aktualizacja 

Niesamowite odkrycie naukowców. Ryba z ludzkimi genami lubi bawić się po alkoholu

28

Ma aż 70 procent takich samych genów co człowiek, a po alkoholu staje się prawdziwą duszą towarzystwa. Niezwykła rybka Danio, którą można spotkać w większości domowych akwariów, stała się obiektem naukowych badań na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Niesamowite odkrycie naukowców. Ryba z ludzkimi genami lubi bawić się po alkoholu
Danio pręgowany to niesamowita ryba (wikimedia commons)

Niewielka rybka akwariowa na naukową konferencję organizowaną w ostatnich dniach w Krakowie ściągnęła setki badaczy i naukowców z całego świata. Teraz uczeni debatują jak niezwykła rybka może przysłużyć się nauce.

Okazuje się, że niepozorny Danio pręgowany ma już sporo zasług w tym zakresie. Ryba świetnie nadaje się do badań biomedycznych, bo aż 70 procent jej genów jest identycznych jak ludzkie. Dodatkowo w jej genomie znaleźć można geny odpowiedzialne za wiele rzadkich chorób u ludzi.

Jesteśmy więc w stanie wywoływać u ryby bardzo wiele chorób o podłożu genetycznym, badać ich przyczyny, rozwój i przede wszystkim poszukiwać sposobów leczenia. To szczególnie ważne w przypadku chorób rzadkich, występujących u jednej na sto tysięcy czy milion osób. Pacjentów w takiej sytuacji trudno pozyskać, może ich być zaledwie kilku w Polsce lub Europie - podkreślają badaczki zajmujące się rybką w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące skaczących ryb na jeziorze. Niezwykłe nagranie z Chin

Okazuje się jednak, że to nie jedyne związki z przedstawicielami ludzkiego gatunku jakie prezentuje rybka Danio, w krajach anglosaskich zwana też ze względu na swoje ubarwienie "zebrafish".

Mała rybka jak informują naukowcy, po alkoholu staje się prawdziwą duszą towarzystwa i do wspólnych pląsów pod wodą zachęca też inne rybki. Gdy się zmęczy, a alkohol przestaje działać, rybkę podobnie jak ludzi, dopada kac.

Zdaniem naukowczyń, Danio uzależnia się od różnych substancji, w tym od opioidów. Może też zapadać na "rybią depresję"

Wiemy na pewno, że pewne substancje mogą wpływać na jej rozwój i możemy je u ryb badać. Przejawiane przez nie zachowania depresyjne to np. unikanie kontaktów społecznych, mniejsze zainteresowanie kolegami i koleżankami, a warto przy tym pamiętać, że ryby w normalnych warunkach potrzebują swojego stada, są bardzo socjalne i przyjacielskie - podkreślają badaczki.
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić