Odkrycie na plaży. Niemcy są wstrząśnięci. To już trzeci w tym roku
Martwy wieloryb został odkryty na plaży w Sankt Peter-Ording w Szlezwiku-Holsztynie. To już trzecie tego typu zdarzenie w tym roku na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego. Wcześniej podobne przypadki miały miejsce na wyspach Sylt i Wangerooge.
Ciało dziesięciometrowego humbaka zostało znalezione przez spacerowiczów. Niemcy byli wstrząśnięci widokiem zwłok w stanie rozkładu. Teren zabezpieczono, a do usunięcia ciała wezwano specjalistyczną firmę, która przetransportowała wieloryba do zakładu utylizacyjnego w Jagel.
Przeczytaj także: Martwy wieloryb na plaży w Helu? Prawda jest zaskakująca
Tam zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza. Jak poinformowano, przyczynę śmierci zbada Weterynaryjna Szkoła Wyższa w Hanowerze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Humbak utknął przy brzegu. Moment akcji ratunkowej na Bałtyku
Poprzednie przypadki budzą niepokój
To już trzeci przypadek martwego wieloryba u niemieckich wybrzeży w 2025 roku. W lutym czternastometrowy kaszalot został znaleziony na wyspie Sylt — zmarł najprawdopodobniej z powodu uduszenia własnym ciężarem podczas odpływu.
Tydzień później w pobliżu wyspy Wangerooge znaleziono martwego humbaka. Weterynarze przypuszczają, że przyczyną jego śmierci było skrajne niedożywienie oraz pasożyty jelitowe. Zwierzę było w zaawansowanym stanie rozkładu.
Humbaki w Morzu Północnym – rzadcy goście
Choć humbaki zazwyczaj występują w północnym Atlantyku, zdarza się, że wpływają również do Morza Północnego. Te ssaki morskie żywią się głównie krylem i drobnymi rybami. Ich obecność w tych wodach może być oznaką zmian w środowisku morskim – zarówno naturalnych, jak i wywołanych działalnością człowieka.
Rosnąca liczba przypadków i pytania bez odpowiedzi
Pojawienie się kolejnego martwego wieloryba rodzi pytania o stan ekosystemu Morza Północnego i możliwe zagrożenia dla morskiej fauny. Czy winne są zmiany klimatu, zanieczyszczenie wód, czy może zakłócenia w szlakach migracyjnych? Niemieccy naukowcy zapowiadają dalsze analizy i monitorowanie sytuacji.
Przeczytaj też: Wieloryb w Bałtyku. Wpłynął do portu w Świnoujściu