Pojawiły się w polskim lesie, widok nie jest przyjemny. Co to takiego?

64

Takich widoków w lasach nie lubimy, prawda? Ale boreczniki to nie są po prostu pierwsze lepsze robale, a owady, które uwielbiają sosny. I żerują na nich bez opamiętania, co widać na poniższym nagraniu. Uważane są za szkodniki i jeśli jest potrzeba, leśnicy muszą z nimi walczyć. W tym przypadku zagrożenia na szczęścia nie ma.

Pojawiły się w polskim lesie, widok nie jest przyjemny. Co to takiego?
Boreczniki sosnowce właśnie pojawiły się w polskim lesie (Twitter, Lasy Państwowe)

Przyrodnicy z Nadleśnictwa Bolewice - na granicy Wielkopolski oraz Lubuskiego - pochwalili się materiałem wideo, który może być mało przyjemny dla większości z nas. Przedstawia całkiem duże drzewo, dosłownie oblepione obłymi i mało atrakcyjnymi robalami. Co robią u stóp drzewa oraz na jego korze? Żerują w najlepsze.

Te niezbyt przyjemne robaki to boreczniki sosnowce, czyli szkodniki, które uwielbiają żerować na sosnach. I czasem stanowią dla nich poważne zagrożenie, nad czym muszą czuwać leśnicy w naszym kraju. Jeżeli owadów jest bardzo dużo i atakują drzewa na sporym obszarze, przyrodnicy je usuwają. Ale póki co zagrożenia nie stwierdzono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny nad Morskim Okiem. "Musimy sobie przygotować tę kwotę"

Dlaczego robale pojawiły się właśnie teraz? Boreczniki przychodzą na świat dwa razy w ciągu roku. Pierwsza rójka przypada na okres kwietnia i maja. Druga odbywa się od połowy lipca do połowy sierpnia, czyli właśnie w tym momencie. I właśnie tak wygląda ich żerowanie, uchwycone przez czujnych leśników z Bolewic.

Owady żywią się, co ciekawe, igłami sosnowymi i "pomagają" innym szkodnikom dobrać się do zdrowego drzewa. Obniżają przyrost drzew, ale dają im możliwość regeneracji. Borecznik występuje prawie w całej Europie, a także w Afryce Północnej oraz na Kaukazie i Syberii. Jak widzicie na poniższym nagraniu, larwy nie wyglądają przyjemnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
"Nie oglądać do końca!" - przewrotnie ostrzegają leśnicy komentując nagranie.

A internauci nie mają wątpliwości, że larwy boreczników prezentują się nad wyraz paskudnie. Dali tego wyraz w komentarzach, w których dominują te obrzydliwe.

A co to w ogóle jest za robactwo? - pisze pan Marcin.
Szkoda że Was nie posłuchałam - dodała pani Martyna.
Następnym razem nie dam się nabrać - ostrzega z kolei Nata.

Nie brakuje również obaw w komentarzach, że kolejne drzewo zostanie wycięte. Na szczęście tak się nie stanie, Lasy Państwowe w Bolewicach do wycinki się nie szykują, a larwy borecznika wkrótce przepoczwarzą się w owady. Sosna poradzi sobie z nieproszonymi gośćmi, więc nie będzie potrzeby, by ktoś ją wyciął. Na szczęście.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić