Dagmara Smykla| 

Pochodzenie koronawirusa. Świat się jednoczy. 116 krajów chce śledztwa

77

Ponad 100 krajów z całego świata popiera starania o międzynarodowe śledztwo nad pochodzeniem koronawirusa. Autorzy rezolucji podkreślają, że chodzi o "dotarcie do sedna pandemii", a nie politykę. Wniosku nie skomentowały Stany Zjednoczone.

Pochodzenie koronawirusa. Świat się jednoczy. 116 krajów chce śledztwa
(Getty Images)

Coraz więcej krajów popiera pomysł międzynarodowego śledztwa nad koronawirusem. Pierwszym krajem, który domagał się dochodzenia, była Australia. Teraz tamtejsze media poinformowały, że już ponad 100 krajów z całego świata popiera wniosek Australijczyków.

116 krajów chce dochodzenia w sprawie koronawirusa

W trakcie pierwszego dnia obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia projekt przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia zyskał poparcie 116 krajów. Autorem rezolucji są państwa członkowskie Unii Europejskiej, a wsparcie zadeklarowały m.in. kraje afrykańskie, Brazylia, Kanada, Rosja i Japonia.

Nie chodzi o przypisywanie winy temu, czy innemu państwu. Najważniejsze jest dotarcie do sedna i wierne odtworzenie wszystkich wydarzeń - podkreśla Paul Kelly, australijski minister zdrowia.

Częścią dochodzenia ma być "bezstronna i niezależna" ocena działań WHO. Prezydent Chin zadeklarował poparcie do rozliczenia Światowej Organizacji Zdrowia, ale dopiero po zakończeniu kryzysu. Xi Jinping podkreśla, że obecnie cały świat powinien skupić się na politycznym i finansowym wspieraniu WHO oraz państw Afryki.

USA nie zadeklarowały poparcia dla międzynarodowego śledztwa. Rezolucja nie wymienia Chin jako państwa oskarżonego o wywołanie pandemii, co wielu uważa za powód, dla którego władze Stanów Zjednoczonych nie podpiszą rezolucji. Państwa, które zadeklarowały poparcie dla projektu międzynarodowego dochodzenia to:

Albania, Australia, Bangladesz, Białoruś, Bhutan, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Dżibuti, Dominikana, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Gujana, Islandia, Indie, Indonezja, Japonia, Jordania, Kazachstan, Malezja, Malediwy, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Paragwaj, Peru, Katar, Republika Korei, Republika Mołdowy, Federacja Rosyjska, San Marino, Arabia Saudyjska, państwa członkowskie Grupy Afrykańskiej, państwa należące do Unii Europejskiej, Tunezja, Turcja, Ukraina i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić