Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Potężny skandal. Skażone koronawirusem odpady wyciekały na ulice!

3

Hiszpańska żandarmeria dokonała zatrzymania osób, które wchodzą w skład firmy zajmującej się utylizacją materiałów skażonych koronawirusem. Jak ustalono w śledztwie, mieli dopuścić się oni poważnych zaniedbań. Konsekwencje mogły być tragiczne.

Potężny skandal. Skażone koronawirusem odpady wyciekały na ulice!
(YouTube)

Informację o zatrzymaniach przekazał rzecznik hiszpańskiej żandarmerii. Jak podał na stronie Guardia Civil, aresztowani kierowali firmą odpowiedzialną za utylizację odpadów ze szpitali i przychodni. W placówkach odbywało się leczenie pacjentów zarażonych koronawirusem.

Odpady skażone koronawirusem nie zostały poddane utylizacji?

Według ustaleń śledczych osoby kierujące firmą zdecydowały się na oszczędności kosztem jakości wykonywanych usług. W rezultacie obniżono wydatki na pakowanie, obsługę oraz sprzęt ochronny.

Cięcia doprowadziły do zwiększenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w trakcie utylizacji odpadów. Skażone koronawirusem odpady miały wyciekać na ulice. Nielegalna działalność trwała w siedzibach firmy w Katalonii, Walencji, Balearach, Madrycie oraz w Portugalii.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Firma dopuściła się tak poważnych zaniedbań, że wiele z niebezpiecznych odpadów składowano bezpośrednio na ulicy, a nawet autostradzie. Mimo że groziło to rozprzestrzenieniem się koronawirusa, nie były one zabezpieczone odpowiednim opakowaniem, lecz tańszym odpowiednikiem.

W wyniku oszczędności firma zwiększyła swoje obroty aż o 300 procent. Osoby podejrzane o udział w procederze usłyszały zarzuty nielegalnego gospodarowania odpadami, przestępstw przeciwko prawom pracowników oraz zdrowiu publicznemu.

Jeśli kierownictwu zostanie udowodniona wina, mogą otrzymać karę od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności. Grozi im również grzywna, utrata uprawnień od wykonywania zawodu lub handlu na okres od jednego do trzech lat.

Zobacz także: Zobacz też: Rok pandemii. Tak świat zmienił się w ciągu 12 miesięcy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić