Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Popularny komunikator zagrożeniem dla dzieci. Chaos i hejt

1

WhatsApp, popularny komunikator, staje się miejscem chaosu i hejtu dla dzieci. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, dopóki nie jest za późno – ostrzega Anna Błaszkiewicz z "Kosmos dla dziewczynek".

Popularny komunikator zagrożeniem dla dzieci. Chaos i hejt
Popularny komunikator zagrożeniem dla dzieci (Getty Images, Xavier Lorenzo)

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, we współpracy z Fundacją Deloitte, opublikowała raport "Dziewczynki i komunikatory", który ujawnia niepokojące zjawiska na WhatsAppie. Raport opiera się na doświadczeniach 10- i 11-latek, które uczestniczyły w Dziewczyńskiej Debacie w październiku ubiegłego roku.

Anna Błaszkiewicz, redaktorka naczelna magazynu "Kosmos dla dziewczynek", podkreśla, że rodzice często mylnie postrzegają komunikatory jako bezpieczne. Dopiero w obliczu problemów, takich jak hejt czy wykluczenie, zaczynają interesować się tym, co dzieje się w grupach ich dzieci.

Prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, Sylwia Szwed, zwraca uwagę, że choć WhatsApp jest przeznaczony dla osób powyżej 13. roku życia, to korzystają z niego młodsze dzieci, które czują presję, by być obecne na platformie. - Niebycie na komunikatorze oznacza bycie wykluczonym z grupy – zaznacza Szwed, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trump przeszarżował? Ekspert o rozmowach USA z Rosją. "Putin wie"
Wszystkie właściwie relacje, które dzieją się po szkole, podtrzymywane są na komunikatorach (...). One tam rozmawiają o tym, co się wydarzyło w szkole, co było zadane z matematyki, (...) podtrzymują relacje z dziewczynkami z innych miast, (...) które poznały na koloniach, na obozach — wskazuje Sylwia Szwed.

Przebodźcowanie i presja

Dziewczynki uczestniczące w badaniu zgłaszały, że są dodawane do licznych grup, często z nieznajomymi osobami. Przeciętna użytkowniczka WhatsAppa jest na kilkunastu grupach, co prowadzi do przebodźcowania. Popularne są także łańcuszki, które wywołują niepokój i szantaż emocjonalny.

Krzysia Gąsiorowska z Fundacji GrowSPACE Poland zauważa, że dzieci, które zaczęły edukację w pandemii, nie zostały odpowiednio przygotowane do korzystania z internetu.

Wtedy dostały takie dosyć potężne narzędzie, którym jest internet. Ale nie pokazaliśmy, jak sobie tam dokładnie radzić, co robić, czego nie robić. I trochę ten świat cyfrowy tych dzieci rozwija się szybciej niż rozumienie tego świata przez dorosłych — stwierdziła Gąsiorowska.

Zagrożenia na komunikatorach

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega przed realnymi zagrożeniami, takimi jak pornografia, cyberprzemoc i uzależnienia. "Do FDDS docierają wiadomości o przypadkach uwodzenia dzieci za pośrednictwem komunikatorów" – wskazuje Wojtasik.

Raport "Dziewczynki i komunikatory" dostępny jest w dwóch wersjach: dla dorosłych i dla dzieci, na stronie kosmosdladziewczynek.pl. W Polsce od 2005 r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groza w Wiedniu. Natychmiast przerwali transmisje
Kreml o rozmowach z USA. Pozostanie tajemnicą
Papież mógł umrzeć. Poruszająca relacja lekarza
Rosjanin pokazał nagranie. Odwiedzili go żołnierze Putina
Znany adwokat stracił dom i auto. Kolejny pożar w Szczecinie
USA intensyfikują ataki na Huti. ISW podaje liczby i ostrzega
Japoński sąd zdecydował. Nakazał rozwiązanie Kościoła Zjednoczeniowego
Dzik wszedł na drogę. Oto efekt. Drogowy horror na Podkarpaciu
Kiedy nawozić tuje? Termin już blisko
Nie żyje Bożena Wahl. "Jej twórczość i pasja na zawsze pozostaną w naszej pamięci"
Szanse na porozumienie między Rosją i Ukrainą? Chcą różnych rozejmów
Robili grilla. Burmistrz pokazał zdjęcia. "Taki syf"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić