Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Pochodzenie koronawirusa. Świat się jednoczy. 116 krajów chce śledztwa

47
Podziel się:

Ponad 100 krajów z całego świata popiera starania o międzynarodowe śledztwo nad pochodzeniem koronawirusa. Autorzy rezolucji podkreślają, że chodzi o "dotarcie do sedna pandemii", a nie politykę. Wniosku nie skomentowały Stany Zjednoczone.

Pochodzenie koronawirusa. Świat się jednoczy. 116 krajów chce śledztwa
(Getty Images)

Coraz więcej krajów popiera pomysł międzynarodowego śledztwa nad koronawirusem. Pierwszym krajem, który domagał się dochodzenia, była Australia. Teraz tamtejsze media poinformowały, że już ponad 100 krajów z całego świata popiera wniosek Australijczyków.

116 krajów chce dochodzenia w sprawie koronawirusa

W trakcie pierwszego dnia obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia projekt przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia zyskał poparcie 116 krajów. Autorem rezolucji są państwa członkowskie Unii Europejskiej, a wsparcie zadeklarowały m.in. kraje afrykańskie, Brazylia, Kanada, Rosja i Japonia.

Nie chodzi o przypisywanie winy temu, czy innemu państwu. Najważniejsze jest dotarcie do sedna i wierne odtworzenie wszystkich wydarzeń - podkreśla Paul Kelly, australijski minister zdrowia.

Częścią dochodzenia ma być "bezstronna i niezależna" ocena działań WHO. Prezydent Chin zadeklarował poparcie do rozliczenia Światowej Organizacji Zdrowia, ale dopiero po zakończeniu kryzysu. Xi Jinping podkreśla, że obecnie cały świat powinien skupić się na politycznym i finansowym wspieraniu WHO oraz państw Afryki.

USA nie zadeklarowały poparcia dla międzynarodowego śledztwa. Rezolucja nie wymienia Chin jako państwa oskarżonego o wywołanie pandemii, co wielu uważa za powód, dla którego władze Stanów Zjednoczonych nie podpiszą rezolucji. Państwa, które zadeklarowały poparcie dla projektu międzynarodowego dochodzenia to:

Albania, Australia, Bangladesz, Białoruś, Bhutan, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Dżibuti, Dominikana, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Gujana, Islandia, Indie, Indonezja, Japonia, Jordania, Kazachstan, Malezja, Malediwy, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Paragwaj, Peru, Katar, Republika Korei, Republika Mołdowy, Federacja Rosyjska, San Marino, Arabia Saudyjska, państwa członkowskie Grupy Afrykańskiej, państwa należące do Unii Europejskiej, Tunezja, Turcja, Ukraina i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
wjki
2 lata temu
Udało się kiedyś ograniczyć (choć trochę) prace nad bronią nuklearną. Pora powstrzymać prace nad bronią biologiczną.
wjki
2 lata temu
Udało się kiedyś ograniczyć (choć trochę) prace nad bronią nuklearną. Pora powstrzymać prace nad bronią biologiczną.
Filipek
2 lata temu
nawet po tłumaczeniu robicie babole : Czarnogóra -po tłumaczeniu z Monte Negro- powinna być na tej liście umiejscowiona miedzy Chile i Kolumbią a nie między Monako i Nową Zelandią ! A po przetłumaczeniu z angielskiego Republika Mołdowy powinna być Republiką Mołdawii lub Mołdawią !!!
unia pis
2 lata temu
ja będę przewodniczył ///będę milionerem w krótkim czasie haha.ahahha
Aha
2 lata temu
"Nie chodzi o przypisywanie winy temu, czy innemu państwu. Najważniejsze jest dotarcie do sedna i wierne odtworzenie wszystkich wydarzeń - podkreśla Paul Kelly, australijski minister zdrowia" to po co wydawać kasę na tego typu śledztwo i za przeproszeniem bluzgać na tego nie szukanego winnego i stracić wydany hajs? Robisz śledztwo, wydajesz hajs to po coś to robisz... chyba już nikt nie wierzy że nietoperze pogryzły psa na mokrym targu i ten zaraził ludzi...
poziom zero
2 lata temu
alfabetycznie Czarnogóra między Monako i Nową Zelandią ??? - Monte Negro tak- przed tłumaczeniem ... !
gigi
2 lata temu
Gdzie jest Polska? Nie popiera rezolucji? Czeka na wytyczne Waszyngtonu?
Fazuzu
2 lata temu
Wirus ten tworzyli amerykanie. I oni go w Chinach uwolnili. Dla czego? Ano dla tego, że Chiny, a też i Rosja, oraz parę innych państw, przeszło ponad rok temu na rozliczenia gospodarcze na waluty własne. To wzbudziło w USA dziką wściekłość. No i w 2019 roku Chiny zwróciły się do USA, by te wykupiły, nabyte przez nich parę lat temu, amerykańskie obligacje (papiery dłużne), bo akurat nadszedł czas ich wykupu. To spowodowało w USA panikę i amok histerii. Bo każdy dobrze wie, że pokrycie w walucie tych obligacji jest żadne, to są tylko puste druki. Więc USA pozostały dwie możliwości - napaść zbrojna na Chiny albo inny, podobny numer, który by ten kraj zniszczył. Ale na napaść na Chiny nie odważą się, gdyż USA, jako jedne państwo na świecie, jest bardzo honorowe i napada tylko i wyłącznie na słabszych na siebie, a zarazem jest jedynym państwem na świecie, które nieprzerwanie wiedzie napaści zbrojne na inne państwa od początków XIX wieku, już ponad dwieście lat. Więc co im pozostało, jak można Chiny zniszczyć, ale ich nie napadać? Ano coś im wypuścić, jakiegoś wirusa, czy inne świństwo, by ich potem oskarżyć, że to ich wina, a potem zmusić do zapłacenia "odszkodowania". I owe "odszkodowanie" będą mieli Amerykanie, by za chińskie pieniądze, o ile Chiny dadzą się tym arcyświńskim szantażem, zrobić, wykupić ww. obligacje, których pokrycie w walucie jest zerowe. Ot i cała, prosta prawda.
asd
2 lata temu
jak wynalazca wirusa może popierać śledztwo w sprawie jego wynalezienia ? Dlatego milczą.
Hhh
2 lata temu
Najwyższy czas żeby ktoś za to odpowiedzial
tupet
2 lata temu
jak chiny nie chca zaplacic to dostana rakiety z europy ameryki i wielu innych krajow ..wojna tysiac lecia jak chca zginac to prosze bardzo
Jude
2 lata temu
A te dochodzenie finansuje Bill ???
Więc?
2 lata temu
Nie widzę chętnych mocarstw...?
zzz
2 lata temu
Wszyscy maczali tam paluszki,ci co finansują WHO nic nie mówią
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić