Pogoda a COVID-19. Wyniki badań naukowców

19

Zbliżająca się wiosna może być dla wielu nadzieją na poluzowanie pandemicznych obostrzeń. Naukowcy sprawdzili, czy pogoda wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Pogoda a COVID-19. Wyniki badań naukowców
Zdjęcie poglądowe (PAP, EPA, ABIR SULTAN)

Portal meteomatics.com przyjrzał się ciekawej zależności. Sprawdzono, czy pogoda ma realny wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zagadnienie to wydaje się niezwykle aktualne w związku ze zbliżającą się zmianą pór roku i nieuniknionym ociepleniem.

Pandemia koronawirusa towarzyszy ludzkości od ponad roku. Przez ten długi okres specjaliści i naukowcy przyglądali się jej uważnie i wysnuwali coraz to nowe wnioski. Po obserwacji zarazy w każdej z pór roku sprawdzono również wpływ pogody na nią. Okazuje się, że większa ilość słońca oraz coraz wyższe temperatury są pozytywnym zjawiskiem w tej walce.

Naukowcy opublikowali w 2020 roku jasne dowody swoich badań. Odkryli, że wirus jest podatny na promieniowanie UV, temperaturę i wilgotność względną. Odkrycia zostały wykorzystane przez firmę Meteomatics AG do stworzenia modelu predykcyjnego do szacowania rozpadu wirusa. Kluczowym czynnikiem okazał się okres półtrwania COVID-19, czyli czas, po jakim 50% wirusa umiera na zewnątrz. Okazuje się, że ten jest uzależniony od temperatury. Oprócz niej na rozkład koronawirusa wpływają również promienie słoneczne.

Koronawirus a wysokie temperatury

Okres jesienno-zimowy tworzył dobre warunki dla przetrwania koronawirusa w środowisku. Zbliżające się dłuższe i słoneczne dni oraz wysokie temperatury dają nadzieję, że występowanie wirusa będzie niższe, a co za tym idzie mniej osób będzie się zarażać. Potwierdzeniem teorii związanej z tym wpływem pokazano na przykładzie Afryki i Indii. Okresy połowiczne skracają się tam gwałtownie między wschodem a zachodem słońca.

Pierwsze obserwacje tegorocznych przejawów wiosny w Europie są obiecujące. Pokazały, że łagodne temperatury w połączeniu ze zwiększonym promieniowaniem słonecznym mają bardzo pozytywny wpływ na tempo rozpadu wirusa COVID-19 w ciągu dnia.

Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić