Odkrycie we Wrocławiu. Zdjęcia obiegają sieć
W pierwszej połowie maja 2025 roku na terenie cmentarza św. Trójcy we wrocławskiej dzielnicy Krzyki odbywały się prace archeologiczno-ekshumacyjne. Za działania odpowiadała organizacja POMOST. Poinformowano już o wynikach prac.
"W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej powinniśmy wspomnieć tych, którzy najbardziej ucierpieli w jej wyniku" - podkreślono na początku wpisu organizacji POMOST. Następnie zaznaczono, że "dziesiątki milionów cywili różnych narodowości przypłaciło życiem ten zbrodniczy i bezsensowny konflikt".
Od 13 lutego do 6 maja 1945 roku mieszkańcy Wrocławia (wówczas niem. Breslau) doświadczyli niezwykle tragicznego epizodu II wojny światowej, jakim było oblężenie miasta. W jego wyniku śmierć poniosło ponad 80 000 wrocławian narodowości niemieckiej, polskiej i wielu innych - czytamy.
Czytaj także: Dramat na A9. Niemcy ratowali Polaka. 45 minut walki
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To jest sygnał". Polityk PiS jest przekonany, co oznacza wynik wyborów
W poście POMOST poinformował również o pracach archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie cmentarza św. Trójcy we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Odbywały się one w pierwszej połowie maja 2025 roku.
Według dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym miały być tam pochowane ofiary oblężenia Festung Breslau. Nasze prace doprowadziły do odnalezienia szczątków 10 osób, które zostały pochowane w sposób typowy dla konfliktu zbrojnego. Ciała ofiar zostały bowiem złożone bez trumien, po dwie osoby w jednej trumnie lub bardzo płytko. Odkryte szkielety należały do kobiet i mężczyzn w różnym wieku. W wyniku obserwacji antropologicznej zarejestrowaliśmy w kośćcu liczne urazy mechaniczne, które z pewnością przyczyniły się do śmierci tych mieszkańców Wrocławia - zrelacjonowano.
Przy szkieletach kilku osób odnaleziono larwy owadów (najpewniej much). POMOST podkreśla, że "świadczą o zaawansowanych procesach rozkładu ciał jeszcze przed ich pochowaniem".
Zwłoki musiały przez długi czas leżeć na ulicach miasta, zanim złożono je do ziemi. W jamach grobowych odnaleźliśmy nieliczne przedmioty będące świadectwem codzienności Wrocławia, takie jak klucze do drzwi czy porcelanowy kubek z restauracji Haasego w Parku Południowym - podsumowano.
Na działania organizacji POMOST regularnie reagują zarówno internauci z Polski, jak i Niemiec. Tak było i tym razem.
Tuż po publikacji wpisu odezwał się m.in. jeden z obywateli Niemiec.
Szacunek za waszą pracę - napisał.
Czytaj także: Niemcy wskazali na Polskę. Taką odegra rolę
Czym zajmuje się POMOST?
Organizacja POMOST specjalizuje się w:
- poszukiwaniu grobów żołnierskich i cywilnych z okresu II wojny światowej,
- ekshumacjach i identyfikacji szczątków,
- upamiętnianiu ofiar wojny różnych narodowości,
- działaniu głównie na terenie zachodniej i północnej Polski: woj. dolnośląskie, woj. lubuskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. opolskie, woj. wielkopolskie, woj. zachodniopomorskie.
Czytaj także: Niemcy są niemal pewni. Czeka nas rekordowe lato