Aniela Siwek | 

Niesamowite odkrycie. Najstarsze stworzenie na świecie, ma ponad 400 mln lat

26

W Szkocji dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono skamielinę z krocionogami, czyli najstarszymi zwierzętami na świecie. Znalezisko ma ponad 425 mln lat.

Niesamowite odkrycie. Najstarsze stworzenie na świecie, ma ponad 400 mln lat
(Getty Images)

Odkrycia dokonali naukowcy z University of Texas w Austin. Na szkockiej wyspie Kerrera, wykopali skamieniałego krocionoga, który ma ponad 425 mln milionów lat. Poinformowano o tym w czasopiśmie Historical Biology.

Odkryta skamielina to najstarsze dowody na istnienie robactwa na ziemi. Prawdopodobnie były to wczesne gatunki wija, do którego zaliczany jest właśnie krocionóg. Badania pokazały, że są to najstarsze stworzenia lądowe. Wykazało także, że około 20 mln lat później pojawiły się pająki i inne owady.

Odkrycie dostarcza nowych dowodów na temat pochodzenia i ewolucji robaków oraz roślin, sugeruje, że ewoluowały one znacznie szybciej niż sądzą niektórzy naukowcy, przechodząc od zbiorowisk wodnych do złożonych ekosystemów leśnych w zaledwie 40 milionów lat - piszą odkrywcy.
Zobacz także: Łuk Wilsona. Zbadali budowlę z czasów Jezusa. Kontrowersyjne miejsce sprzed 2 tys. lat

Nowe odkrycie stawia wiele znaków zapytania w kwestii ewolucji. Wielu naukowców uważa, ze robaki pojawiły się około 407 mln lat temu, czyli znacznie później niż sugerują badania nad znalezioną w Szkocji skamieliną.

Zespół badaczy twierdzi także, że być może odkryty krocionóg nie jest najstarszym. Po prześledzeniu tempa ewolucji i zmian stwierdzono, że robaki mogły się pojawić nawet 500 mln lat temu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić