Robiła z mężem porządki na działce. Dokonała niewiarygodnego odkrycia

87

Niecodziennego odkrycia dokonała na swojej działce jedna z mieszkanek Skarżyska-Kamiennej. Wraz z mężem odsłoniła w ziemi medalion z wizerunkiem Adama Mickiewicza sprzed ponad 100 lat. Okazuje się, że z odlewem wiąże się ciekawa historia.

Robiła z mężem porządki na działce. Dokonała niewiarygodnego odkrycia
Państwo Ciasiowie znaleźli na działce niezwykły przedmiot. (zdj. ilustracyjne). (Pixabay)

Magdalena Wiśniewska-Ciaś i Sławomir Ciaś w ogródku działkowym natrafili na żeliwny medalion. Przedstawia on Adama Mickiewicza. O sprawie donosi portal proskarzysko.pl.

Niecodzienne znalezisko na działce. Z ziemi wykopali żeliwny medalion

Jak twierdzi Pani Magdalena, ogródek dostała w spadku po swoim ojcu Czesławie Wiśniewskim. Mężczyzna pracował w nieistniejącej już Odlewni Żeliwa i Emalierni "Kamienna". Małżeństwo znalazło medalion zupełnie przypadkiem.

Rozbieraliśmy starą komórkę i odlew leżał w rogu, częściowo w ziemi. Zastanawiało nas, jak to trafiło w ręce teścia i dlaczego wylądowało na jego działce – opisał w rozmowie z portalem proskarzysko.pl Sławomir Ciaś.

Medalion z Adamem Mickiewiczem. Wiąże się z nim interesująca historia

Początkowo państwo Ciasiowie myśleli, że to portret Mickiewicza jakich wiele. W końcu ojciec pani Magdaleny pracował w odlewni przez blisko 30 lat. Z medalionem wiąże się jednak pewna historia.

Na odwrocie żeliwnego przedmiotu znajduje bowiem się krótka inskrypcja. Mówi ona o wydarzeniu związanym z odlewnią.

Dla uczczenia zabawy strażackiej w dniu 24 IX 1899 r. – głosi napis.

Okazuje się zatem, że zabytkowy przedmiot ma ponad 100 lat. Przy zakładzie działała wówczas straż pożarna.

W 1899 roku w Radomiu odbyła się wystawa rolniczo-przemysłowa, na której swoje produkty wystawiała odlewnia Jana Witwickiego i na nią pojechał zastęp strażaków fabryki. Potem była rewizyta strażaków radomskich w Skarżysku-Kamiennej. I być może była to pamiątka po wspólnej zabawie strażaków z Radomia i Kamiennej – ocenił prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Marcin Medyński, cytowany przez proskarzysko.pl.

Okazuje się, że pamiątka z wizerunkiem polskiego wieszcza trafiła we właściwe ręce. Tak się bowiem składa, że Magdalenia Wiśniewska Ciaś jest nauczycielką języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej.

Nauczycielka bez problemu odczytała więc tytuły dzieł poety wymienione na medalionie, choć część z nich jest nieco zatarta. To "Pan Tadeusz", "Grażyna", "Farys", "Konrad Wallenrod" i "Dziady". Z kolei u góry na medalionie znajdują się symbole twórczości pisarskiej: lira, pióro, zwój, wieniec i księga.

Obejrzyj także: Przypadkowe odkrycie w Jarosławiu. Archeolodzy natknęli się na średniowieczną sensację

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić