Polsko-francuski traktat zagraża NATO? Doradca prezydenta Litwy zabrał głos
Doradca prezydenta Litwy, Deividas Matulionis, wyraził obawy dotyczące polsko-francuskiego traktatu z Nancy. Jego zdaniem może on podważyć wiarygodność NATO.
Najważniejsze informacje
- Deividas Matulionis, doradca prezydenta Litwy, krytykuje polsko-francuski traktat z Nancy.
- Traktat obejmuje m.in. gwarancje bezpieczeństwa i współpracę w energetyce atomowej.
- Matulionis podkreśla, że NATO ma już skuteczne plany obronne.
Deividas Matulionis, doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa, wyraził zaniepokojenie w związku z podpisanym niedawno traktatem między Polską a Francją. Jego zdaniem takie inicjatywy mogą podważyć zaufanie do NATO.
Gdyby Litwa miała zawrzeć dodatkowe umowy dwustronne, mogłoby to wzbudzić wątpliwości, czy kraj naprawdę ufa Sojuszowi – powiedział Matulionis, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Doradca litewskiego prezydenta "nie mamy powodu, aby nie ufać polityce odstraszania i obrony NATO, która została ostatnio skonsolidowana i zmierza w kierunku znacznie silniejszego wymiaru obronnego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Trump traci cierpliwość". Zełenski spotka się z Putinem?
Czytaj też: To już oficjalne. Litwa wycofała się z traktatu
Obawy o wiarygodność NATO
Matulionis zauważył, że zawieranie dodatkowych umów dwustronnych, jak ta między Polską a Francją, może wzbudzać wątpliwości co do zaufania do Sojuszu. Podkreślił, że NATO ma już dobrze funkcjonujące plany regionalne oraz skuteczne siły powietrzne i morskie.
Matulionis wskazał, że jedynym brakującym elementem jest zwiększenie zdolności obronnych i inwestycje w ich rozwój. - Jedyną rzeczą, której brakuje, i być może na szczycie w Hadze będzie o tym mowa, jest potrzeba zwiększenia zdolności i wydania większej ilości pieniędzy na pozyskanie tych zdolności — stwierdził doradca litewskiego prezydenta.
Traktat z Nancy przewiduje m.in. wymianę informacji dotyczących budowy instalacji jądrowych oraz współpracę w zakresie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Obejmuje także wspólne działania na rzecz odbudowy Ukrainy, a także "zobowiązanie do udzielenia wzajemnej pomocy w razie napaści, z użyciem środków wojskowych włącznie, zgodnie ze zobowiązaniami NATO i UE".