Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Obraził islam. Pisarz skazany na 3 lata więzienia

12
Podziel się:

Said Djabelkhir usłyszał wyrok trzech lat pozbawienia wolności. Pisarz i naukowiec z Algierii został skazany za to, że dopuścił się obrazy islamu.

Obraził islam. Pisarz skazany na 3 lata więzienia
Pisarza skazano na 3 lata więzienia. (Wikimedia Commons)

Said Djabelkhir jest algierskim pisarzem, dziennikarzem oraz badaczem islamu. Ma na koncie dyplom z islamistyki oraz dwie książki poświęcone tej tematyce. Problemy 53-latka z prawem zaczęły się od skargi, którą w jego sprawie złożyło siedmiu prawników i uniwersytecki profesor.

Skarga, którą złożono w sprawie dziennikarza, dotyczyła komentarza zamieszczonego przez niego w mediach społecznościowych. Said Djabelkhir określił muzułmański zwyczaj składania ofiary z barana "pogańskim rytuałem". Tym samym złamał obowiązujące w Algierii prawo, które za obrazę proroka Mahometa lub religii islamu przewiduje karę więzienia nawet do 5 lat.

Said Djabelkhir usłyszał wyrok w czwartek 22 kwietnia. 53-latek przyznał, że nie spodziewał się tak surowego wyroku i zamierza odwołać się do sądu wyższej instancji oraz domagać kasacji. Może liczyć na poparcie obrońców praw człowieka oraz części polityków, którzy określają orzeczenie sędziego atakiem na wolność słowa.

Walka o wolność sumienia nie podlega negocjacjom. To walka, która musi trwać – skomentował wyrok Said Djabelkhir (AFP).
Zobacz także: Zobacz też: Dominuje tu islam. "Czują się więźniami we własnym kraju"

W trakcie procesu Said Djabelkhir argumentował przed sądem, że nie miał na celu obrażenia islamu. Swoje wpisy w mediach społecznościowych określał "akademickimi refleksjami".

Przedstawiłem jedynie akademickie refleksje. Stałem się celem oskarżycieli, którzy nie posiadają żadnej wiedzy w zakresie religii – dowodził Said Djabelkhir w sądzie (AFP).

Obrońcy pisarza z kolei dowodzili, że proces w ogóle nie powinien mieć miejsca. Jak argumentowali, skargę przeciwko ich klientowi złożyły osoby fizyczne, a nie prokurator. Ostrzegali również, że w konsekwencji spraw 53-latka dojdzie do kolejnych takich sporów prawnych, a sąd stanie się areną dla debat religijnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
432
rok temu
chrześcijan obraża się i nic. to znaczy ,ze jesteśmy 100 lat po arabach a nawet więcej
bez szyderstw
rok temu
U nas to się nazywa obraza uczuć religijnych, cokolwiek to znaczy.
gregor
rok temu
Został oskarżony przez "prawników" i "profesora uniwersyteckiego" to pokazuje tylko, jak wiele osób z niby "wyższym" wykształceniem, nie powinno nigdy w życiu skończyć podstawówki. To nawet nie jest głupota, to skrajny debilizm i przestępstwo, by kogoś za takie bzdury karać. Widać potrzeba im rewolucji i nauki.
Rabe Izrael
rok temu
Kopia Brawo to samo powinno być w PL za obrażenie każdej wiary bez wyjątku
#Daro
rok temu
Ktoś pomyślał że to chodzi o Francję?
Mecenas
rok temu
Brawo to samo powinno być w PL za obrażenie każdej wiary bez wyjątku...
Arter
rok temu
U nas tez jak zyd coś ukradnie i powiesz o tym głośno to ganiaja i mówią że antysemitą jestes nawet jak prawdę powiesz
czytelnik
rok temu
u nas obraza koscioła papieża np przez LGBT powinna być tak samo kara
Rexz
rok temu
U nas też karają za mówienie prawdy w stylu ksiądz zgwałcił dziecko.
antypis
rok temu
Dlaczego niektóre komentarze nie pojawiają się na stronie? Czyżby były nieprawomyślne? O co chodzi? Przed chwilą wysłałem komentarz, pojawił się przez chwilę, a potem zniknął?
antypis
rok temu
Religie i różne wierzenia to najgorsze zło tego świata. Ile to już wojen, sporów i waśni między krajami toczyło się w imię jakiegoś wymyślonego boga czy bóstwa? W imię religii i Boga wymordowano miliony Indian w Ameryce Płd. i Środkowej, spalono na stosie tysiące ludzi, wyrżnięto w pień całe ludy i miasta. Tylko dlaczego Bóg, w imieniu którego to wszystko się dzieje, nie wykazał odrobiny odwagi cywilnej i nie zabrał głosu? Może ON w ogóle nie istnieje?
Tadzio 👹
rok temu
Said nie martw się. U nas też pod Sąd ciągają jak mówisz że matka Jezusa nie była niepokalana.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić