Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Płaszcze "niewidzialności" nie pomogły Rosjanom. Ukraińcy bez litości

O skuteczności dronów w trakcie wojny w Ukrainie przekonał się jeden z rosyjskich żołnierzy, który jak widzimy na platformie X (dawniej Twitter) robił wszystko, aby schować się przed ukraińskimi żołnierzami. Nie udało się.

Płaszcze "niewidzialności" nie pomogły Rosjanom. Ukraińcy bez litości
Płaszcze termiczne "niewidzialności" nie pomogły Rosjanom. Dron był bezlitosny (X)

Konflikt w Ukrainie unaocznił wszystkim skuteczność dronów na wojnie oraz jak ważne są metody ochrony przed nimi. Bezzałogowce są wykorzystywane m.in. do nadzorowania pola bitwy, koordynowania ognia artyleryjskiego bądź do przeprowadzania ataków kinetycznych.

Ukraińcy i Rosjanie korzystają z mieszanki wojskowych, jak i komercyjnych dronów. Do pierwszej grupy można w przypadku obrońców zaliczyć m.in. polskie drony FlyEye, Warmate od Grupy WB bądź norweskie Black Hornet. W przypadku Rosjan są to natomiast Orłany czy Zala Kub-BLA.

O skuteczności dronów przekonał się jeden z rosyjskich żołnierzy, który jak widzimy na platformie X (dawniej Twitter) robił wszystko, aby schować się przed ukraińskimi żołnierzami. Nie udało się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu
Płaszcze termiczne "niewidzialności" nie pomogły Rosjanom w uniknięciu dronów FPV - czytamy w mediach społecznościowych.

Internauci komentują zachowanie żołnierza

Internauci licznie komentowali filmik z udziałem rosyjskiego żołnierza, który pojawił się w sieci. Jeden z internautów zauważył, że ta osoba lepiej wyposażona niż zwykły przeciętny żołnierz.

Drony, mimo swojej delikatnej budowy, są trudnym przeciwnikiem do zwalczania. Te małe maszyny mają sygnaturę radiolokacyjną podobną do ptaków, co sprawia, że starsze radary systemów przeciwlotniczych często ich nie wykrywają, traktując je jako szum i nie pokazując na wyświetlaczu operatora.

Nowsze systemy stosują algorytmy odróżniające ptaki od dronów na podstawie charakterystyki lotu, ale zasięg ich wykrywania pozostaje problemem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić