Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Polska prokurator na wojnie gigantów. Apple oskarża słynną firmę

212
Podziel się:

Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała w środę, że jej telefon mógł być celem cyberataku. Taką informację przekazało jej Apple - producent sprzętu elektronicznego. To tylko jedna z odsłon wojny technologicznej między wytwórcami sprzętu technologicznego i oprogramowania szpiegowskiego. W Polsce nabiera ona szczególnego znaczenia za sprawą polityki.

Polska prokurator na wojnie gigantów. Apple oskarża słynną firmę
Ewa Wrzosek padła ofiarą ataku hakerskiego? Prokurator jest laureatką Nagrody im. Edwarda J. Wende (YouTube)

Wrzosek była jedną z wielu użytkowniczek i użytkowników sprzętu Apple, która otrzymała powiadomienie o możliwości cyberataku. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych. Prokurator zamierza złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Ostrzeżenie wydane przez Apple mogło trafić do wielu osób, wobec których zastosowano formę inwigilacji elektronicznej. Chodzi o spór prawny między potentatem technologicznym z USA a firmą z Izraela, zajmującą się produkcją oprogramowania szpiegującego.

Zobacz także: Cyberatak na rząd. Minister Semeniuk: Zmasowany atak dezinformacji

Prokurator: Złamano prawo

Warszawska prokurator ogłosiła to jednak publicznie. Zamierza też iść o krok dalej i wprost mówi o łamaniu prawa przez służby państwowe. Wrzosek podejrzewa, że służby (nie jest w stanie sprecyzować: które) użyły Pegasusa albo podobnego programu, żeby zhakować jej telefon.

To jest sytuacja, w której złamano prawo. To był atak na telefon, który służy mi do pracy. Przy jego pomocy komunikuję się choćby z funkcjonariuszami policji. Są na nim także moje dane wrażliwe. W mojej ocenie mamy do czynienia z przestępstwem i zrobię wszystko, by doprowadzić do ujawnienia sprawców tego cyberataku. W posiadaniu dowodów jest firma Apple i mam nadzieję, że na podstawie tych danych, osoby, które dopuściły się tego przestępstwa, określonego przepisami Kodeksu karnego, poniosą za to odpowiedzialność - mówi o2.pl Ewa Wrzosek.

Dodaje, że "nie jest terrorystką, nie jest prowadzone wobec niej żadne postępowanie."

Służby państwowe w sposób nielegalny pozyskały lub próbowały pozyskać poprzez cyberatak informacje z mojego telefonu, w ten sposób zwracając się przeciwko funkcjonariuszowi tegoż państwa - podsumowuje prokurator.

Warto dodać, że Ewa Wrzosek jest członkiem stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. To organizacja, która otwarcie sprzeciwiała się reformie systemu sądownictwa, forsowanej przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Wojna cyber-potęg

Historia prokurator Wrzosek to element większej całości. Wpisała się w wojnę, jaką Apple wypowiedziało izraelskiej firmie NSO Group. Jest to przedsiębiorstwo z branży informatycznej, znane przede wszystkim ze stworzenia słynnego programu Pegasus.

Pegasus to oprogramowanie umożliwiające inwigilację urządzeń telekomunikacyjnych. Przy jego pomocy można szpiegować zdalnie telefony i komunikatory elektroniczne, takie jak Signal, Whats App czy Telegram.

Ale nie tylko. Pegasus umożliwia dostęp do każdego w zasadzie aspektu działania naszego telefonu. Można dzięki niemu przejrzeć maile inwigilowanej osoby, podsłuchiwać rozmowy telefoniczne, zdalnie rejestrować dźwięk. Mówiąc krótko, program umożliwia jego posiadaczom pełną kontrolę nad urządzeniem. Do tego instaluje się go w sposób zdalny, bez konieczności fizycznego dostępu do urządzenia.

Pegasus a sprawa polska

System ma być rzekomo wykorzystywany także przez polskie służby. Oficjalnego potwierdzenia nie ma, jednak wiele wskazuje na to, że kilka lat temu dostęp do niego zakupiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Pegasus mógł być wykorzystany m.in. do zbierania dowodów przeciwko byłemu ministrowi Sławomirowi Nowakowi. Pozostaje to w sferze domniemań, jednak pewną przesłanką mogą słowa Zbigniewa Ziobry wypowiedziane latem w Sejmie.

Są inne, nieujawnione przez nas materiały operacyjne, w tym treść rozmów z komunikatorów - WhatsApp i Signal - co do których panowie byli przekonani, że są dla polskich służb nieuchwytne, niedostępne dla polskiej prokuratury. Mylili się i to są bardzo ciekawe rozmowy, które w przyszłości ujawnimy - mówił Ziobro o sprawie Sławomira Nowaka.

Ofiarą inwigilacji mógł być także inny polityk Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. SMS-y z jego telefonu również trafiły do śledczych.

Apple mówi "stop"

Apple nie zamierza tolerować działań izraelskiej firmy. Trzy dni temu amerykańska firma złożyła pozew do Sądu Apelacyjnego USA dla Dziewiątego Okręgu w Kalifornii. Zarzuca w nim izraelskiej firmie inwigilowanie i atakowanie swoich urządzeń.

Warto dodać, że to niejedyne kłopoty firmy z Izraela. Już w ubiegłym roku FBI sprawdzało, czy przy pomocy Pegasusa dochodziło do nielegalnej inwigilacji. Prawdziwe problemy NSO zaczęło mieć jednak na początku listopada bieżącego roku.

W pierwszych dniach listopada gruchnęła wiadomość, że Departament Handlu USA wpisał NSO Group na czarną listę. Oznacza to, że produktów firmy nie tylko nie będzie można sprzedawać w Stanach Zjednoczonych. Także amerykańskie firmy nie będą mogły kupować od NSO usług i produktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(212)
...
6 miesięcy temu
Rzekomo ... rzekomo to w Pciniu kokosy na sośnie rosną a każdy kto trzy razy pstryknie palcami dostaje piwo za free .. rzetelność tego portalu pada na pysk .. Polska nigdy nie kupiła licencji na Pegasusa co Izraelska firma przyznała a dodatkowo wpisała Polskę na listę krajów z zakazem sprzedaży a inwigilować tę panią prokurator to mogli np. Czechy które oficjalnie przyznają że go używają. Za krecika ...
Ret
6 miesięcy temu
Też jak chodzę po stronach dla dorosłych to dostaję takie ostrzeżenia…
Jojo
6 miesięcy temu
Ministra głupoty trzeba zaszczepić i dać mu zabawke nieśmiertolności
DzidekWehrmac...
6 miesięcy temu
Dzięki "taśmom u Sowy" PIS wypłynął z niebytu, więc nie dziwota, że dalej próbują tej taktyki i szukają kolejnych sensacji i haków, żeby odpowiednio spreparowane treści potem serwować w TVP ciemnemu ludowi. Brrr...
zzz
6 miesięcy temu
Permanentna inwigilacja jak za PRL. Komitet Centralny PiS trzyma rękę na pulsie.
Bez żadnego t...
6 miesięcy temu
Czy ułaskawienie niby prezydenta wystawiono in blanco?
sratatata
6 miesięcy temu
ta jasne ataki hakerow haha, na osoby z kregu postkomunistow i platformerskich oszustow.......sami sobie to wymyslili
wb.
6 miesięcy temu
Jeżeli "ober-hakerem" okaże się Kamiński z rządowym "Pegasusem" to pani prokurator nie zyska satysfakcji a w takiej sytuacji znajduje się duża, choć nieokreślona, trzymana w tajemnicy liczba osób, w "majestacie prawa" szpiegowana, nie wiadomo po co, przez pisowski rząd.
polak
6 miesięcy temu
jest takie urządzenie w chinach, które zakłóca pegasusa, pegasus dla służb staje się śmieciem.
medyk sądowy
6 miesięcy temu
prokurator-celebryta, na sekcji czteromiesięcznego topielca próżno jej szukać
bignick
6 miesięcy temu
Prokurator Wrzosek?? Chyba PROKURATORKA:)))
ŁAJDACTWO OSĄ...
6 miesięcy temu
Pisowska mafia załganych kłamców z wyrokami oraz chciwych złodziei i malwersantów, działa jak zorganizowana grupa przestępcza, te podłe i nikczemne kanalie łajdackie chcą zniszczyć praworządne organa i (osoby je reprezentujące) państwa, by zemścić się za przegrane sprawy z przeszłości i stworzyć dla siebie bezkarność wobec gigantycznej skali nadużyć. To przestępcze dno moralne jest odpowiedzialne za masowe zgony Polaków, za celowe nierozwiązywanie konfliktu na granicy, za drożyznę, inflację, słabość waluty i łamiące prawo wyroki kabaretowego organu TK
babcia52
6 miesięcy temu
Kto rządzi Pegasusem ten ma władzę. Sprawdż swoich.
zibi
6 miesięcy temu
Będzie Pani musiała aresztować Pana ministra sprawiedliwości oraz swojego przełożonego (prokuratora generalnego).
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić