Pacjent onkologiczny czekał na opis badania 3 miesiące. Zostało hospicjum

53

Chory na raka pan Mieczysław przez trzy miesiące czekał na opis badania. Ostatecznie jego córka musiała załatwić sprawę prywatnie. Niestety do czasu, kiedy pacjent otrzymał wyniki, nowotwór w jego organizmie zaczął się rozprzestrzeniać. - Jedyne, co mi poradzono, to załatwić hospicjum domowe - powiedziała córka mężczyzny.

Pacjent onkologiczny czekał na opis badania 3 miesiące. Zostało hospicjum
Chory na raka pacjent czekał kilka miesięcy na wyniki badania (Getty Images)

Sprawę nagłośnił portal trojmiasto.pl. Pan Mieczysław cierpi na raka przełyku, przeszedł już resekcję, chemioterapię i radioterapię. Pod koniec września został poddany kontrolnemu badaniu jamy brzusznej i klatki piersiowej tomografem komputerowym w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Dwa miesiące później, podczas wizyty u onkologa dowiedział się, że wyników wciąż nie ma.

Kilka miesięcy czekał opis badania

W tym czasie mój tata już odczuwał bardzo silne bóle nogi i pleców, objawy były jak przy rwie kulszowej, więc leczony był na rwę kulszową, jednak leki nie działały - powiedziała portalowi córka pacjenta, pani Karolina.

Pod koniec grudnia mężczyzna ponownie usiłował odebrać wyniki, jednak tych nadal nie było. Szpital w końcu polecił pani Karolinie, by zabrała płytę z zapisem badania i prywatnie załatwiła jego opis. Tak też zrobiła. Niestety wyniki okazały się zatrważające. W obrębie kości krzyżowej po stronie lewej i lewej kości biodrowej zaobserwowano u mężczyzny rozległe zmiany przerzutowe.

Jak mówi córka 63-latka, jej ojciec w październiku i listopadzie był jeszcze sprawny, a obecnie głównie leży. Nie ma nawet odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych, gdyż bez wyników było to niemożliwe. Leczony był jedynie na rwę kulszową.

Gdyby ktoś opisał to badanie szybciej, być może wydłużyłoby to życie mojemu tacie, mógłby mieć jeszcze radioterapię tego guza, aby go zmniejszyć - mówi zrozpaczona kobieta.

W obliczu tej sytuacji szpital jedynie zalecił córce pacjenta załatwienie dla niego domowego hospicjum. Dopiero gdy ból będzie odpowiednio kontrolowany lekami, będzie można podjąć próbę radioterapii, ale niestety paliatywnej - czyli takiej, która ma na celu poprawę jakości życia, a nie leczenie pacjenta.

Od lekarzy z gdyńskiego szpitala pani Karolina usłyszała tylko "przepraszam". Jak stwierdził jeden z pracowników placówki w rozmowie z trojmiasto.pl, na opis badania tomografem komputerowym czeka się teraz kilka miesięcy. Powodem ma być m.in. przestarzały sprzęt. - Najlepiej jest zabrać badanie i opisać je prywatnie, bo tu nawet nie wiadomo, kiedy się dostanie wynik - dodał.

Zobacz także: Rośnie liczba fałszywych certyfikatów covidowych. "Jest to polska cecha narodowa"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić