Wróć na
Dagmara Smykla
|

Palaczy nie ubywa. A nawet koncerny tytoniowe zachęcają do rzucenia

30
Podziel się

WHO przewiduje, że mimo nieustannych kampanii i coraz ostrzejszych przepisów w ciągu 5 lat liczba palaczy się nie zmniejszy. Naukowcy proponują teraz inne formy zniechęcania ludzi do nałogu. Co ciekawe, aktywnie włączają się w to koncerny tytoniowe.

Palaczy nie ubywa. A nawet koncerny tytoniowe zachęcają do rzucenia
Palaczy nie ubywa. A nawet koncerny tytoniowe zachęcają do rzucenia (Getty Images, Cindy Ord)
bCPLxgEl

Coraz więcej naukowców uważa, że czas zmienić strategię walki z papierosami. Coś musi być na rzeczy, skoro liczba palaczy nie maleje mimo wzrostu cen akcyzy, wycofania papierosów mentolowych i smakowych, a także coraz drastyczniejszych zdjęć i ostrzeżeń drukowanych na paczkach.

Na świecie pali ponad miliard ludzi. WHO: Do 2025 niewiele się zmieni

Eksperci rozmawiali na ten temat podczas Global Forum on Nicotine (GFN) – siódmej odsłony corocznej imprezy poświęconej nikotynie i produktom pochodnym. Wśród naukowców wzrasta przekonanie, że coraz ostrzejsze przepisy i kampanie zniechęcające do palenia niewiele zdziałają, jeśli palacze nie dostaną "na zachętę" mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych papierosów.

bCPLxgEn
To rytuał, w którym istotny jest i ruch ręki w kierunku ust, i widok wydmuchiwanego dymu. Nikotynowa terapia zastępcza tego nie zapewnia, dlatego jej efektywność jest bardzo ograniczona. Dla części palaczy szybki papieros to redukcja stresu, tak odczytuje to mózg – wyjaśniał w trakcie konferencji dr Konstantinos Farsalinos z The National School of Public Health w Grecji.

Dlatego naukowcy nieco łaskawszym okiem patrzą na e-papierosy i urządzenia do podgrzewania tytoniu, które spełniają te funkcje i jednocześnie nie wytwarzają szkodliwego dymu. Tu wspomnieć można o dostępnych na polskim rynku podgrzewaczu Glo czy e-papierosie Vype.

Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem są koncerny tytoniowe

Część producentów papierosów wciąż aktywnie lobbuje przeciwko wspomnianym produktom, widząc w nich konkurencję. Ale największe koncerny tytoniowe same zaczęły produkować e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Dlatego teraz zachęcają palaczy do spróbowania mniej szkodliwej alternatywy - informuje WP Tech.

bCPLxgEt

Oba wspomniane produkty łączy fakt, że nie spalają tytoniu, a więc nie wytwarzają szkodliwego dymu. A to w nim znajduje się "całe zło", czyli substancje toksyczne i rakotwórcze. Tych pierwszych w dymie papierosowym jest blisko sto, tych drugich – 69. Naukowcy podkreślają jednak, że liquidy i podgrzewany tytoń nie są obojętne dla zdrowia i powinno się je traktować jako mniejsze zło, a nie rozwiązanie problemu.

Zobacz też: Co się dzieje w organizmie po wypaleniu tylko jednego papierosa?

bCPLxgEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
Moneymoney
miesiąc temu
Papierosy trują, ale są sprzedawane. Alkohol truje i jest dozwolony. Marihuana leczy i jest zakazana. O co tu chodzi. WHO odpowiedzcie?
pale bo lubie
miesiąc temu
Po prostu fajnie jest sobie zajarać i tyle.
Komentator
miesiąc temu
Koncerny to powinny płacić odszkodowania za sprzedaż uzależniających wyrobów tytoniowych . W końcu na tym się dorobiły.
bCPLxgEP
ania
miesiąc temu
Ja nie palę, nigdy nie paliłam i nie zamierzam, a troche lat już mam. Zupełnie mi nie przeszkadza że ktoś pali, jak lubi to niech to robi, ale pod warunkiem że nie truje innych - tu mowa o rodzicach którzy palą przy swoich dzieciach - nie róbcie tego. Bierne palenie jest równie szkodliwe, a nawet gorsze. Nie trujcie własnych dzieci.
Alicja
miesiąc temu
Ciekawe. Alkohol cacy, cukier cacy. A papierosy sa be. W czymś przeszkadzają, ciekawe w czym ?
Najnowsze komentarze (30)
Palacz
4 tyg. temu
Koncerny powinny dopłacać do służby zdrowia z każdego zysku 50% na NFZ !!!
abc
4 tyg. temu
A kiedy cukier będzie zakazany? Acha, nie opłaca się.
koniec.
4 tyg. temu
Potrafiłem rzucić chlanie - CHLANIE nie picie ! dawno temu - fakt człowiek jak pamietam wtedy to taki troche zamroczony ...ciężkie chwile..Od poniedziałku zamierzam rzucić palenie - a pale ze 40 lat !... cieżko wiem będzie ciężko .co mnie skłania , nie te fotki na paczkach ale cena fajek - masakra jakaś ,ile oni zarabiają. przecież taka paczka szlugów powinna kosztować max!!! 2 złote a nie 16.50 zł ...powiedziałem rzucam - AMEN ! ps. cisną z nas i cisna - nawet cytryna kiedyś sie wycisnie do konca.i wtedy jest żal DEEpy . ..." ZA DUZO CHCECIE !!! "
Marcin
4 tyg. temu
Bzdurny artykuł. "Koncerny alarmują" ale nadal produkują.
freedom
4 tyg. temu
Tworzy się światowy rząd- WHO będzie globalnym ministerstwem zdrowia. Centralizacja zamiast rozproszenia to prosta droga do totalitaryzmu.
Woland
4 tyg. temu
Żyjemy w (podobno) wolnym kraju. Pal więc skoro chcesz. Niech jednak wolność przejawia się również w tym, że jeśli zachorujesz na raka płuc - sam sfinansujesz swoje leczenie i ... trumnę. Bo niby dlaczego ktoś kto nie pali ma finansować leczenie kogoś kto świadomie przyczynił się do utraty swojego zdrowia. Chyba uczciwe.
Johnny
4 tyg. temu
Ludzie w komentarzach piszą o marihuanie. Coś Państwu wyjaśnię. Jeśli chodzi o lecznicze odmiany marihuany. Tak istnieją takowe: przeciw padaczkom, czytałem o zwolnieniu rozwoju komórek rakowych wszystko ładnie, pięknie. Lecz musimy wiedzieć co bierzemy jak z lekami. To co dzieciaki, studenci biorą od dilerów posiada pewien % substancji THC, która odpowiada za „fazę”. Inne odmiany, a szczególnie te lecznicze są jej pozbawione. Substancja THC daje fajne uczucie rozluźnienia i faktycznie nie powoduje agresji jak u nie których np. alkohol. Niestety kupując u dilera nie mamy pojęcia odnośnie składu i dodatków w porcji suszu (sam ten koleś nie wie co sprzedaje i sam pali). Problem jest taki, że marihuana w takiej formie jest zaproszeniem do zachorowania na schizofrenie, problemy pamięciowe, lenistwo życiowe. Tak, pewne odmiany konopii uprawia się (za granicą), czy uprawiano już w PRL na potrzeby gospodarki (różne dziedziny). Zalegalizujmy je czym prędzej, by wiedzieć co nasze dzieci biorą na imprezach!
Marek
4 tyg. temu
A to ciekawe - najpierw koncerny stawały na rzęsach i płaciły niebotyczne pieniądze żeby zniszczyć rynek e-papierosów, a teraz - kiedy już wyprodukowali własne - zachwalają je. Hipokryzja wsparta pieniędzmi - tak się robi biznes i politykę :(
bCPLxgEH
jf.
4 tyg. temu
Greta latała samolotami, by zakazać palenia drewnem w kominkach i węglem w piecach,samoloty przestały latać i klimat się zmienił.Ciekawe jaki kit teraz będą wciskać?
zofia
4 tyg. temu
nie karajcie palaczy lecz firmy i tych co biora podatki
dulkanat
miesiąc temu
Korzystam z dobrodziejstw nikotyny od 64 lat, ostatnio tylko paczkę dziennie, pomaga mysleć a mi nie szkodzi
zocha
miesiąc temu
A trujące jedzenia z wszelkimi E to bardzo zdrowe? a jeść coś trzeba za te produkty nikt się nie buldoczy
gravi
miesiąc temu
udało mi się rzucić po 32 latach. bez tabletek, bez substytutów w postaci e-papierosów. Bardzo się z tego cieszę.
i co?
miesiąc temu
koncerny sprzymierzeńcem? to absurd zarabiają miliardy dolarów i sami mieliby szkodzić swoim interesom? Ten artykuł trzeba traktować jak niby bezstronność mediów to propaganda i tyle.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić