Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Odkrycie na dnie Morza Czarnego. "Płonący lód" z czasów epoki lodowcowej

9
Podziel się:

U ujścia Dunaju do Morza Czarnego niemieccy naukowcy odkryli fascynujące zjawisko. Okazuje się że na dnie zbiornika wodnego znajdują się gazohydraty pochodzące sprzed ponad 12 tys. lat. Zdaniem badaczy, istnieją w niezmienionej formie od czasów ostatniej epoki lodowcowej.

Odkrycie na dnie Morza Czarnego. "Płonący lód" z czasów epoki lodowcowej
Naukowcy odkryli na dnie Morza Czarnego cząstki sprzed ponad 12 tys. lat (Getty Images)

Zjawisko zaobserwowano w rumuńskiej części Morza Czarnego. Odkrycia dokonali naukowcy z Centrum Badań Oceanicznych im. Helmholtza w Kilonii oraz Uniwersytetu w Bremie. Wyniki zostały opublikowane w periodyku naukowym "Earth and Planetary Science Letters".

Gazohydraty na dnie Morza Czarnego. Mają blisko 12 tys. lat

Gazohydraty zwane także klatratami metanu, są substancją z wyglądu przypominającą lód. Składają się z wody w stanie stałym oraz metanu w stanie gazowym. Podczas spalania wydzielają ciekłą wodę, przez co nazywane są czasami "płonącym lodem".

Zmiany temperatury lub ciśnienia na dnie zbiorników wodnych mogą prowadzić do destabilizacji gazohydratów i uwolnienia ogromnych ilości metanu do wody. Niemieccy naukowcy twierdzą jednak, że zaobserwowane przez nich cząsteczki funkcjonują w niezmienionej formie od czasów zlodowacenia północnopolskiego, które zakończyło się około 12 tys. lat temu.

Odkrycie wskazuje, że system hydratów gazowych na dnie ujścia Dunaju nadal reaguje na zmiany klimatyczne zapoczątkowane pod koniec ostatniej epoki lodowcowej – ocenili naukowcy.

Cząstki z okresu epoki lodowcowej. Mogą być kluczowe dla zrozumienia zmian klimatycznych

Morze Czarne jest geologicznie młodym tworem. Prawdopodobnie jest pozostałością po wielkim Morzu Sarmackim. W jego północno-zachodniej części, gdzie znajduje się ujście Dunaju, występują złoża ropy naftowej. Zdaniem badaczy, ich ekstensywna eksploatacja może prowadzić do uwolnienia znajdującego się w lodzie metanu.

Odkryte gazohydraty są na granicy rozpadu. Temperatura na dnie już zbliża się do krytycznych wartości. Metan jednak wciąż nie wydostał się do wody – powiedział Michael Riedel, jeden ze współautorów badania.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie może być kluczowe dla lepszego zrozumienia zmian klimatycznych zachodzących na naszej planecie. Badania wpływu gazohydratów na dawne perturbacje klimatyczne i biotyczne mogą mieć uwypuklić zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia i potencjalnej eksploatacji hydratów.

Obejrzyj także: Ekspedycja śladami Egipcjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
hehehe
2 lata temu
jak pierdyknie to rumuny padną. kto będzie żebrał?
Będzie nobel?
2 lata temu
Panie Janie!!!! Geniuszu o2!!!! Porzuć pan skromność (wrodzoną) i ZDEMASKUJ jak to nasi praprzodkowie paląc odchody mamutów zwiększyli ilość CO2 i ocieplili klimat!!! Że aż lodowce roztopili!!!
Cynik
2 lata temu
Ciekła woda? Hmmm... M
Urbex
2 lata temu
Tam jest jeszcze bardziej ciekawe rzeczy. Dlatrgo tak za posrednictwem ukrainy ameryka chce i tam cos ukrasc. Tam naprawde sa tajemnice.
Faaaz
2 lata temu
Klatrat metanu. Taki podwodny chips, nasączony gazem. Jak taka biała podpałka do grilla, tylko produkcji naturalnej.
4
2 lata temu
to nawet z lasu pod pałac... tym czym comi od suva
H fe
2 lata temu
jak blachara 1/3 więcej niż klasyk z gatunku miasto nocą po tym wszystkim co mi zrobiłaś... taka ciekawostka.. rzeczywiście, możliwe, że nie wiem ale ja bym wybrał 1/3 mniej. ;)
Zofia
2 lata temu
to twoja wina odpowiesz za to przed Chrystusem Jezusem człowieku
cddd
2 lata temu
niech wykopią wyciągną poliżą może nowa zaraza wybuchnie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić