Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

ONZ bije na alarm. Nadciąga katastrofa ekologiczna. Obszar kontroluje rebelia

156

U wybrzeży Jemenu nadal znajduje się tankowiec, który zawiera ładunek złożony z ponad miliona baryłek ropy naftowej. Zegar tyka – jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, ropa może trafić do Morza Czerwonego. Mimo faktu, że czas ucieka, lokalne władze do tej pory ignorowały problem.

ONZ bije na alarm. Nadciąga katastrofa ekologiczna. Obszar kontroluje rebelia
Tankowiec zawiera ładunek, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej (Getty Images, DigitalGlobe, ScapeWare3d , Contributor)

Jak podaje CNN, kwestia tankowca została poruszona w trakcie zebrania Rady Bezpieczeństwa ONZ. SAFER FSO znajduje się u wybrzeży Jemenu od 2015 roku, jednak mimo regularnych ostrzeżeń jeszcze do niedawna sprawa tkwiła w martwym punkcie.

Tankowiec SAFER FSO. Przełom w sprawie

Eksperci ONZ ustalili, że maszynownia tankowca została zalana morską wodą, w konsekwencji czego może dojść do destabilizacji statku. Inger Andersen z Rady Bezpieczeństwa poradził, aby jak najszybciej przeprowadzono ocenę techniczną SAFER FSO, a następnie dokonano niezbędnych napraw.

Drobne naprawy stanowiłyby jednak jedynie tymczasowe rozwiązanie. Jeśli katastrofa ekologiczna ma zostać powstrzymana, należy wyładować baryłki ropy, a następnie odholować i zdemontować tankowiec. Na szybką interwencję nalega również Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu.

Wyobraźcie sobie ponad milion baryłek ropy, przedostającej się do Morza Czerwonego – porty staną się bezużyteczne, łowiska zdziesiątkowane, a Jemeńczycy pozostaną bez pomocy kryzysowej i odcięci od importu – napisał Mike Pompeo na Twitterze.

Czas się kończy, jednak w sprawie doszło do prawdopodobnego przełomu. Obszar jest kontrolowany przez rebeliantów, którzy dopiero teraz zezwolili zespołowi ONZ na ocenę stanu statku. Taką prośbę złożono już w 2019 roku, jednak wówczas koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej zablokowała dostęp.

Zobacz także: Zobacz też: Ścieki w oceanie. Katastrofa ekologiczna w Acapulco
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić