkę Kath Giles.

Jak poinformowała dr Kristin Bornholdt-Collins, która zajęła się badaniem skarbu, monety zostały wybite w Irlandii, Anglii i Niemczech. Datowane na lata 1020-1030 mają "dobrze pokazywać, jakie pieniądze były w obiegu w później epoce wikingów".

bEsffxjb

Wstępnie ustalono, że srebrne ozdoby pochodzące z lat 1000-1035 zostały celowo zakopane przez właściciela, który w ten sposób zabezpieczył je przed kradzieżą. Jak widać, bardzo skutecznie.

Skarb wikingów kopalnią wiedzy o epoce

Na średniowiecznych monetach można dostrzec wizerunki ówczesnych władców. Widzimy na nich króla Dublina (989–1036) Sigtrygga II Olafssona zwanego Jedwabnobrodym, króla Danii (1018–1035) Knuta Wielkiego, króla Anglików z lat 978-1016 Ethelreda II Bezradnego i cesarza rzymskiego Ottona II (973–983).

bEsffxjh
To wspaniałe znalezisko pogłębia naszą wiedzę na temat zadziwiająco złożonej gospodarki epoki wikingów na Wyspie Man i w regionie Morza Irlandzkiego - mówi Allison Fox z Manx National Heritage.

Nie wiadomo, czy właściciel skarbu był mieszkańcem Wyspy Man, czy tylko przebywającym na niej czasowo kupcem prowadzącym działalność w okolicach Morza Irlandzkiego. Relatywnie niedaleko miejsca, w którym zakopał cenne obiekty, Giles znalazła w lutym kolekcję złotej i srebrnej biżuterii, również z epoki wikingów.

Zobacz także: Tajemnica Świętego Graala. Czy słynny kielich Jezusa może kryć się na Mazurach?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsffxjC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(103)
bwqi
2 tyg. temu
u nas trzeba by wywieźć od razu do Hamburga do antykwariatu
JJJ
2 tyg. temu
Kanut Wielki, król Jomsborga/Julinu na Wolinie, Norwegii, Danii, Anglii i części Szwecji był 3/4 Polakiem, z pewnością mówił też słowiańskim językiem i w swoim "hirdzie"(gwardii) miał też Polaków (Słowian)
aderds
2 tyg. temu
W Polsce sąd, konfiskata sprzętu i kara ,że skarb wikingów nie pomoże.
bEsffxjD
Ksiądz
2 tyg. temu
Cnoty niewieście poszukam !!! tylko gdzie ??? może w przedszkolu !!!
jakośtak
2 tyg. temu
pieniądze mógł zakopać właściciel albo ktoś inny, kto chciał w ten sposób przeczekać nagonkę. Ale mogli go zabić albo, jeżeli to właściciel to może pojechał na jakąś wojnę i zginął. I: "w później epoce wikingów" - powinno być w późnej epoce wikingów.
mk11111111111
2 tyg. temu
W Polsce juz by siedział
w pis du
2 tyg. temu
Szukajcie w posiadłości ģłodzia i prawdziwka czy jak mu tam, muchomora? Zakopane na czarną godzinę po tym jak suweren otworzy oczy i przymocuje inaczej kosy
sambo
2 tyg. temu
tylko Tusku wie gdzie jest Bursztynowa komnata
tor'
2 tyg. temu
Wnaszym kraju zamkneliby já w wiézieniu za poszukiwanie w ziemi .
Andrzej
2 tyg. temu
Przy pomocy skonstruowanego przez siebie wykrywacza kłamstw odkryłem skarb nazistów. Tusk Donald - brylant w cesarstwie Niemiec.
smyk
2 tyg. temu
niw od rzeczy jest powiedzenie "schowane w ziemskim banku"
Profesor
2 tyg. temu
W Polsce na taki skarb nie możemy trafić, bo poszukiwania są nielegalne.
jkm
2 tyg. temu
W Polsce policja przewróciła by jej mieszkanie do góry nogami, sąd wydał by surowy wyrok, bo świadectwa historii i kultury Polski i Polaków mają zgnić w ziemi i rozpaść się, żeby ktoś kiedyś mógł powiedzieć, że nigdy nie było takiego narodu.
bEsffxjv
skarb....
2 tyg. temu
ale co to jest dedektorystka,czy to jakas odmiana terorystki,,,,
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić