Widok, który zelektryzował ekspertów. Miała 75 m średnicy

112

To było wydarzenie nie z tego świata. Kīlauea, największy z wulkanów na Hawajach, zaczął wyrzucać z siebie ogromne fontanny lawy i nie przestał przez kolejne... 5 lat. Zdjęcia zapierają dech w piersiach.

Widok, który zelektryzował ekspertów. Miała 75 m średnicy
Ten wulkan wybuchał nieprzerwanie przez 5 lat (USGS)

24 maja 1969 r. w Kīlauea rozpoczęło się głośne dudnienie. Były to pierwsze momenty historycznej erupcji Maunaulu – spektakularnego wylewu lawy, który trwał łącznie 1774 dni, stając się wówczas najdłuższą erupcją Kīlauea od co najmniej dwóch tysiącleci.

Niezwykły spektakl wulkaniczny

Pracownicy Hawaiian Volcano Observatory zauważyli wcześniej, że zbiornik magmy pod wierzchołkiem wulkanu zaczął puchnąć, ale nadal nie spodziewali się aż tak wspaniałej aktywności, która trwała aż do lata 1974 roku.

Ta erupcja była tak ogromna, że ​​stygnąca lawa stworzyła zupełnie nowy krajobraz na zboczu Kīlauea, który od tego czasu zyskał nazwę "rosnącej góry" lub Maunaulu. Tylko w 1969 roku w tym miejscu wybuchło dwanaście ogromnych fontann lawy, a wiele z tych zdarzeń zostało udokumentowanych na wspaniałych fotografiach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na niezwykłym zdjęciu zrobionym 11 października 1969 roku widać kopułę gorącej lawy na tle schłodzonej lawy. Kopuła na fotografii ma wysokość około 20 metrów, ale według danych USGS w pewnym momencie mogła wzrosnąć nawet o 75 metrów. Według USGS fontanny lawowe mogą osiągnąć zawrotną wysokość 500 metrów.

25 czerwca tego samego roku z wulkanu wystrzeliła potężna 220-metrowa fontanna lawy. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń podczas erupcji były jednak 100-metrowe "opady lawy" przelewające się przez "Krater Alae na Kīlauea" 5 sierpnia 1969 roku.

Dla dwóch doświadczonych obserwatorów, którzy byli świadkami tego budzącego podziw wydarzenia, nic innego nie dorównało temu podczas całej erupcji Maunaulu – pisze USGS na swojej stronie internetowej.

Kolejna długa erupcja Kīlauea trwała od 3 stycznia 1983 roku aż do... 4 września 2018 roku. Zakończyła się dużym, niszczycielskim epizodem na obszarze Leilani Estates,

Co ciekawe, nie jest to nawet najdłużej, nieprzerwanie aktywny wulkan na naszej planecie. Według Księgi Rekordów Guinnessa ten zaszczyt należy do góry Stromboli we Włoszech, która eksploduje co najmniej od VII wieku p.n.e.

Zobacz także: Erupcja wulkanu na Hawajach trwała przez 5 lat. Historyczne zdjęcie fontanny kopułowej
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić