Perseidy. W te dni spójrz w niebo. Warunki do obserwacji będą wyborne

2

Ekspert z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie twierdzi, że zapowiadają się dobre warunki do tego, by obserwować Perseidy. Wiadomo, kiedy dokładnie przypadnie maksimum "deszczu meteorów".

Perseidy. W te dni spójrz w niebo. Warunki do obserwacji będą wyborne
Spadające gwiazdy (Pixabay)

Perseidy to jeden z najbardziej regularnie pojawiających się rojów meteorów, którego orbita rokrocznie przecina się z ziemską. Zjawisko można obserwować mniej więcej od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Tym razem maksimum roju wypada 12/13 sierpnia.

Perseidy będą w tym roku wyglądały dość normalnie. W trakcie maksimum będzie szansa zobaczenia 50-80 'spadających gwiazd' w ciągu godziny. Dokładna ich liczba nie jest łatwo przewidywalna - przekazał w rozmowie z PAP dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Meteory oczywiście można obserwować już teraz. Kulminacja roju przypadnie jednak na noc z 12 na 13 sierpnia. Najwięcej Perseidów będzie można dostrzec nad ranem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawda o inflacji wyszła na jaw. "Wtedy trzeba było działać"

Z przewidywań ekspertów wynika, że warunki do obserwacji będą dobre. - Szykuje się dobra pogoda. Księżyc jest w takiej fazie, że nie będzie w tym czasie mocno świecił. Najlepsze warunki do obserwacji będą poza miastami, z daleka od świateł - wyjaśnił Deresz.

Spójrz w niebo. Co warto obserwować?

Meteory potocznie nazywane są spadającymi gwiazdami. Są to świetlne zjawiska, które powstają podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej.

Zdecydowana ich większość ulega destrukcji w atmosferze. Jeżeli skała zdoła przetrwać i dotrzeć do powierzchni Ziemi, to wówczas mamy do czynienia z meteorytem.

Warto odnotować, że w sierpniu można podziwiać nie tylko spadające gwiazdy. Na co również można rzucić okiem?

W sierpniu są również dogodne warunki do obserwacji Saturna i Jowisza. Pod koniec miesiąca wystąpi druga w sierpniu pełnia Księżyca. Z kolei w trakcie nowiu (przed i po 16 sierpnia) warto obserwować Drogę Mleczną - podkreślił dr Kamil Deresz.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić