o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Otrucie Aleksieja Nawalnego. Wstrząsające wyniki śledztwa

172
Podziel się

​Dziennikarskie śledztwo Bellingcat, The Insider, CNN i "Der Spiegel" przyniosło odwiedź na pytanie kto dokonał otrucia Aleksieja Nawalnego. Miała to być grupa ośmiu funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa z wydziału działającego wewnątrz Instytutu Kryminalistyki FSB.

Otrucie Aleksieja Nawalnego. Wstrząsające wyniki śledztwa
Aleksiej Nawalny (Getty Images)
bEJlwSCZ

Dziennikarze prowadzący śledztwo ustalili tożsamość agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zaangażowanych w zamach na Aleksieja Nawalnego. Dotarli do danych telekomunikacyjnych, adresowych i lotniczych, które są ogólnodostępne.

Po przeanalizowaniu zebranych informacji odkryto, że rosyjski opozycjonista był śledzony przez funkcjonariuszy podczas 30 podróży po Rosji w latach 2017, 2019 i 2020. W trakcie podróży Nawalnego do Tomska podążało za nim trzech mężczyzn - Aleksiej Aleksandrow, Iwan Osipow oraz Władimir Panajew. Skład grupy zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Ustalono także, że czasami funkcjonariusze kupowali bilety na fałszywe nazwiska.

bEJlwSDb

Główna działalność FSB miała miejsce w 2017 roku, gdy Nawalny ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta. Wszyscy funkcjonariusze zaangażowani w akcję to: Stanisław Makszakow, który był jednocześnie koordynatorem grupy, Oleg Tajakin (pseud. "Tarasow"), Aleksiej Aleksandrow (ps. "Frolow"), Iwan Osipow (ps. Spirifonow), Konstantyn Kudriacew (ps. "Sokołow), Aleksiej Kriwoszczekow, Michaił Szwiec (ps. "Stiepanow"), Władimir Paniajew.

Zobacz także: Otrucie Aleksieja Nawalnego. Nagranie z pokoju hotelowego

Zamach na życie Aleksieja Nawalnego to zasługa Kremla?

20 sierpnia Aleksiej Nawalny poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Stracił przytomność, a po wylądowaniu w Omsku został natychmiast przetransportowany do szpitala. Tam ustalono, że doszło do próby otrucia go środkiem z grupy Nowiczok.

bEJlwSDh

Według dziennikarzy kiedy okazało sie, że Nawalny żyje, trzech funkcjonariuszy udało się do Bijska. Znajduje się tam Instytut Problemów Energii Chemicznej, z którym współpracuje FSB. Tam funkcjonariusze mieli pozbyć się śladów Nowiczoka. Śledztwo prowadziło Bellingcat, The Insider, CNN i "Der Spiegel".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJlwSDC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(172)
dfg
9 miesięcy temu
Znając Rosjan to ich " nie rusza" ani otrucia ani kradzieże są urodzonymi niewolnikami wierzącym swym oprawcom
Jozef
10 miesięcy temu
Za długo i tak dali mu przetrwać! A tak właściwie to było otrucie na przetrwanie i politycznie potrzebne,,,, wiemy komu.
Monter
10 miesięcy temu
On jest Robocopem lub Terminatorem??? Któryś raz jest informacja o otruciu, a on kurka żyje!! Może ma jakieś powiązania z Watykanem, zrobić go Mesjaszem...
bEJlwSDD
mih
10 miesięcy temu
Kiedy rosja - to imperium zła się rozpadnie cały świat będzie szczęśliwszy.
3333
10 miesięcy temu
Co za sensacja? Każdy Rosjanin zna to przysłowie: Moskwa slezam nie wierit i Moskwa nie proszczajet - Moskwa łzom nie wierzy i Moskwa nie wybacza Przekonało się o tym bardzo wielu, między innymi Niemcow. Jest to przysłowie które powstało dużo wcześniej, jeszcze przed opanowaniem Rosji przez bolszewików.
Ciesiol
10 miesięcy temu
Jak łatwo zdobyć takie dane, hi, hi, ha. A Lepper się powiesił ??? Manipulacja to to
Kaczaszwili
10 miesięcy temu
chciałbym aby polska i gruzja zostały zamienione w zgliszcza radioaktywność i cała polska i gruzińska ''cywilizacja'' całkowicie upadła
kaczaszwili
10 miesięcy temu
ja chciałbym żeby polska została zamieniona w popiół radioaktywny podobnie jak gruzja
ARCTOS
10 miesięcy temu
Ale bzdury! Dwa razy próbowali i im nie wyszło? A dlaczego nie otruli Suworowa - przecież to renegat z GRU...
antypis
10 miesięcy temu
Banialuki. Rosjanie są skuteczni . widocznie tyle im było potrzeba, a nie więcej.
gdzie wyniki
10 miesięcy temu
oj bolą zachód konsekwencje puczu na euromajdanie 2014 to dopiero było demokratyczne Dobrze bo mają boleć ZBADAĆ zbadali a wyników badań i materiałów biologicznych niema dlaczego ?
Czyżby...?
10 miesięcy temu
Według dziennikarzy... okazało sie, że Nawalny żyje! A ja już jakiś czas temu przeczytałem na tym portalu, że Nawalny został otruty...
Fasola Jan
10 miesięcy temu
dobrze, że chociaż nad Smoleńskiem nie było zamachu
bEJlwSDv
aaa
10 miesięcy temu
Tak to jest jak słup chce się zerwać z łańcucha . U nas pan K. nie przeżył prostego zabiegu , tamten miał więcej szczęścia
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić