Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

"Historyczne głosowanie". ONZ podjęła decyzję ws. marihuany

93

Organizacja Narodów Zjednoczonych wykreśliła marihuanę i jej pochodne z listy najniebezpieczniejszych narkotyków świata, na której figurowała obok heroiny czy kokainy. Dzięki temu konopie indyjskie będą szerszej wykorzystywane w badaniach naukowych oraz medycynie.

"Historyczne głosowanie". ONZ podjęła decyzję ws. marihuany
(Pixabay)

Środowe głosowanie komisji ds. narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych zakończyło się znaczącymi zmianami. Już od 2019 roku postulowano, aby marihuanę usunąć z IV wykazu listy środków objętych ścisłą kontrolą.

Decyzję podjęto zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Dotąd marihuana znajdowała się na liście obok ciężkich narkotyków, takich jak heroina, kokaina czy metadon.

Marihuana nie jest ciężkim nakotykiem

W tym historycznym głosowaniu ONZ wreszcie uznało medyczną wartość marihuany. To dobra wiadomość dla milionów osób, które korzystają z marihuany z powodów terapeutycznych. To odzwierciedla rzeczywistość, w której rozwija się rynek produktów medycznych na bazie marihuany czytamy w oficjalnym komunikacie.
Zobacz także: Palikot pochwalił rząd PiS. "To oni zalegalizowali CBD"

Chociaż marihuana nie jest już na liście, to ONZ nadal traktuje ją jako substancję odurzającą i psychoaktywną. Jak donosi New York Times, za zmianą głosowały m.in. Stany Zjednoczone i większość państw europejskich. Przeciwna była Rosja i Chiny.

Decyzja ONZ nie będzie miała jednak większych konsekwencji. Każdy kraj sam określa własne przepisy, ale przy ustalaniu polityki narkotykowej może kierować się ogólnoświatową konwencją.

W USA już 15 stanów zalegalizowało marihuanę. Natomiast 35 stanów zalegalizowało stosowanie marihuany medycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić