Plażowicze załamani. Kąpieliska zostały zamknięte!

6

Siedem kąpielisk w województwie pomorskim zostało zamkniętych ze względu na wykrycie sinic czy też bakterii e.coli. Służby jednoznacznie oceniły, że woda w Bałtyku jest niezdatna do kąpieli. To fatalna wiadomość dla plażowiczów.

Plażowicze załamani. Kąpieliska zostały zamknięte!
Łeba (Pixabay)

Informacje dotyczące sytuacji nad Bałtykiem przekazywane są w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Ostatnio właśnie w tym miejscu zamieszczono informację o wywieszeniu czerwonej flagi. Okazuje się, że taki widok pojawił się nie tylko nad morzem.

Ze względu na zakwit sinic czerwona flaga została wywieszona na kąpielisku nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie. Sinice pojawiły się również na dwóch kąpieliskach w Gdyni: Redłowo i Orłowo oraz na trzech kąpieliskach w Gdańsku: Jelitkowo, Molo Brzeźno i Hallera Brzeźno.

Z uwagi na skażenie bakteriologiczne wody wywołane przez bakterie Escherichia coli cały czas zamknięte jest kąpielisko przy plaży A w Łebie - zaznacza PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skompromitowany polityk jednak poza PiS? Poseł partii z deklaracją

Jednocześnie przekazano, że na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.

Rodzaje toksyn sinicowych

Między innymi nad Bałtykiem rokrocznie pojawiają się sinice. Wyróżniamy kilka rodzajów toksyn sinicowych, o czym przypomina GIS:

  • hepatotoksyny, czyli substancje wywierające działanie toksyczne na wątrobę - ich celem jest uszkodzenie komórek wątroby, chodź odnotowuje się także szkodliwe działanie na nerki, do tego typu toksyn należą: mikrocystyny, nodularyna i cylindrospermopsyna
  • neurotoksyny to rodzaj toksyn działających na układ nerwowy - powodują one porażenie mięśni, a następnie uduszenie wskutek niewydolności oddechowej: anatoksyna-a, anatoksyna-a(s), saksytoksyna;
  • dermatotoksyny produkują związki działające toksycznie na skórę, które powodują:
    1. swędzenie skóry,
    2. pieczenie,
    3. obrzęk,
    4. rumień;
    5. wysypka grudkowa lub pęcherzowa,
    6. pokrzywka,
    7. zapalenie spojówek pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z wodą zawierającą następujące toksyny: lynbgyatoksynę-a, aplysiatoksynę, debromoaplysiatoksynę.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić