Pojawiły się w Zakopanem. Kobieta od razu chwyciła za telefon

53

Las to niezwykle tajemnicze miejsce, w którym można znaleźć wiele zadziwiających rozmaitości. Przekonała się o tym pani Monika z Zakopanego, która sfotografowała niezwykły okaz.

Pojawiły się w Zakopanem. Kobieta od razu chwyciła za telefon
Okratek australijski znany jest również pod nazwą „palce diabła" (Lasy Państwowe)

Pani Monika natrafiła na zakopiańskiej Olczy na egzotycznie wyglądający grzyb o nazwie okratek australijski, znany także pod nazwą "pazury diabła" lub "diabelskie palce", który coraz częściej jest spotykany w polskich lasach.

Grzyb ten początkowo pojawia się przybierając kształt tzw. jaja, a następnie w dalszej części rozwoju przypomina koralowo-czerwoną ośmiornicę. Okratek australijski na fotografiach prezentuje się bardzo ciekawie. Kolorystyka i kształt dojrzałego owocnika robią wrażenie. Gorzej jest z zapachem jego woń jest silna i nieprzyjemna dla ludzi, natomiast bardzo interesująca dla much.

Palce diabła. Na taki okaz natrafiła czytelniczka Monika na zakopiańskiej Olczy. Znalezisko nie ma nic wspólnego z diabłem. To grzyb, który nazwę zawdzięcza wyglądowi. Jakby Lucyfer wyciągał palce - czytamy na twitterowym profilu "Tygodnika Podhalańskiego".

Okratek australijski to grzyb z rodziny sromotnikowatych, o wysokości około 15 cm. Po osiągnięciu dojrzałości owocnik przybiera kształt rozgwiazdy i pęka na 4-6 ramion o koralowoczerwonym zabarwieniu. Jego dolna część jest porowata i biała lub białoszara. Uważa się, że pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przywędrował najprawdopodobniej wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do Europy.

W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano go w 1975 r. w okolicach Biłgoraja. Dziś w Polsce nadal jest rzadki, ale coraz bardziej rozprzestrzenia się. Kilka lat temu znanych było 100 stanowisk, głównie w południowej części kraju: w Sudetach i na ich przedpolu, w Karpatach i na wyżynach południowo-wschodniej Polski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Grzyb ten występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a przy ciepłych zimach nawet do grudnia.

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić