Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

ONZ przerażona. "Nadciąga katastrofa humanitarna"

478
Podziel się:

Ponad 31 milionów ludzi na świecie może w najbliższych miesiącach dotknąć klęska głodu – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciele ONZ wezwali w piątek do podjęcia w tej sprawie natychmiastowych działań. W innym wypadku może czekać nas katastrofa humanitarna.

ONZ przerażona. "Nadciąga katastrofa humanitarna"
Klęska głodu może w najbliższym czasie dotknąć nawet 31 mln mieszkańców Afryki (Getty Images)

ONZ opublikowało w piątek szokujące dane. Wynika z nich, że prawie 30 proc. mieszkańców Afryki może wkrótce doświadczyć głodu. To problem na niespotykaną dotąd skalę.

Potrzebne są natychmiastowe działania, aby zapobiec katastrofie – czytamy w raporcie ONZ.

Widmo klęski głodu wisi nad Afryką. Ceny żywności rosną w zastraszającym tempie

Najtrudniejsza sytuacja jest w Afryce Zachodniej i Środkowej. Głównym problemem są rosnące w zawrotnym tempie ceny żywności. Mieszkańcom regionu nie pomagają także spadająca z powodu pandemii koronawirusa aktywność gospodarcza oraz gwałtowne konflikty zbrojne.

Ceny lokalnych artykułów spożywczych wzrosły w przeciągu ostatnich pięciu lat o ponad 40 proc. Na niektórych obszarach jest to nawet 200 proc. – Dopóki rynki się nie ustabilizują, pomoc żywnościowa może być jedynym źródłem nadziei dla milionów rodzin – podkreślił dyrektor regionalny ONZ na Afrykę Zachodnią Chris Nikoi.

Raport wskazuje, że potrzeba 770 mln dolarów (ok. 3 mld złotych), aby Światowy Program Żywnościowy (WFP) przy ONZ mógł nadal służyć mieszkańcom 19 afrykańskich krajów. Zdaniem urzędników, brak funduszy może oznaczać zmniejszenie racji żywnościowych dla potrzebujących.

W wielu miejscach to właśnie głód prowadzi do konfliktów zbrojnych – zauważył Nikoi.

Kryzys humanitarny w Afryce. ONZ ostrzega przed katastrofą

Ostrzeżenie o możliwej klęsce głodu w Afryce pojawiło się już tydzień temu podczas rozmów przedstawicieli Sieci Zapobiegania Kryzysom Żywnościowym. Stwierdzono wtedy, że tylko w samej Nigerii głoduje około 12,8 mln osób. Kraj jest od jakiegoś czasu targany krwawymi konfliktami wywoływanymi przez islamskich ekstremistów.

Dżihadyści nękają także ludność cywilną w Burkinie Faso, Nigrze i Mali. Te kraje również mocno narażone są na skutki kryzysu humanitarnego. Jego szczyt ma przypaść w czerwcu, lipcu i sierpniu, kiedy zazwyczaj najbardziej zaczyna brakować żywności. To miesiące, w których rolnicy czekają dopiero na kolejne zbiory.

Prawie 10 milionów dzieci w Afryce Zachodniej i Środkowej poniżej piątego roku życia cierpi z powodu poważnego niedożywienia. WFP ocenia, że liczba ta w najbliższym czasie prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Obejrzyj także: Koronawirus i głód. Dramatyczna sytuacja w Brazylii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(478)
Ewa
8 miesięcy temu
ONZ powiedz to Putinowi o nadciągającej klęsce głodu.
Kasia
2 lata temu
Sami ludzie rządowcy zgotowali taki los Afryce !!ludzie sami sobie robią krzywdę począwszy od podnoszenia składek itp za niedługo i Europę będzie to samo groziło ponieważ ludzie tracą pracę nie maja za co się trzymać,, wszystko rośnie ceny itp w górę już niektórzy odmawiają wiele sobie dobrych rzeczy by zapłacić czynsz to jest bardzo źle!!!!! Niestety ale i nas to będzie czekać po woli widać już gołym okiem! Nie dobrze że ceny jedzenia rosną!! Dojdzie do takiego odłamu ludzkości że wybuchnie z tego wojna!!!
Paweł
2 lata temu
W Afryce jest nadprodukcja dzieci. To jest ten współczynnik biedy. Należy kontrolować rozrodczość i tym samym Afryka będzie samowystarczalna.Onz niech tym się zajmie,a nie wyciaganie pieniędzy od Europejczyków.
Półprorok ja
2 lata temu
Moze byłby to neokolonializm, ale gdyby każde w miare bogate państwo więło pod opiekę jakiś biedny kraj . Mniemam ze nadwyżki zywieniowe zaspokoiły by minimalne potrzeby ludności, po za tym na dłuższa mete można by wyszkolić pracowników, zrobić ifrastrukturę , dostęp do wody, tu też wybudować osiedla z nowoczesnych materiałów , a chatki z chrustu wyeliminować. No i próbowac zmienić mentalność tych luzi , dac dostęp do oświaty i służby zdroowia. Oczywiscie nie za darmo ,ale plony i bogactwa naturalne powinny w pewnym stopniu zrekompensować , a jak nie to trochę filantropii nie zaszkodzi skostniałym Nacjom.
Opole szpital
2 lata temu
Proszę się skierować do szefa WHO
Emeryt.
2 lata temu
Niech rządy afrykańskich krajów zamiast na zbrojenia przeznaczą trochę kasy na programy żywieniowe i problem zostanie rozwiązany,albo niech płacą także te kraje,czyimi te państwa były koloniami!!!!
1234567
2 lata temu
STERYLIZACJA
Aga
2 lata temu
Wybrał jeździcie po Afryce, a w Europie może przyjść kilka susz pod rząd albo wojna i u też będziemy mieli głód, zwłaszcza że mało kto coś sam sądzi, wszyscy kupują w marketach i wtedy będziecie mogli dopiero zrozumieć jaki głód jest straszny i też będziecie błagać żeby wam ktoś pomógł
Slav
2 lata temu
A może by tak wszystkie parówki za darmo z Pcimia tym biednym ludziom przesyłać? W końcu na stację jadę zatankować,jedzenie mogę sobie kupić gdziekolwiek indziej na wynos.
Murzyn
2 lata temu
Chcąc im naprawdę pomóc może by np. znieść cła na produkty z Afryki?
Tragedia.
2 lata temu
Zakaz posiadania więcej jak 2 dzieci. Jak kiedyś w Chinach. I do roboty w pole.
kris
2 lata temu
Europa powinna przestać się litować nad Afryką i zacząć robić z nimi interesy , jak Chiny których Afrykanie nie mogą się nachwalić .Koniec żarcia za darmo , za wszystko niech płacą .
kris
2 lata temu
w Afryce tak mają czy im dasz rybę czy wędkę to się rozmnażają, cały czas się rozmnażają .Wysłać im żarcie ale z bromem to im przynajmniej na chwilę przejdzie
Kuba
2 lata temu
Ile można pompować dolarów w te skorumpowane leniwe roszczeniowe nie zdolne do wzięcia odpowiedzialności za własny los społeczeństwa?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić