o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Pogrzeb komunistycznego generała na Powązkach. Doszło do rękoczynów

308
Podziel się

Planista stanu wojennego gen. Wacław Szklarski został w środę pochowany na Powązkach. Podczas ceremonii doszło do awantury i przepychanek. Na pogrzebie pojawiły się osoby przeciwne spoczęciu komunistycznego generała na prestiżowym warszawskim cmentarzu.

Pogrzeb komunistycznego generała na Powązkach. Doszło do rękoczynów
Przepychanki podczas pochówku generała na Powązkach (Getty Images)
bEqGMDed

Gen. Wacław Szklarski zmarł 10 lipca w wieku 95 lat. Był zawodowym żołnierzem, weteranem II wojny światowej oraz jednym z najważniejszych podwładnych gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Planista Stanu Wojennego pochowany na Powązkach

Zgodę na pochówek generała z czasów PRL na Powązkach wydało stołeczne miasto. Miejsce na narodowej nekropolii zapewnił mu rodzinny grób, w którym spoczywa jego żona.

bEqGMDef
Szok! Planista stanu wojennego i wieloletni strateg Zarządu I SG przygotowujący plan ataku wojsk UW w tym Frontu Polskiego/Nadmorskiego (…) żegnany z honorami w katedrze i na Powązkach – napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
bEqGMDel

Awantura na pogrzebie komunistycznego generała

Ceremonia pogrzebowa Wacława Szklarskiego rozpoczęła się w środę o godzinie 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. NMP Królowej Polski w Warszawie. Następnie żałobnicy udali się na Powązki, gdzie doszło do nieprzyjemnej sytuacji.

Na warszawskiej nekropolii pojawiło się czterech przeciwników pochowania generała w tym miejscu. Jak donosi "Fakt", protestujący przynieśli ze sobą transparenty oraz megafon i w trakcie uroczystości wykrzykiwali m.in. hasła takie jak "Precz z komuną".

Kiedy ksiądz skończył przemowę pogrzebową, doszło do rękoczynów. Demonstranci dalej próbowali zakłócić pochówek, a jeden z żałobników starał się wyrwać protestującemu megafon. Mężczyźni zaczęli przepychać się między grobami.

bEqGMDem

Ostatecznie żadna ze stron nie powiadomiła o sprawie policji. Według relacji "Faktu" kłócący się mężczyźni pogodzili się i podali sobie ręce.

Generał Szklarski. Kim był?

Jak pisze "Rzeczpospolita", gen. Szklarski został uhonorowany w 1982 r. wpisem w Honorowej Księdze Czynów Żołnierskich "Za (...) szczególne zasługi dla socjalistycznej Ojczyzny w okresie stanu wojennego".

Gen. Szklarski kierował Zarządem Operacyjnym Sztabu Generalnego i pracował nad planami stanu wojennego. Od 1986 r. był zastępcą szefa sztabu Układu Warszawskiego w Moskwie.

bEqGMDen
Zobacz także: Politolożka ostro o materiale TVP. „Dyskredytacja personalna Donalda Tuska”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqGMDeG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(308)
aga
6 dni temu
Miał jedną zaletę,nie hołubił KK.
Patriota
6 dni temu
Pomagający okupantom Polski w jej zniewoleniu, mordujący Patriotów Polskich walczących heroicznie do końca o Wolną Polskę, wydający Rodaków w ręce siepaczy komunistycznych to osobniki zasługujące na najwyższą pogardę. Należy ich osądzić, czy żyją czy nie. Wydać wyroki każdemu z nich, nawet zaocznie, nawet pośmiertnie. Osądzić katów Bohatera rtm. Witolda Pileckiego. Chwała rtm.Pileckiemu, jego oprawcom i wszystkim pomagierom komuszym śmierć i potępienie na wieki!
DobryPomysł
6 dni temu
Nie róbmy draki. Napisać mu toy toj i wszystko się będzie jak trzeba.
bEqGMDeH
Pawel
6 dni temu
Ktoś musiał Polską rządzić po wojnie!To byli właśnie ludzie którzy dzisiaj są potępiani przez wielu. Uważam że gdyby zamiast zabijać własnych braci Polaków, wtrącali ich "tylko" do wiezień, to dzisiaj przez ogrom społeczeństwa byliby traktowani jak bohaterowie! Nie byłoby istotne czy to komuniści, socjaliści,faszyści..ogólnie uważam że jest bardzo, bardzo trudnym zadaniem próba oceny postępowania PRL-owskich dygnitarzy itd. To były czasy albo "Ja" albo "Ty".
JaPa2
6 dni temu
aż czterech? ale tłum
wqrwiony
6 dni temu
Z tymi megafonami powinni pójść pod dom pierwszego komucha RP.
Wodek51
6 dni temu
Pogrzeb każdemu się należy!Na prestiżowym cmentarzu nie powinno być miejsca dla zdrajców i morderców własnego narodu-choć by tylko jednego niewinnego człowieka. Precz z komuną!
kilo
7 dni temu
gdyby pan Cenckiewicz był osobą wykształconą, a nie tylko "doktor habilitowany nauk humanistycznych" to by z Antygony Sofoklesa wiedział, że nawet wrogowi z wojny domowej należy się pogrzeb.
balon
7 dni temu
Powązki są cmentarzem wojskowym, agenerał był wojskowym i to lepszym, niż ci obecni, pisowscy więc o co chodzi? Szanowni "katolicy i patrioci", to gdzie miałby być pochowany i dlaczego?
jak zawsze
7 dni temu
no to niech mu ziemia lekka nie będzie, pogrzeb z księdzem ... he,he kościół kolaborował z komuna, te pojedyncze ofiary to ci, którzy byli przeciw, poświęcono ich.
Pisoff
7 dni temu
Oj będzie tych przesiedleń z wawelu i powązek jak pis upadnie szkoda kasy ale cóż
Sauron
7 dni temu
Awanturę na tym pogrzebie to powinien mieć zrobioną ksiądz. Ale co tam, Jaruzelski też miał piękny katolicki pogrzeb, jest okazja żeby zarobić to się zarabia, po prostu biznes!
Jacek
7 dni temu
A pewien sędzia tk w której grupie był? Jak znam życie wśród protestujących choć w stanie wojennym oskarżał opozycjonistów w tym obecnego działacza samorządowego który wystawił mu odpowiednią cenzurkę ale prezes tego nie widzi
bEqGMDez
Zaba
7 dni temu
Przeszkadza im pogrzeb generała A to że w TK zasiada komunistyczny prokurator to jest w porządku gdzie tu sens gdzie logika...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić