Okres ferii sprzyja wyjazdom w rozmaite miejsca. Choćby to wykorzystywać próbują oszuści.
Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosił się pewien mieszkaniec Olsztyna, który twierdził, że padł ofiarą oszustwa. Na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł ofertę wynajmu apartamentu w górach podczas ferii zimowych. Pokrzywdzony postanowił zadzwonić do najemcy, aby zarezerwować wybrany termin. Następnie mężczyzna otrzymał maila z instrukcją dotyczącą wpłacenia zaliczki za tygodniowy pobyt. Po wpłaceniu pieniędzy kupujący nie otrzymał żadnego potwierdzenia rezerwacji, co wzbudziło jego podejrzenia - czytamy w komunikacie mundurowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najemca przestał odbierać od niego telefony. Wówczas mieszkaniec Olsztyna był już praktycznie pewny, że dał się złapać w sidła oszusta.
Pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszustów, po tym jak skontaktował się z osobą, której dane osobowe widniały w korespondencji – okazał się mim przewodnik górski, który nie zajmuje się wynajmem kwater. Wartość strat poniesionych przez oszukanego mężczyznę to 600 złotych - poinformowano.
Czytaj także: Kiedy tłusty czwartek 2024? Musicie zapamiętać tę datę
Nie daj się oszukać. Policja przypomina kluczowe zasady
Jak postępować, by nie dać się oszukać? Policja przypomina o najważniejszych zasadach. Oto one:
- w każdym przypadku podejmowania internetowych transakcji należy zachować czujność.
- porównajmy cenę z cenami kwater o podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
- zapytajmy o dokładną lokalizację, adres i postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu.
- uczciwy sprzedawca nie będzie stronił od wystawienia paragonu, rachunku, czy faktury nawet na poziomie wpłaty zaliczki na poczet wynajmu.
- nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
- zachowajmy dokumentację związaną z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy do odzyskania należności pomocne okazać się mogą informacje przesłane w formie SMS, czy za pomocą poczty elektronicznej.